ბუნებრივი რესურსი, რომელსაც ყოველდღიურად მოვიხმართ, ერთ დღესაც შეიძლება ამოიწუროს. ნარჩენების გადამუშავებით შეგვიძლია დედამიწისთვის ახალი ღირებულება შევქმნათ.გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობის ფარგლებში, „თეგეტა ჰოლდინგი“ თავისი საქმიანობიდან მიღებული ნარჩენების მართვის ეფექტურ გეგმას ახორციელებს, რომელიც ითვალისწინებს მათ სეპარირებულ შეგროვებას, ტრანსპორტირებას, გადამუშავებას/რეციკლირებას, პროდუქტის უტილიზაციას და მის სასიცოცხლო ციკლის ბოლომდე მიყვანას.
კომპანიას აქვს გეგმა 2025 წლისთვის ნაგავსაყრელზე ნული ნარჩენი განათავსოს. ამ მიზნის მისაღწევად კომპანიამ 2020 წლიდან დაიწყო სხვადასხვა ინიციატივის განხორციელება.
2021 წელს კომპანიამ გადაწყვიტა დაეწყო განახლებადი ენერგიის გრძელვადიანი პროექტი მწარმოებელი ქარხნის სახურავზე მზის პანელების განთავსებით. პროექტში მონაწილეობდა რამდენიმე ექსპერტი და სპეციალისტი. ადგილობრივმა გუნდმა მოახერხა პანელების დამონტაჟება სახურავის ყველაზე ეფექტურ ფრთაზე, მზის მაქსიმალური ეფექტიანობის მისაღებად. პროექტის მიზანი იყო გარემოზე ზემოქმედების მინიმუმამდე შემცირება, განახლებადი ენერგიის გამოყენება და IRR-ის 10%-ის მიღწევა.
პროექტის დაწყებისას საქართველოში არ არსებობდა ნარჩენი ზეთების სტანდარტების მიხედვით გადამამუშავებელი საწარმო და არც შესაბამისი საკანონმდებლო რეგულაციები (მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულება ძალაში მხოლოდ 2023 წლის 1 იანვარს შევიდა).
საქართველოში ფრანგული ენის მასწავლებლებს პირველად აქვთ უნიკალური შესაძლებლობა, რომ გაიარონ სპეციალიზებული კურსები, გაეცნონ თანამედროვე მიდგომებს და შემდეგ კლასში აქტიურად გამოიყენონ ინტერაქტიური მასალები გარემოსდაცვითი ცნობიერების ასამაღლებლად.
კომპანია „გრინვეის“ ერთ-ერთი მთავარი მიზანი იყო შეექმნა სხვადასხვა ფორმის საკომუნიკაციო გზავნილები, რომლებიც დაანახებდა ხალხს ტექდათვალიერების მნიშვნელობას და აუცილებლობას საკუთარი თუ სხვა ადამიანების ჯანმრთელობისა და უსაფრთხოებისთვის.
კომპანიის ზოგადი პოლიტიკაა, ქვეყნისთვის მნიშვნელოვან გამოწვევებში აქტიურად ჩართვა და ისეთი პროექტების შემუშავება, რომელიც სასარგებლო იქნება გარემოსა და ადამიანებისთვის. ამ მიზნებიდან გამომდინარე 2022 წელიდან დღემდე კომპანია აქტიურად ახორციელებს პროექტს - წიგნები მაკულატურის სანაცვლოდ.
2008 წლიდან გარემოს დაცვა „ეფეს საქართველოს“ ერთ-ერთი პრიორიტეტია. კომპანიაში მავნე ზემოქმედების შესამცირებლად და ეკომეგობრული პრაქტიკის დასანერგად არსებობს ადამიანური რესურსებიც და ფინანსებიც.
კომპანია აქტიურად მუშაობს მწვანე ფინანსირების მუდმივ განვითარებაზე, რომ შექმნას მწვანე შესაძლებლობები ბიზნესისთვის - მოიზიდოს მწვანე მიზნობრიობის რესურსები, რომელთა დახმარებითაც შესაძლებელია კერძო კომპანიების წახალისება, ფინანსური სარგებლის მიღება, ტექნიკური დახმარების გაწევა და საბოლოოდ, კლიენტების ბიზნესსაქმიანობით გამოწვეული უარყოფითი ზემოქმედების შემცირება.
2021 წლიდან კომპანიამ დაიწყო პროექტი, რომლის ძირითადი ნაწილი არასამთავრობო ორგანიზაციების ქსელთან (CENN) თანამშრომლობით მიმდინარეობს. პროექტის მიზანია გარემოსდაცვითი ქცევის შეცვლა და ცნობიერების ამაღლება, პირველ რიგში, კომპანიის თანამშრომლებში, შემდეგ კი – თანამშრომლების დახმარებით მიღებული ცოდნის მომავალი თაობისთვის გაზიარება.
2020 წელს „ისთ ფოინთის“ ჩატარებული მოკვლევით გაირკვა, რომ საქართველოში არ არსებობდა ბატარეების ჩამბარებელი არცერთი პუნქტი, რომელიც გამოუსადეგარი, ვადაგასული ბატარეების ჩაბარების და მათი ბუნებრივ გარემოში მოხვედრის პრევენციის საშუალებას მისცემდა მოქალაქეებს. ამიტომ კომპანიამ დაიწყო ცნობიერების ამაღლების კამპანია, რომელიც მიზნად ისახავს ადამიანებს მიაწოდოს ინფორმაცია და წაახალისოს მათი გარემოსდაცვითი ჩვევების გამომუშავება.
2022 წლის იანვრიდან ივლისის ჩათვლით კომპანიამ შექმნა კამპანია პიროტექნიკის გამოყენების შედეგების საჩვენებლად. გაკეთდა გარე ინსტალაცია, სადაც მკვდარი ფრინველი დაეცა, შემოხაზული იყო ცარცით, როგორც ხდება ხოლმე დანაშაულის ადგილის შემოხაზვა. მიზანი იყო, რომ ფართო საზოგადოება პიროტექნიკის გამოყენების შედეგებზე დაფიქრებულიყო.
პროექტი მიზნად ისახავს შექმნას არა მხოლოდ თანამედროვე ცხოვრების სტილი და დახვეწილი არქიტექტურული კომპლექსი, არამედ სრულიად ახალი გარემო ეკოლოგიური და ჯანსაღი ცხოვრებისათვის იქ, სადაც არ იყო სიმწვანე და ინფრასტრუქტურა.
სს „მინა“ – ქსნის მინის ტარის ქარხანა 1998 წლიდან არის საერთაშორისო სამრეწველო კონგლომერატ „Şişecam“-ის კუთვნილი კომპანია. მისი ძირითადი მიზანია სხვადასხვა სახის მინის ტარის წარმოება, რაც დღეისათვის პლასტიკის უმნიშვნელოვანესი ალტერნატივაა და მისი რეციკლირებაც მარტივად ხდება.
ნიადაგის, ანუ დედამიწის კანის დაცვის ინიციატივით შპს „ნატურაფარმის“ პარტნიორი კომპანია „ველედა“ 2021 წლიდან აქტიურ კამპანიას ატარებს. კომპანიას 2022 წლის დასაწყისიდან გაუჩნდა იდეა შეექმნა პროექტი, რომლის მიზანიც საქართველოში ეკოლოგიური საფრთხეების შესახებ ცნობიერების ამაღლება იქნებოდა. შპს „ნატურაფარმმა“ გადასაჭრელ პრობლემად დასახა ნიადაგის, ანუ დედამიწის კანის დაცვა, რაც, ზოგადად, პლანეტის წინაშე მდგარი აქტუალური გამოწვევაა.
„პოლივიმი“, როგორც მეორადი პლასტმასის გადამამუშავებელი საწარმო, მიმართულია საქართველოში ნარჩენების მართვის სისტემის განვითარებასა და გადამუშავებადი ნარჩენების სეპარირებულად შეგროვებაზე, რაც ხელს უწყობს ქვეყანაში გადამამუშავებელი სექტორის და ცირკულარული ეკონომიკის განვითარებას.
2021 წელს „ტენემ“ დაიწყო პირველი ქართული ეკოლოგიურად სუფთა USB კაბელის წარმოება სხვადასხვა ელექტრონული გაჯეტისათვის. მისი ძირითადი ღირებულებებისა და ბიზნესმოდელის შესაბამისად, კომპანია ახლის წარმოებისთვის ამუშავებს და შემდეგ იყენებს გადაგდებული ბოთლის თავსახურებს და დაზიანებულ USB კაბელებს.
მოდის ინდუსტრია არის მსოფლიოში ერთ-ერთი ყველაზე ბევრი ნარჩენის მწარმოებელი. ამ ნარჩენების დაშლას კი ან ძალიან დიდი დრო სჭირდება, ან საერთოდ არ იხრწნება.
მდგრადობის შესახებ ცნობიერება საკმაოდ დაბალია საქართველოში, განსაკუთრებით, მოდის შესახებ, რომელიც მეორე ყველაზე მავნე ინდუსტრიაა მსოფლიოში. სწორედ ამიტომ გადაწყვიტა კომპანიამ შეექმნა მრავალენოვანი სოციალური და მედია პლატფორმა The Devil Wears Responsibly (TDWR), რომელიც მხოლოდ მოდის მდგრადობის შესახებ ცნობიერების ამაღლებაზე, განათლებასა და ინსპირაციაზეა კონცენტრირებული.
გამწვანებული სკვერი, ჯანსაღი გარემოსთვის“ გულისხმობს თბილისის სხვადასხვა უბნის ეზოებში გამწვანებული სივრცეების მოწყობას. პროექტის მიზანია საზოგადოების მაქსიმალური ჩართვა გარემოს დაცვით ისეთ მოქმედებებში, როგორიცაა გარემოს დასუფთავება, მცენარეების დარგვა და მოვლა, პოლიეთილენის მოხმარების შემცირების აგიტაცია, რაც, საბოლოო ჯამში, მოსახლეობის კეთილდღეობასა და სოციალური გარემოს განვითარებაზე აისახება.
კომპანიის საქმიანობის სფეროა ხის და ხის ნარჩენების მოპოვება, მათი გადამუშავება და ბიოორგანული სასუქი მულჩის შექმნა.

As part of its environmental responsibility, Tegeta is implementing an effective waste management plan which provides for its separate collection, transportation, processing/recycling, product utilization and bringing it to the end of its life cycle
When this project started, there was no waste oil processing plant in Georgia and there were no legislative regulations in place regarding waste oil (regulations only came into force on January 1, 2023).
For the first time, French teachers in Georgia have a unique opportunity to learn about modern approaches to actively use interactive materials in their classrooms in order to raise environmental awareness.
According to the research carried out by the company in 2020, there was not a single electric battery drop-off point in Georgia that would allow citizens to dispose of used and expired batteries and prevent them from entering the natural environment. For this reason, the company launched an awareness raising campaign that aims to inform people and encourage them to develop environmentally friendly habits.
The company's general policy is to actively address key nation-wide challenges and develop projects that benefit the environment and people. Based on these objectives, the company has been actively implementing the– Books in Exchange for Waste Paper project.
Geo Mulch is an enterprise that produces dyed and undyed mulch.
Within the framework of the project, the company has been cooperating with the State Wildlife Agency LEPL from 2022 to date. Wood material left over from tree cutting is collected from the Agency’s territory and then processed. The obtained and processed raw materials are then transferred to the production area where they go through the composting process and reach the final form of the product as a result of secondary and tertiary processing.
One of the main goals of the Greenway campaign was to create communication messages of various forms in order to let the public understand the importance and necessity of technical inspection for their own health and safety as well as that of others.
In 2021, the company launched the Protect, Recycle, Save! project which is being implemented in cooperation with a network of non-governmental organizations (CENN – Caucasus Environmental NGO Network). The project is targeted at changing environmental behavior and increasing awareness, firstly among the company’s personnel and then using them to ultimately share the newly acquired knowledge with the country’s future generation.
From January to July 2022, the company implemented a campaign in order to show the brutal results of pyrotechnic usage. They created an outdoor installation which depicted the death of a bird through the use of a chalk outline similar to the ones seen on the ground at crime scenes. The goal was to simply ensure the general public to take a safer and more thoughtful approach to fireworks.
The project is targeted at establishing not only a modern life style and an exquisite architectural complex, but also a completely new environment for ecological and healthy living in an area where there was no previous greenery or infrastructure.
JSC "Mina" Ksani glass container plant is a company belonging to the international industrial conglomerate "Şişecam" since 1998. Its main activity is the production of various types of glass containers which are currently the most important alternatives to plastic ones and are easily recyclable.
In 2021, the company decided to initiate a long-term project of renewable energy through placing solar panels on the roof of its manufacturing plant. The project consisted of several experts and specialists from technical and productivity teams. The local team managed to install the panels on the most efficient wing of the roof for getting maximum sunlight efficiency. The objective of the project was to minimize influence on the environment, use renewable energy and reach IRR-10%.
Landscaped Squares for a Healthy Environment refers to the creation of green spaces in the public and open spaces of different districts of Tbilisi. The goal of the project is to have a maximum involvement of society in environmental issues such as cleaning up the environment, planting and caring for plants and trees, campaigning to reduce the consumption of polyethylene which ultimately affects the well-being of the population and the development of the city’s social environment.
The awareness about sustainability is rather low in Georgia, especially in terms of fashion, which is the second most harmful industry on Earth. –For this reason, the Phubber company decided to create a multi-language social and media platform called The Devil Wears Responsibly (TDWR) which is solely concentrated on raising awareness and educating and inspiring people about fashion sustainability.
Polyvim, as a secondary plastic processing enterprise, focuses on the development of the waste management system in Georgia and the separate collection of recyclable waste which contributes to the development of the recycling sector and a circular economy in the country.
The fashion industry is one of the world’s largest producers of waste. This waste either takes a very long time to decompose or it does not decompose at all.