"ფეა თრიიზის“ ყოველწლიური სოციალური პროექტის შედეგად, რომელიც მოსახლეობის უფასო სამედიცინო გამოკვლევას მოიცავს, ამბროლაურის მუნიციპალიტეტში მცხოვრებ ბავშვებში პირის ღრუს მოვლისა და მკურნალობის შემაშფოთებლად დაბალი დონე გამოვლინდა.
“ეკოისტი” – “ჯიპიაი ჰოლდინგის” ლოიალობის პროგრამაა, რომლის მიზანია ჯანსაღი ცხოვრების წესის და ეკოქცევების პოპულარიზება.
კომპანია ,,დიოს“ კარგად აქვს გაცნობიერებული სოციალური პასუხისმგებლობა განსაკუთრებული საჭიროებების მქონე ბავშვბის მიმართ და ცდილობს მხარში დაუდგეს მათ და მათ ოჯახებს.
საქართველოს დასაქმების ბაზარზე კვალიფიციური კადრების მოძიება პრობლემად რჩება. ამის ერთ-ერთი გამომწვევი მიზეზი ისაა, რომ სტუდენტები ხშირად ვერ ახერხებენ მიღებული ცოდნის რეალიზებისთვის აუცილებელი პრაქტიკული უნარ-ჩვევების გამომუშავებას.
„დიოს” კორპორაციული სოციალური პასუხისმგებლობის პრიორიტეტებს შორისაა კულტურული მემკვიდრეობის დაცვა და რეგიონების განვითარებაზე ზრუნვა.
კორპორაციული მოხალისეობა “ემბისის” ხელმძღვანელობის პრიორიტეტია და შესაბამისად, კომპანია აქტიურად ეწევა თანამშრომელთა დროისა და ინტელექტუალური რესურსების ინვესტირებას pro bono მომსახურების მიწოდებაში.
კომპანია “ემბისის” სოციალურ-საგანმანათლებლო პროექტ “ფინანსური მრჩეველის” მიზანია ადამიანებს ფინანსების სფეროში ის ცოდნა და უნარები შესძინოს, რაც დაეხმარება მათ პირადი ფინანსების მართვისას სწორად და ეფექტურად გამოიყენონ არსებული ფინანსური ინსტრუმენტები და რომელთა წყალობითაც არ აჰყვებიან თაღლითურ სქემებსა და ფინანსურ პირამიდებს, მათი ურთიერთობა ფინანსურ და საკრედიტო ორგანიზაციებთან კი იქნება გააზრებული და პასუხისმგებლობით აღსავსე.
საქართველოში რთულ ეკონომიკურ პირობებში ცხოვრება უამრავ ნიჭიერ ბავშვს უწევს. მათ არ აქვთ წვდომა ინფორმაციაზე, შეზღუდული აქვთ განვითარების შესაძლებლობები, მათზე არაფერი იცის საზოგადოებამ.თიბისიში გაჩნდა იდეა, რომ მნიშვნელოვანი კლიენტების საახალწლო საჩუქრების ბიუჯეტით, ასეთი ბავშვებისთვის შექმნილიყო სტიპენდიების პროგრამა.
წიგნის კლუბის პროექტს მედიასააგენტო „კლიპარტი“ ეროვნული ბიბლიოთეკის ხელშეწყობით 2018 წლის ოქტომბრიდან ახორციელებს.
კვალიფიციური კადრების პრობლემა საქართველოში თითქმის ყველა სფეროში მწვავედ დგას და ამ მხრივ გამონაკლისი არც მედიასივრცეა.
“ნექსია თიეიმ: 2019 წელი მნიშვნელოვანი CSR-ინიციატივით დაიწყო. პროექტის „ნექსია თიეი” – “თქვენი უფლებების დასაცავად“ ფარგლებში კომპანიამ მხარდაჭერა გამოუცხადა ორგანიზაციებს, რომლებიც მიიჩნევენ, რომ საგადასახადო ჯარიმა მოქმედი კანონმდებლობის დარღვევით დაეკისრათ.
საქართველოში ფერმერებს არ აქვთ საშუალება მიიღონ ცოდნა მეურნეობის მართვის თანამედროვე მეთოდებისა და ტექნოლოგიების შესახებ, რის გამოც მათი საქმიანობა ხშირად ხარვეზებით მიმდინარეობს და ვერ ვითარდება.
2014 წლიდან “საქართველოს ბანკი” საზოგადოების მხარდაჭერაზე ორიენტირებულ აქტივობებს ახორციელებს სამი ძირითადი მიმართულებით: განათლების ხელშეწყობა, სიღარიბის დაძლევა და შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებისთვის თანაბრად ხელმისაწვდომი გარემოს შექმნა.
ქვეყანაში შექმნილი ვითარებიდან გამომდინარე, 2019 წლის აგვისტოში დაწყებული კამპანია „ტერაბანკმა“ შიდა ტურიზმის და #spendyoursummeringeorgia-ს ინიციატივის მხარდაჭერას მიუძღვნა.
ზაფხულის პერიოდში ტურიზმის ინდუსტრიის ხელშესაწყობად გამართულმა აქტიურმა საინფორმაციო კამპანიამ #spendyoursummeringeorgia უცხოელ ტურისტებს საქართველოში მოგზაურობისკენ მოუწოდა. თუმცა მალევე იჩინა თავი პრობლემამ: საოჯახო ტიპის სასტუმროების, ჰოსტელებისა თუ სხვა ტურისტული ბიზნესის მფლობელები ახალი გამოწვევის – ინგლისური ენის შესწავლის გადაუდებელი საჭიროების _ წინაშე დადგნენ.
„ფინკა ბანკის“ ფინანსური წიგნიერების ამაღლების პროექტის მიზანია მოსახლეობისთვის საბანკო პროდუქტებსა და მომსახურებაზე სწორი ინფორმაციის მიწოდება, მათი გამოყენების სწავლება და ამავდროულად, საზოგადოებაში დაზოგვის კულტურის განვითარება. პროექტი 2016 წლიდან, სხვადასხვა აქტივობის მეშვეობით, ხორციელდება.
კომპანია “ჯეპრამ” 2019 წლის გაზაფხულზე დააარსა ნიკო ნიკოლაძის საუნივერსიტეტო პრემია. პრემიის დაარსებით, ერთი მხრივ, ხელი უნდა შეეწყოს ბიზნესსა და საგანმანათლებლო სექტორს შორის კავშირის გამყარებას, ბიზნესის საჭიროებებზე მორგებული პროგრამების დანერგვის სტიმულირებას, ხოლო მეორე მხრივ, გამოვლინდებიან ნიჭიერი სტუდენტები, მოხდება მათი ინოვაციური იდეების წახალისება და პროფესიული განვითარების ხელშეწყობა.
მეწარმეობის მიმართ სწრაფად მზარდი ინტერესის პირობებში მნიშვნელოვანია არსებობდეს ლიტერატურა, რომელიც დამწყებ მეწარმეებს სწორ ხედვასა და აზროვნებას ჩამოუყალიბებს და მსოფლიოში წარმატებულ მეთოდოლოგიებსა და პრაქტიკას გააცნობს. „ჯეპრას“ ერთ-ერთი CSR მიმართულებაა განათლების ხელშეწყობა; სწორედ ამიტომ კომპანიამ გადაწყვიტა შეექმნა ცოდნის ერთგვარი ბაზა საუკეთესო ბიზნესლიტერატურის სახით, რომელიც ქართველი მეწარმეებისთვის ქართულ ენაზე იქნებოდა ხელმისაწვდომი.
“თავისუფალი თეატრი” არის ერთადერთი თეატრი, რომელსაც სახელმწიფო არ აფინანსებს და რომელსაც მუდმივად უწევს თანხების ოპტიმალურ ხარჯვაზე ორიენტირება. ამის გამო, ხშირ შემთხვევაში, მაყურებელთან კომუნიკაცია თეატრის ფინანსური პრიორიტეტების მიღმა რჩება, რაც იწვევს თეატრისათვის მნიშვნელოვან პრობლემას – წარმოდგენებზე ახალგაზრდა მაყურებლის სიმცირეს.
“თბილისიმარათონი” – ყოველწლიური მასშტაბური საერთაშორისო გარბენია, რომელიც კომპანია “ჰაიდელბერგცემენტის” ორგანიზებით იმართება და ცხოვრების ჯანსაღი წესის პოპულარიზაციას, ქველმოქმედებას და ქვეყნის ტურისტულ განვითარებას ემსახურება.

An annual social project, free medical examinations for the population implemented by Fair Trees, revealed an alarmingly low level of oral care and treatment among children in the Ambrolauri municipality.
Ecoist is GPI Holding’s loyalty program aimed at promoting a healthy lifestyle and eco-behavior.
Since October 2018, the Clipart media agency has been implementing a book club project with the assistance of the National Library.
The problem of a qualified workforce is acute in almost every field in Georgia and the media is not an exception.
The DIO company understands that it has a social responsibility to children with special needs and is working to support them and their families.
A qualified workforce remains a problem in the Georgian labor market. One of the causes for this is that students often fail to develop the necessary practical skills for a particular job.
The protection of cultural heritage and care for the development of Georgia’s regions are among DIO’s social responsibility priorities.
The aim of Finca Bank’s project on raising financial literacy is to provide the population with accurate information about banking products and services, teach how to use these products and services while also promoting a culture of saving money among society. The project has been implemented through various activities since 2016.
The Niko Nikoladze University award was established by GEPRA in the spring of 2019. The purpose of the award is to promote connections between the businesses and education sector, stimulate the implementation of tailored programs, reveal talented students, encourage their innovative ideas and promote professional development.
Given the rapidly growing interest in entrepreneurship, it is important to have literature that will help start-up entrepreneurs develop the right vision and insights and acquaint them with successful world-class methodologies and practices. One of the main directions of GEPRA is to promote education. That is why the company decided to create a certain “base for knowledge” in the form of the best business literature available to Georgian entrepreneurs in the Georgian language.
The Liberty Theater is the only one which is not financed by the state and, therefore, is constantly focused on the optimal spending of funds which is why in many cases communication with the audience remains beyond the theater’s financial priorities. Consequently, the main problem of the theater is the lack of young people in the audience during its performances.
The TbilisiMarathon is an international annual race organized by HeidelbergCement to promote a healthy lifestyle, philanthropy and to support the development of tourism in the country.
Since 2014, the Bank of Georgia has been carrying out activities focused on supporting communities in three directions. These directions are: promoting education, overcoming poverty and providing an equally accessible environment for people with disabilities.
Corporate volunteering is a priority for MBC management. Therefore, the company actively contributes employee time and intellectual resources to probono community services.
The aim of Financial Adviser, a social educational project of the MBC company, is to help people acquire financial knowledge and skills that will enable them to correctly and effectively use available financial instruments in managing their own means, prevent people from walking into the trap of fraudulent schemes and financial pyramids and make their relations with financial organizations well informed and responsible.
In 2019, Nexia TA began the year with a significant CSR initiative. As part of the project, entitled Nexia TA – Protecting Your Rights, the company announced that it would provide assistance to those organizations that believed that their tax fine was imposed in violation of the law.
Georgian farmers lack the possibility to obtain knowledge in modern management methods and technologies in farming, something which often prevents them from conducting productive activities and impedes their development.
In Georgia, many talented children live in difficult economic conditions. They do not have access to information, the face a lack development opportunities and they are invisible to society at large. TBC came up with the idea to use the budget for its New Year’s gifts for important clients for the creation of a scholarship program for such disadvantaged children.
Following the developments in the country, Terabank launched a campaign dedicated to supporting domestic tourism in August 2019 with the Spend Your Summer in Georgia campaign.
An active information campaign #spendyoursummeringeorgia, launched this summer to promote tourism industry, called on foreign tourists to travel to Georgia. However, a problem emerged instantly after the launch of the campaign: owners of family guesthouses, hostels or other tourist businesses came to face a new challenge – the urgent need to learn English.