პრემია ითვალისწინებს უმაღლეს სასწავლებლებში ბიზნესკომპანიების სპონსორობით და რეალური სიტუაციური დავალებების საფუძველზე კონკურსების ჩატარებას და გამარჯვებული გუნდებისთვის ფულადი ჯილდოსა და ნიკო ნიკოლაძის პრემიის გადაცემას.
პირველი კონკურსი თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში „ბაზისბანკთან“ თანამშრომლობით ჩატარდა, რომელმაც სტუდენტებს საკონკურსო დავალება _ `ბაზისბანკის~ განათლების მხარდაჭერის პროექტის შექმნა _ წარუდგინა. ამ დავალებაზე სტუდენტური გუნდები `ჯეპრას~ და არასამთავრობო ორგანიზაცია “სიდას” კონსულტანტების ხელმძღვანელობით ერთი თვის განმავლობაში მუშაობდნენ. კონკურსის საპრიზო ფონდი შეადგენდა 5000 ლარს, რომელიც სამ გამარჯვებულ გუნდს გადაუნაწილდა.
პროექტმა დადებითი შეფასებები დაიმსახურა; “ბაზისბანკი” აპირებს  სტუდენტების ჩართულობით გამარჯვებული პროექტების განხორციელებას და მომდევნო კონკურსების პარტნიორობისათვის მზადყოფნაც გამოთქვა.

The process includes competitions sponsored by business companies in high education institutions, real-life assignments, award of cash prizes and the identification of the winner of the Niko NikoladzeUniversity Award.
The first competition was held in collaboration with BasisBank at the Tbilisi State University. The Bank gave students an assignment for the competition – develop and present BasisBank’s Education Promotion Project. Student teams have been working on this assignment for one month with the mentorship of consultants from GEPRA and the NGO Sida. The prize fund for this competition was GEL 5,000, distributed among three winning teams.
The project received positive reviews. BasisBank intends to implement the winning projects with the students’ participation and has expressed readiness to become a partner of future competitions.
In 2020, the competition will be held simultaneously in all authorized high education institutions in Georgia.