განათლების ხელშეწყობა “საქართველოს ბანკის” სოციალური პასუხისმგებლობის ერთ-ერთ მთავარ მიმართულებას წარმოადგენს და მოიცავს: სასტიპენდიო პროგრამებს; ახალგაზრდული, ინოვაციური სამეწარმეო პროექტების დაფინანსებას; უფასო  დისტანციური სწავლების ონლაინპლატფორმების შექმნას; სოციალურად დაუცველი მოსწავლეებისთვის ინტერნეტის წვდომის დაფინანსების ხელშეწყობას და სხვა. “საქართველოს ბანკის” საგანმანათლებლო პროექტების შედეგად 100 სოციალურად დაუცველი აბიტურიენტი უფასოდ მოემზადა ეროვნული მისაღები გამოცდებისთვის, ხოლო 600-მდე სტუდენტს მიეცა შესაძლებლობა ესწავლა საქართველოს, ევროპის და ამერიკის საუკეთესო უნივერსიტეტებში, რათა შემდეგ მიღებული განათლება ქვეყნის წინსვლასა და განვითარებას მოახმარონ.
სიღარიბის დაძლევის მიმართულებით ბანკს შექმნილი აქვს ინოვაციური საქველმოქმედო პლატფორმა _ https://donate.ge, რომელიც ნებისმიერ მსურველს აძლევს სხვისი დახმარების, კერძოდ კი, ნივთების უსასყიდლოდ გაცემის ან სასურველი ოდენობის თანხის სხვადასხვა საქველმოქმედო ფონდში, ყოველგვარი საკომისიოს გარეშე, ერთჯერადად ან ყოველთვიურად გადარიცხვის შესაძლებლობას. პროექტთან დაკავშირებული ყველა ხარჯი და საორგანიზაციო საქმიანობა ბანკმა თავის თავზე აიღო, რითაც უზრუნველყო ბენეფიციარების რაოდენობისა და შეგროვებული ნივთების უპრეცედენტო ზრდა. პლატფორმის მეშვეობით 7 საქველმოქმედო ფონდში ერთჯერადად ან ყოველთვიურად ირიცხება თანხა; 800-მდე დონორი დაუკავშირდა 1900-მდე ბენეფიციარს და 70,000-ზე მეტი ნივთი შეგროვდა.
შშმ პირებისათვის თანაბრად ხელმისაწვდომი გარემოს შექმნის მიმართულებას “საქართველოს ბანკი” 2014 წლიდან აფინანსებს. 2018-2019 წლებში აქტიურად გაგრძელდა შშმ პირების ცხოვრების ხარისხის გაუმჯობესებაზე ზრუნვა: საერთო ჯამში, დამოუკიდებელი გადაადგილებისა და სოციალური ინტეგრაციისათვის 600-მდე შშმ პირს გადაეცა ეტლი, შეიქმნა 15 სოციალური საწარმო და საწარმოში შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე 20-ზე მეტი პირი დასაქმდა, რათა მათ ჰქონდეთ დამოუკიდებელი შემოსავლის წყარო, მოახდინონ საკუთარი შესაძლებლობების რეალიზება და დაამარცხონ შეზღუდული შესაძლებლობების შესახებ საზოგადოებაში არსებული სტიგმა.

Promoting education is one of main directions of the Bank of Georgia’s social responsibility and it includes:  scholarship programs, funding of innovative entrepreneurial projects for youth, the creation of free online distance learning platforms and support in financing the access to the Internet for socially disadvantaged schoolchildren, etc. As a result of the Bank’s educational projects, 100 socially vulnerable school graduates got free tuition to prepare for national examinations to enter universities. Further, as many as 600 students were provided with an opportunity to study in the best universities of Georgia as well as in Europe and America so as to return back and put acquired knowledge into the service of the country’s advancement and development.
In the direction of overcoming poverty, the Bank created an innovative charitable platform, https://donate.ge, enabling anyone willing to help others; in particular, to donate various items or transfer money to various charitable funds as a single donation or a monthly donation without any bank service fee. The Bank assumed the responsibility for all project-related expenses and organizational activity, thereby ensuring un unprecedented increase in beneficiaries as well as items collected. By means of the platform, money is transferred to seven charitable funds as single or monthly donations. As many as 800 donors contacted around 1,900 beneficiaries and more than 70,000 items were collected.
The direction of providing an equally accessible environment for people with disabilities has been financed by the Bank of Georgia since 2014. In 2018 and 2019, the Bank continued its care for the improvement of the quality of living for people with disabilities:  up to 600 individuals were given wheelchairs for independent movement and social integration, 15 social enterprises were created and more than 20 people with disabilities were employed in these enterprises, enabling them to have an independent source of income,  realize their capacities and break the stigma about disabilities in society.