საქართველოში კანონით აკრძალულია არასრულწლოვანთათვის ცივი იარაღის მიყიდვა, თუმცა ეს აკრძალვა რეალურად არ სრულდება. ამასთან, ბოლო წლებში შეინიშნება არასრულწლოვანთა შორის ძალადობის ფაქტების შემაშფოთებელი ზრდა.
პროექტის იდეა დაიბადა 2019 წლის ზაფხულში, როდესაც რუსეთის მიერ საქართველოსთვის დაკისრებულმა სანქციებმა ქართულ ტურიზმს სერიოზული დარტყმა მიაყენა. ამ დანაკლისის სხვა გზებით შევსებაზე ფიქრისას Betterfly-ში აღმოაჩინეს, რომ მოგზაურების ერთ-ერთი სწრაფად მზარდი სეგმენტია ე.წ. Digital Nomads – ადამიანები, რომლებიც მთელი წლის განმავლობაში მოგზაურობენ და თან მუშაობენ.
4 წლის წინ “მეტროფილმ პროდაქშენმა" "საქართველოს ბანკის" ინიციატივით დაიწყო პროექტზე მუშაობა, რომლის მიზანი იყო საქართველოს დამოუკიდებლობის დღის აღნიშვნისა და ერთმანეთისთვის მილოცვის ტრადიციის დამკვიდრება.

In Georgia it is illegal to sell cold weapons to a person under age; however, this prohibition does not actually function. Plus, in recent years we have observed a dangerous increase in adolescent crime in the country.
The idea of the project originated in the spring of 2019 when Russia’s sanctions imposed on Georgia delivered a serious blow to Georgian tourism. When thinking about ways of compensating for this loss, Betterfly found out that the so-called Digital Nomads; that is, people who travel and simultaneously work throughout a year, represent one of the fastest-growing segments of travelers.
Four years ago, at the initiative of the Bank of Georgia, Metrofilm Production started working on a project whose goal was to establish the tradition of celebrating Georgia’s Independence Day.
In 2018, based on an assignment received from the clothes manufacturing brand,Zoma, Mr. Wolf carried out a social campaign entitled Aradani. The goal of the campaign was to motivate young people to participate in the elections on October 28, 2018 and to increase their activity.