კავკასიის უნივერსიტეტი (CU)
კავკასიის უნივერსიტეტის მიზანია საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენის ხელშეწყობა განათლების გზით, ოკუპირებული აფხაზეთიდან სკოლის მოსწავლეებისა და სტუდენტებისთვის განათლების თანაბარი პირობების შექმნა, აფხაზეთში მცხოვრები ადამიანების რეზისტენტულობის გაზრდა და დანარჩენი საქართველოსთვის მუდმივად იმის შეხსენება, რომ აფხაზეთი საქართველოა.
აფხაზეთიდან ყოველწლიურად 600-მდე ეთნიკურად ქართველი ახალგაზრდა ჩამოდის, რომლებსაც არ აქვთ შესაბამისი განათლება, არიან სოციალურად დაუცველები და არ მიუწვდებათ ხელი სხვადასხვა სერვისზე, მათ შორის, განათლებაზე. Aამ პრობლემის გადასაჭრელად მიმდინარეობს მუშაობა აფხაზეთის განათლებისა და კულტურის სამინისტროსთან, საქართველოს ეროვნულ უნივერსიტეტთან, ორგანიზაციასთან „გალი ჯაზი“ და სხვა დაინტერესებულ ორგანიზაციებთან.
2021 წელს კავკასიის უნივერსიტეტმა დაიწყო ახალი პროექტი „ჩვენ გვესმის ხმა აფხაზეთიდან“. პროექტის ძირითადი სამიზნე ჯგუფებია აფხაზეთში მცხოვრები სკოლის მოსწავლეები და მათი მშობლები.
კავკასიის უნივერსიტეტი პროექტს სხვადასხვა გზით ახორციელებს:
აფხაზეთიდან ჩამოსული სტუდენტები უნივერსიტეტში ნებისმიერ პროგრამაზე სწავლობენ სრულიად უფასოდ; ოკუპირებულ აფხაზეთში მოხდა სკოლების უზრუნველყოფა პროექტორებით და ულიმიტო ინტერნეტით, მოსწავლეებს კი დაურიგდათ ლეპტოპები.
კამპანიის ფარგლებში 300-მდე პარტნიორს დაეგზავნა სასაჩუქრე ყუთები, რომლებშიც მოთავსებული იყო აფხაზეთის მიწა, ბრენდირებული ნივთები წარწერით „ცოდნა თავისუფლების საწინდარია“. ამ აქტივობის მიზანი იყო საზოგადოებისთვის ოკუპირებული აფხაზეთის და იქ მცხოვრები მოსახლეობის პრობლემების შეხსენება.
კავკასიის უნივერსიტეტმა დააფინანსა თბილისში მდებარე აფხაზეთის საჯარო სკოლის შენობის რემონტი და სკოლას ყოველწლიურად უზრუნველყოფს სხვადასხვა საჭირო ინვენტარით.
კავკასიის უნივერსიტეტი აფინანსებს ლიტერატურულ კონკურსს „ვილაპარაკოთ აფხაზეთზე“, რომლის მიზანია მოზარდებში კონფლიქტის ზონებისა და ოკუპაციის შესახებ ცნობიერების ამაღლება.
უნივერსიტეტის დაფინანსებით გამოიცა სკოლის მოსწავლეების მიერ შექმნილი ლიტერატურული ტექსტების კრებულები.
კავკასიის უნივერსიტეტის სტუდენტების ინიციატივით შეიქმნა ორგანიზაცია „აქ, ახლა თავისუფლებისათვის“, რომლის წევრებიც უნივერსიტეტის სტუდენტები და ლექტორები არიან.
ორგანიზაციამ დააარსა „ინგლისური ენის სკოლა“, რომელშიც აფხაზეთიდან ჩამოსული 25-30 ახალგაზრდა შეისწავლის უცხო ენას. ეს აქტივობა თბილისის მერიის მხარდაჭერით ხორციელდება;
კავკასიის უნივერსიტეტი მხარს უჭერს აფხაზეთის ა/რ განათლებისა და კულტურის სამინისტროს მიერ განხორციელებულ სხვადასხვა პროექტს.
პროექტის საშუალებით გაიზარდა იმ პრობლემების შესახებ ცოდნა, რაც ოკუპირებულ აფხაზეთში ქართველი ხალხის ყოველდღიურობაა.
2021 წლისთვის აფხაზეთიდან სამი ახალგაზრდა გახდა კავკასიის უნივერსიტეტის სტუდენტი. 2022 ასეთი სტუდენტების რიცხვი 9-მდე გაიზარდა.
გაიზარდა გაზაფხულის სემესტრში მობილობით გადმომსვლელთა რიცხვი და პარტნიორი კომპანიების ჩართულობის ხარისხი ყველა იმ მიმართულებით, რაც აფხაზეთის ირგვლივ არსებულ აქტივობებს ეხება.
აფხაზეთის ოკუპირებულ ტერიტორიაზე მცხოვრები სკოლის მოსწავლეების უმეტესობას უკვე მიუწვდება ხელი ელექტრონულ საგანმანათლებლო რესურსებზე.

Caucasus University (CU)
It is the great honor of Caucasus University to promote the restoration of Georgia's territorial integrity through education, to create equal educational conditions for schoolchildren and students from occupied Abkhazia, to increase the resilience of people living in Abkhazia and to constantly remind the rest of Georgia that Abkhazia is Georgia.
About 600 ethnically Georgian young people arrive from Abkhazia every year who do not have appropriate education, are socially vulnerable and do not have access to various services, including education. In order to solve this problem, the Caucasus University cooperates with the Ministry of Education and Culture of Abkhazia, the National University of Georgia, the Gali Jazz organization and others.
In 2021, Caucasus University started a new project called We Hear a Voice from Abkhazia. The main target groups of the project are schoolchildren and their parents living in Abkhazia.
Caucasus University is implementing the following activities as a part of the project: students from Abkhazia study in any program at the university completely free of charge, schools in occupied Abkhazia were provided with projectors and unlimited internet and laptops were distributed to students. About 300 gift boxes containing the land of Abkhazia and branded items with the inscription "Knowledge is the precursor of freedom” were sent to project partners. The purpose of this activity was to remind society about the problems in occupied Abkhazia and for the population living there. Caucasus University financed the renovation of the Public School of Abkhazia building, located in Tbilisi, and every year it provides it with various donated supplies. The Caucasus University sponsors the literary competition, Let's Talk about Abkhazia, whose purpose is to raise awareness among teenagers about conflict zones and occupation. Collections of literary texts created by school students were published with the funding of the university. On the initiative of the students of Caucasus University, the Here, Now for Freedom organization was created with members made up of university students and lecturers. The organization founded the English Language School where 25-30 young people from Abkhazia will learn English as a foreign language with the support of Tbilisi City Hall. Caucasus University also supports various projects implemented by the Ministry of Education and Culture of Abkhazia.
The awareness of the problems that are everyday life for the Georgian people in occupied Abkhazia has increased as a result of the project.
Three young people from Abkhazia became students of Caucasus University in 2021, while in 2022, this number grew to nine students.
The number of students wishing to use the mobility opportunity for the spring semester has been increased, and the degree of involvement of partner companies in all directions related to the activities around Abkhazia also grew.
Most schoolchildren living in the occupied territory of Abkhazia already have access to electronic educational resources.