ფინანსური ჩართულობის ორგანიზაცია „კრისტალი“
კომპანია „კრისტალი“ მცირე და საშუალო მეწარმეების ფინანსური განვითარების პლატფორმაა, განსაკუთრებით, ახალგაზრდებისა და ქალების სამეწარმეო პოტენციალის ზრდისა და ეკონომიკური აქტიურობის მხარდასაჭერად. „კრისტალმა“ 2020 წელს დაიწყო საერთაშორისო პრაქტიკაზე დაფუძნებული მასშტაბური პროგრამა „Buzz Georgia/ბაზ-საქართველო“, რომელიც ხორციელდება USAID YES – Georgia-s და თეთრი სახლის ქალთა გლობალური განვითარების და კეთილდღეობის ინიციატივის ფარგლებში და არის ქალთა გაძლიერების ჰოლანდიური საერთაშორისო ქსელისB Global Women-ის პირველი და ერთადერთი წარმომადგენლობა საქართველოში.
„Buzz Georgia/ბაზ-საქართველო“ უნიკალური პლატფორმაა ქალი მეწარმეების პიროვნული ზრდისა და ფინანსურ-სამეწარმეო უნარების განვითარებისთვის. Pპროგრამის მიზანია მნიშვნელოვანი გავლენა მოახდინოს ქალთა ეკონომიკურ განვითარებასა და მათი ოჯახების კეთილდღეობაზე.
პროგრამა „Buzz Georgia/ბაზ-საქართველო“ თავდაპირველად ითვალისწინებდა ქალთა ეკონომიკური გაძლიერების ტრენინგების ჩატარებას საქართველოს სხვადასხვა ადგილას, სატრენინგო მასალებით/ტექნიკით აღჭურვილი მოძრავი ავტობუსის „BUZZ“ მეშვეობით. პანდემიის გამო ტრენინგებმა ონლაინსივრცეში გადაინაცვლა, რამაც პროგრამას უფრო ფართო პლატფორმა გაუხსნა. მისი მეშვეობით საქართველოს რეგიონების ქალაქებიდან თუ სოფლებიდან სხვადასხვა ასაკის მეწარმე თუ მეწარმეობით დაინტერესებული ქალები გაერთიანდნენ.
პირველი ონლაინტრენინგი 2020 წლის ივნისში ჩატარდა. მას შემდეგ 41 შაბათ-კვირის ონლაინსესიას საქართველოს რეგიონებიდან 1300-ზე მეტი ქალი დაესწრო, რომლებიც ერთმანეთს მხარს უჭერენ და საინტერესო ერთობლივ პროექტებს ქმნიან. იმისათვის, რომ ყოველდღიურად და სწრაფად მომხმარიყო ინფორმაციისა თუ საქმიანი წინადადებების გაცვლა, პროექტის დასაწყისშივე სოციალურ ქსელში შეიქმნა დახურული ჯგუფი, რომელშიც ტრენინგების ყველა მონაწილეა გაწევრიანებული. ჯგუფში წევრებს შეუძლიათ თავიანთი პროდუქციის თუ სერვისის შესახებ რეკლამის ან სიახლის განთავსება, რაც საშუალებას იძლევა ბიზნესის შესახებ ცნობადობის და გაყიდვების მაჩვენებლის გაზრდის საშუალებას იძლევა.
კოვიდვითარების დარეგულირების შემდეგ რეგიონებში მცხოვრები ქალების ტრენინგები 24 სხვადასხვა ლოკაციაზე ადგილზე შეხვედრებით გაგრძელდა.
ტრენინგების მეშვეობით ერთ თემში მცხოვრებმა ქალებმა ერთმანეთის სამეწარმეო საქმიანობა, პოტენციალი და კერძო მიზნები ახლებურად დაინახეს, რამაც შთააგონა ისინი, რომ რეგიონებში ქალთა გასაძლიერებლად და მხარდასაჭერად საკუთარ თემში შეექმნათ ქალთა ორგანიზაციები.
1300 მონაწილეს შორის შეირჩა 300 განსაკუთრებით აქტიური მონაწილე –B Buzz-ელჩი. მათთვის დამატებით ჩატარდა 10 გასვლითი ტრენინგ-შეხვედრა პერსონალურ და სამეწარმეო უნარ-ჩვევების განვითარებაში, ფინანსურ დაგეგმვასა და ნეტვორკინგში.
Catada 4 საინფორმაციო გასვლითი ტური რეგიონებში უფრო მეტი ქალის შესაძლებლობების გასაზიარებლად.
2022 წლის მაისში დაფუძნდა არასამთავრობო ორგანიზაცია ქალ მეწარმეთა ასოციაცია AWE, რომლის საქმიანობა უკავშირდება საქართველოში და მის საზღვრებს გარეთ მყოფი ქალი მეწარმეების მობილიზებას სამომავლო თანამშრომლობისა და სამეწარმეო შესაძლებლობების გაზრდის მიზნით.
Buzz-საქართველოს ერთ-ერთმა ელჩმა ნანო ურიათმყოფელმა დააფუძნა სტარტაპი – ქართველი მეწარმეების სასაჩუქრე ყუთი, სადაც გაერთიანებულია 130-ზე მეტი ქალი მეწარმის პროდუქცია.
Buzz-ელჩი ახალგაზრდა მეწარმე ქალების თანამშრომლობა:
- Buzz-ელჩის დაფუძნებული სახელოსნოH Hippo Velos მიერ ორგანიზებულ ზამთრის ველოშეჯიბრზე გამარჯვებულ მოასპარეზეებს პრიზები მეორეB Buzz-ელჩმა – ბრენდ Maisu-ს დამფუძნებელმა გადასცა.
- Buzz-ელჩ სალომე ნიკურაძის დაფუძნებულ კოსმეტიკური საშუალებების ბრენდ „სულოს“ სოციალური გვერდის მართვასა და რეგიონში პრეზენტაციაში პროექტის ერთ-ერთი ელჩი და სოციალურ კაფე „მეგობრის“ დამფუძნებელი დაეხმარა.
- B Buzz-ელჩ მეწარმე ქალთა ცნობადობის გაზრდისა და მათი საქმიანობის პოპულარიზაციისთვის ჟურნალ Enterpreneur Georgia-ში, სხვადასხვა რუბრიკაში, ქვეყნდება ბიზნესსტატიები Buzz-ელჩი ქალების საქმიანობის შესახებ.

Financial Inclusion Organization, Crystal
The Crystal company is a financial development platform for small and medium-sized entrepreneurs, especially for the growth of the entrepreneurial potential of young people and women and to support their economic activity. In 2020, Crystal launched a large-scale program based on international practice, called Buzz Georgia, which is implemented within the framework of USAID YES Georgia and the White House Women's Global Development and Welfare Initiative. It is the first of the Dutch international women's empowerment network Buzz Women Global and the only representation in Georgia.
Buzz Georgia is a unique platform for the personal growth and the development of the financial and the entrepreneurial skills of women entrepreneurs. The purpose of the program is to have a significant impact on the economic development of women and the well-being of their families.
The Buzz Georgia program originally envisaged conducting women's economic empowerment trainings in different locations of Georgia through the mobile BUZZ bus equipped with training materials/equipment. Due to the pandemic, the trainings moved to the online space which opened up a very wide platform for the program and through which entrepreneurs of different ages and women interested in entrepreneurship from the cities and villages of the regions of Georgia came together.
The first online training was held in June 2020. Since then, more than 1,300 women from the regions of Georgia have attended 41 weekend online sessions, supporting each other and creating interesting collaborative projects. In order to exchange information and business proposals on a daily basis in a short period of time, a closed group was created in social networks at the beginning of the project in which all participants of the trainings are members. In the group, members can post advertisements or news about their products or services, thereby creating business awareness and increasing sales.
Trainings for regulating the COVID situation continued with physical meetings with women living in the regions which took place in 24 different locations.
Through the trainings, women living in the same community saw each other's entrepreneurial activity, potential and personal goals in a new way which led to the inspiration to create women's organizations in their communities in order to strengthen and support women in the regions.
Three hundred exceptionally active Buzz Ambassadors were selected from among the 1,300 participants. In addition, ten field training sessions were held for them in personal and entrepreneurial skills development, financial planning and networking.
A total of four outreach tours were conducted in the regions with a view to sharing opportunities with more women.
The non-governmental organization, Association of Women Entrepreneurs AĐE, was founded in May 2022 whose activities are related to the mobilization of women entrepreneurs in Georgia and beyond its borders in order to increase future cooperation and entrepreneurial opportunities.
One of the ambassadors of Buzz Georgia, Nano Uriatmkopeli, founded a start-up – Georgian Enterpreneur Giftbox, where the products of more than 130 female entrepreneurs are for sale.
In order to increase the awareness of women entrepreneurs and popularize their work, business articles about the activities of Buzz Ambassador women are published in various sections of the Entrepreneurial Georgia magazine.