კომპანიამ „კი კი“ მაღალმთიანი სოფლების სკოლებში განახორციელა პროექტი, რომლის მიზანი იყო საქართველოს მაღალმთიანი რეგიონების სკოლებში არსებული პრობლემის მოგვარება. ამ სკოლებს არ გააჩნიათ საკანალიზაციო სისტემა და მოსწავლეებს უწევდათ მოუწესრიგებელი საპირფარეშოებით სარგებლობა. ეს პრობლემა განსაკუთრებით აქტუალური პანდემიის პირობებში გახდა, როცა ჰიგიენის დაცვა ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი წინაპირობაა ვირუსისგან თავის დასაცავად. კომპანია „კი კის“, რომლის საქმიანობა ბიოტუალეტებს უკავშირდება, ახალი 2020-2021 სასწავლო წლისთვის დახმარების თხოვნით მიმართა რამდენიმე სკოლის ადმინისტრაციამ.
პროექტი დაიწყო 2020 სექტემბერში და დასრულდა დეკემბერში.
პრობლემის არსში გარკვევის შემდეგ კომპანიამ, სკოლის ადმინისტრაციებთან თანამშრომლობით და სტანდარტების დაცვით, სკოლებს ბიოტუალეტები მიაწოდა და დამატებითი მომსახურებაც გაუწია, კერძოდ, თავად უზრუნველყო ტუალეტების დამონტაჟება და შემდგომ ყოველკვირეული მომსახურება (ამოტუმბვა, ბიოქიმია, დასუფთავება, ტუალეტის ქაღალდი და დეზინფექცია), რის გარეშეც პროექტი არ იქნებოდა შედეგიანი.
პროექტი საქართველოს მასშტაბით 45 სკოლაში განხორციელდა და ამ სკოლების მოსწავლეებმა სასწავლო პროცესის პერიოდში მოწესრიგებული და სუფთა საპირფარეშოებით ისარგებლეს. ამგვარი ტუალეტები განსაკუთრებით ეფექტურია ისეთ ტერიტორიაზე, სადაც, რელიეფიდან გამომდინარე, რთულია საკანალიზაციო სისტემის გამართვა, ამასთან, ბიოტუალეტი, გარემოს დაცვის თვალსაზრისითაც, ეკოლოგიურ ზიანს მინიმუმამდე ამცირებს.
პროექტის განხორციელების შედეგად, მაღალმთიანი რეგიონების სკოლებმა შეძლეს პანდემიის პერიოდში არსებული არასახარბიელო პირობების გაუმჯობესება და მოსწავლეებისათვის უკეთესი, ადაპტირებული გარემოს შექმნა.

The purpose of the project implemented in cooperation between Ki Ki and the schools in mountainous regions was to resolve the problem present at the schools in the mountainous regions of Georgia. These schools have no sewage systems and the school children had to use messy, unorganized bathrooms. This problem became most urgent during the pandemic when compliance with the hygiene norms became one of the most important terms for the virus prevention. Activity of Ki Ki relates to bio toilets, it was addressed by authorities of several schools with the request to provide assistance for the academic year commencing in 2020.
The project started in September 2020 and ended in December.
Once the company got familiar with the essence of the problem, through permanent communication with the school administration and in full compliance with the related standards provided them with bio toilets. The project envisaged delivery of the bio toilets as well as additional service provision: their installation and further weekly maintenance services (pumping out, bio-chemistry, cleaning, toilet paper provision and disinfection) without which the project would not have been efficient.
Similar collaboration was initiated and implemented with 45 schools throughout Georgia, and as a result their school children could use organized and clean toilets during studies. These toilets are most effective in the areas where due to the relief it is difficult to set up a sewage system, as bio toilet minimizes environmental impact as well.
Through the project implementation the schools in the mountainous regions managed to improve their uncomplimentary conditions and create a better adapted environment for the pupils.