საქართველოში არ არის სათანადოდ მოწესრიგებული ჩამდინარე წყლის გადასამუშავებელი მუნიციპალური სისტემები და ქვეყანაში მოქმედი საწარმოების უმეტესობა იძულებულია საკუთარი ჩამდინარე წყლები ბუნებრივი წყლის ახლომდებარე სისტემებში ჩაუშვას. აღსანიშნავია, რომ ლუდსახარშის ჩამდინარე წყლები, ორგანული ნივთიერებების და წყალში უხსნადი მინარევების მაღალი შემცველობის გამო, საკმაო საფრთხეს უქმნის ახლომდებარე წყლების იხტიოფაუნას. ამდენად, ძალიან მნიშვნელოვანი იყო კომპანია „ნატახტარის“ შემოღებული სიახლე, რომელიც კომპანიის მენეჯმენტმა გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობის ფარგლებში სწორედ გარემოსთვის მიყენებული ზიანის შემცირების მიზნით აამოქმედა 2012 წლიდან – თანამედროვე, მაღალი სტანდარტების შესაბამისი წყლის გამწმენდი ნაგებობა, რომელიც წარმოების სრული ციკლის შედეგად მიღებულ ჩამდინარე წყალს წმენდს. ეს გაწმენდილი წყალი, ბუნებრივი ხევის გავლით, ჩაედინება მდინარე ნარეკვავში, რომელიც შემდგომ არაგვს უერთდება.
წყლის გაწმენდის პროცესი მოიცავს რამდენიმე ეტაპს: მექანიკურს (ფილტრაცია), ქიმიურს (PH კორექცია) და ბიოლოგიურს. სწორედ ამ ბოლო ეტაპზე გამოიყენება ორგანული დაბინძურების ანაერობული და აერობული დაშლის ინოვაციური ტექნოლოგია, რომლის მეშვეობითაც წყალი 90-95%-ით იწმინდება. ლუდსახარშის ჩამდინარე წყლების მოცულობიდან გამომდინარე, მათი ზემოქმედება ახლომდებარე დასახლებულ პუნქტებსა და წყლის რესურსებზე საკმაოდ დიდია. გამწმენდი ნაგებობის ამუშავებით მინიმუმამდე შემცირდა როგორც მდ. ნარეკვავისა და მდ. არაგვის დაბინძურების საშიშროება, ისე წყლის ჩაშვების ადგილთან ახლოს, კომპაქტურად მცხოვრები ახალგორიდან დევნილი მოსახლეობის ჯანმრთელობაზე უარყოფითი მოქმედების საფრთხე.
„წარმატებული ხალხის და კომპანიების ვალია მსოფლიო გახადონ უკეთესი საცხოვრებელი ადგილი“. ჯუნეით არათი გენერალური დირექტორი

Due to the fact that municipal sewage systems are not developed at the appropriate level, the majority of enterprises in the country are forced to direct sewage into nearby natural water systems. The brewery's sewage is very dangerous for ichthyofaunal conditions owing to the high content of organic substances and insoluble additives. Within the framework of its environmental responsibility and for the purpose of reducing environmental damage, the management of Natakhtari has established a modern, high standard sewage treatment plant for the sewage produced during the full cycle of its production. Water which has been cleaned passes through the natural ravine fiows down into the Narekvavi River which then joins the Aragvi River. The water cleaning process encompasses several phases: mechanical (filtration), chemical (pH correction) and biological; the last phase employs innovative technology for the disintegration of anaerobic and aerobic organic pollution which ensures that the water is 90%- 95% clean. Due to the volume of the sewage from the brewery, its impact on nearby settlements and water resources is quite significant. As a result of the start-up of the treatment plan, the threat of polluting the Narekvavi and Aragvi Rivers has reduced to a minimum level together with the risk of a negative impact on the health condition of the IDP population from Akhalgori residing compactly nearby the water dropping point.
„It is the obligation of successful people and companies to make the world a better place“. Cuneyt Arat General Director