შერატონ გრანდ თბილისი მეტეხი პალასი - Sheraton Grand Tbilisi Metekhi Palace
"ჩემი პირადი ემოციების მიღმა და მიღმა აღიარებისა, რომ მხოლოდ დროებით ვარ ამ მშვენიერი პლანეტის მკვიდრი, არსებობს ჩემი პირადი პასუხისმგებლობა, ვიზრუნო პლანეტაზე, განსაკუთრებით, მოგზაურობისა და ტურიზმის თვალსაზრისით". ენტონი კაპუანო, პრეზიდენტი და აღმასრულებელი დირექტორი
კომპანიის პოლიტიკით განსაზღვრულია 2050 წლისთვის ნახშირბადის ნულოვანი ემისიების მიღწევა. მიმდინარე ღონისძიებების ეფექტიანობის გასაზომად კომპანიამ ათვლის წერტილად 2016 წლის KPI მაჩვენებლები გამოიყენა და 2025 წლისთვის რამდენიმე მოკლევადიანი ამოცანა დაისახა: ენერგიის მოხმარების 50%-ით შემცირება, წყლის მოხმარების 30%-ით შემცირება და მყარი ნარჩენების 30%-ით შემცირება. ავტოსადგომზე დამონტაჟდა ელექტრომანქანების დამტენები, სახურავზე კი – ფოტოელექტრული პანელები, რომლებიც ყოველწლიურ ენერგომოხმარებას 2.5% პროცენტით ამცირებენ.
ენერგიის ეკონომია მიიღწევა ახალი ტექნოლოგიების დანერგვის მეშვეობით: LED განათებები, მზის პანელები, კონდიცირების და გათბობის ავტომატიზაცია. სასტუმრო დიდ ყურადღებას უთმობს მყარი ნარჩენების მართვას, თანამშრომლობს პლასტმასის, მინის, ქაღალდის და საშიში ნარჩენების შემგროვებელ და გადამამუშავებელ კომპანიებთან. სასტუმროში არსებობს მწვანე კომიტეტი, რომელიც ავრცელებს კომპანიის შიგნით ინფორმაციას მწვანე ინიციატივების შესახებ და მხარს უჭერს მათ განხორციელებას.
პასუხისმგებლობა თანამშრომლების წინაშე
კომპანია ზრუნავს თანამშრომლების ფიზიკურ და ფსიქიკურ ჯანმრთელობაზე სხვადასხვა ინსტრუმენტების და ტრენინგების მეშვეობით, რომლებიც ექსკლუზიურად „მარიოტისთვისაა“ შემუშავებული. თანამშრომლებს აქვთ შესაძლებლობა ისარგებლონ ფიტნესცენტრებით, მათთვის აწყობენ აღიარების ღონისძიებებს, აღნიშნავენ მათ მიღწევებს და წარმატებას. კომპანიაში დაწესებულია ფონდი გაჭირვებაში მყოფი თანამშრომლების დასახმარებლად.
ყოველწლიური ანონიმური გამოკითხვის დროს თანამშრომლები აზიარებენ, თუ რას ფიქრობენ კომპანიაზე, თავიანთ მოვალეობებსა და სარგებელზე, აფასებენ ხელმძღვანელობას.
სასტუმროს მრავალფეროვნების და ინკლუზიის მიზნები მიმართულია ჯანსაღი გენდერული ბალანსის მიღწევაზე კომპანიაში. გარდა ამისა, სასტუმრო მჭიდროდ თანამშრომლობს ადგილობრივ ორგანიზაციებთან და ქვეყანაში არსებულ გაეროს ზოგიერთ სააგენტოსთან დევნილი პირების დასაქმების მიზნით.
პასუხისმგებლობა ბაზარზე
კომპანიის პოლიტიკა ხელმისაწვდომია სტუმრებისთვის, მომხმარებლებისთვის, კლიენტებისთვის და გამოქვეყნებულია ვებგვერდზე. კომპანია ყოველწლიურად ატარებს საიდუმლო აუდიტს, რათა დარწმუნდეს, რომ სტანდარტები და პოლიტიკა სასტუმროში სათანადოდაა დაცული. აუდიტის შედეგები ეცნობა მენეჯმენტს და სათავო ოფისს და საჭიროების შემთხვევაში იგეგმება შესაბამისი ქმედებები.
სასტუმრო სრულად შეესაბამება შშმ პირების მომსახურების აშშ რეგულაციებს; სამი ოთახი აღჭურვილია ინვალიდის ეტლის მომხმარებლებისთვის.
სასტუმროს მომწოდებლების შერჩევა ხდება მათი სოციალური პასუხისმგებლობის, სამართლიანი სავაჭრო პრაქტიკის და ეკოლოგიურად სუფთა პროდუქტების საგულდაგულოდ შეფასების შემდეგ. აქ შედის ყველა საწმენდი ქიმიური ნივთიერება, თეთრეული, თავის მოვლის საშუალებები და ა.შ. კომპანია ცდილობს უმეტესად ადგილობრივ ფერმერებთან ითანამშრომლოს, თუმცა ეს ყოველთვის ვერ ხერხდება.
„შერატონი“ მუდმივად ატარებს მომხმარებელთა გამოკითხვებს, რათა შეაგროვოს სტუმრების უკუკავშირი სასტუმროში ყოფნისას მიღებული გამოცდილების და მათი სურვილების თუ შენიშვნების შესახებ. სასტუმროში მოქმედებს საჩივრებისა და პრობლემების სათავო ოფისში გადამისამართების სისტემა იმ შემთხვევაში, თუკი ისინი ადგილზე ვერ გვარდება.
საზოგადოების მხარდაჭერა
კომპანიის ერთ-ერთი ძირითადი ღირებულებაა ემსახუროს საზოგადოებას ყველგან, სადაც მუშაობს და ამაში იგულისხმება თანამშრომლების ჩართულობით დაუცველ ჯგუფებზე ზრუნვა, გარემოს დასუფთავება და წელიწადში ორჯერ სისხლის გაღების აქციებში მონაწილეობა.
კომპანიას აქვს მართვის სისტემა, სახელწოდებით "Just Report It", რომელიც საშუალებას აძლევს სასტუმროებს გაგზავნონ შეტყობინება აქტივობების შესახებ შემდეგ კატეგორიებში:
- SERVE 360: მოწყვლადი მოსახლეობის მხარდაჭერა, კეთილსინდისიერი ქცევა, მდგრადობის ხელშეწყობა, ნიჭის აღზრდა და განვითარება და ახალგაზრდების მხარდაჭერა.
- კულტურა: თანამშრომლების ჩართულობით ორგანიზებული ღონისძიებები და კომპანიაში არსებული საყოველთაო პატივისცემის კულტურა; ამაში შედის მრავალფეროვნების ტრენინგი, სემინარი ტრეფიკინგზე და სხვა მნიშვნელოვან საკითხებზე.
- ურთიერთობა ხელისუფლებასთან: სხვადასხვა სამთავრობო ინსტიტუტთან თანამშრომლობა ტურიზმის განვითარების და კანონმდებლობაზე უკუკავშირის მიწოდების მიზნით.

Sheraton Grand Tbilisi Metekhi Palace
“Beyond my personal passion and recognition that I’m a temporary resident on this beautiful planet,” he said, “I have a personal responsibility to try and care for the planet for travel and tourism in particular.” Anthony Capuano, President and Chief Executive Officer
Environmental Responsibility
The company aims to achieve the 2050 goal of a Net Zero Carbon footprint. They have taken their benchmark KPI from 2016 as the base to measure the effectiveness of the actions they are taking and have set themselves shorter-term goals to achieve by 2025: reduce energy consumption by 50%, reduce water consumption by 30%, and reduce solid waste by 30%. Charging stations for electric cars have been installed in the parking lot, and photovoltaic panels have been installed on the roof, which save up to 2.5% of annual energy consumption.
Energy savings are achieved by introducing new technologies: LED lighting, solar panels, and AC and heating automation. The hotel pays a lot of attention to solid waste management, partnering with companies for the collection and recycling of plastic, glass, paper, and hazardous materials. The hotel has a Green Committee that communicates its initiatives internally and supports them.
Responsibility Towards Employees
The company provides associates with a wide array of tools and training on physical and mental well-being, which are exclusively available to Marriott International and tailored to meet various needs. They offer associates access to fitness centers, organize special recognition events, and celebrate their successes. The company also has a disaster relief fund to support associates in need.
The company conducts an annual Associate Engagement anonymous survey, inviting associates to share their opinions on the business, how they feel about it, how they evaluate their benefits and responsibilities, and their leadership.
The hotel's Diversity and Inclusion goals aim to achieve a healthy balance of male and female associates. They work closely with local organizations and some UN entities in the country to offer employment for refugees.
Company policies are available for guests, customers, and clients, and are published on the website. The company conducts annual mystery audits to ensure that standards and policies are properly implemented in the hotel. The results are shared with management and headquarters, and corrective actions are advised if needed.
The hotel is fully compliant with US regulations for serving guests with disabilities, offering three rooms specifically designed for wheelchair users.
Hotel suppliers are selected after rigorous evaluations of their social responsibility, fair trade practices, and environmentally friendly products. This includes all cleaning chemicals, linens, toiletries, etc. The company aims to work mostly with local farmers for food supply, although this is not always possible.
Sheraton runs ongoing customer surveys to collect feedback from guests about their experiences, needs, and observations while at the hotel; claims or issues are escalated to headquarters if they cannot be resolved on-site.
Supporting Communities:
One of the company’s core values is to serve the communities where they operate. This involves engaging associates to support the most vulnerable, making efforts to clean up the local environment, and participating in blood donation campaigns twice a year.
The company has a management system called "Just Report It" that facilitates communication with community organizations. This system allows hotels to report activities in the following categories:
- SERVE 360: Supporting the vulnerable, acting with integrity, promoting sustainability, nurturing and developing talent, and supporting youth.
- Culture: Reporting events and actions that involve associates and the company’s culture of respect for all, including training on diversity, human trafficking, and other important topics.
Government Affairs: Networking with various government institutions to promote tourism in the destination and providing feedback on legislation.