"ბიზნესისთვის შეუძლებელია საქმიანობა გარემოსგან იზოლირებულად. შესაბამისად, მნიშვნელოვანია ბიზნესმა აიღოს მეტი პასუხისმგებლობა იმ საზოგადოების განვითარებისთვის, რომელსაც ემსახურება. ჩვენ მიზანია, რომ დავეხმაროთ ადამიანებს, შეძლონ საკუთარი პოტენციალის მაქსიმალურად რეალიზება. ჩვენი გუნდი აქტიურად თანამშრომლობს ყველა დაინტერესებულ მხარესთან, რათა საერთო ძალისხმევით შევძლოთ საუკეთესო შედეგების მიღწევა და მეტი სარგებელი და სიკეთე მოვუტანოთ საზოგადოებას". არჩილ გაჩეჩილაძე; გენერალური დირექტორი
გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობა: „საქართველოს ბანკის“ გარემოსდაცვითი პოლიტიკა განსაზღვრავს მიზნებს, სტრატეგიებსა და აქტივობებს, რომლებსაც ბანკი ნერგავს გარემოზე მავნე ზემოქმედების შემცირებისა და უფრო მწვანე, მდგრადი მომავლის უზრუნველსაყოფად. ბანკის გარემოსდაცვითი პოლიტიკა ეფუძნება 12 ძირითად პრინციპს, კერძოდ: გარემოსდაცვითი ფაქტორების ინტეგრაციას; კლიმატის ცვლილების შერბილებას; მდგრად დაკრედიტებას; გარემოსდაცვითი და სოციალური რისკების მართვას; გარემოსდაცვით შემოწმებას; საოპერაციო ემისიების შემცირებას; ნარჩენების მართვას; მდგრადი მიწოდების ჯაჭვს; დაინტერესებული მხარეების ჩართულობას; ინფორმაციის გამჟღავნებასა და ანგარიშგებას; განათლებასა და ჩართულობას; მუდმივ გაუმჯობესებას.
გარემოზე უარყოფითი ზეგავლენების შემცირების მიზნით ბანკში ინერგება ეკომეგობრული ტექნოლოგიები, მუდმივად ახლდება ავტოპარკი, ტრანსპორტით გადაადგილების შესამცირებლად თანამშრომლების ნაწილს შესაძლებლობა ეძლევა კვირაში ორი დღე დისტანციურად იმუშაონ.
დიდი მნიშვნელობა ენიჭება ნარჩენების მართვას და მწვანე ბიზნესის მხარდაჭერას. 2012 წლიდან ბანკი აღრიცხავს და აქვეყნებს ინფორმაციას ოპერირებასთან დაკავშირებული სათბურის აირების გაფრქვევების და მოხმარებული ენერგიის შესახებ. 2022 წლიდან „საქართველოს ბანკი“ აღრიცხავს საკრედიტო პორტფელთან დაკავშირებულ, ანუ დაფინანსებული პროექტების გაფრქვევებს, რათა შეძლოს კლიმატზე გავლენის შეფასება და დასახოს შესაბამისი შემარბილებელი ღონისძიებები.
„საქართველოს ბანკში“ გარემოსდაცვით საკითხზებზე ზრუნვის კორპორაციული კულტურის ჩამოყალიბებისთვის მთელი რიგი აქტივობები ხორციელდება ცნობიერების ასამაღლებელი სტიკერების, პოსტერების, კომპიუტერის ფონის, ოფისების ეკრანზე განთავსებული ვიზუალების მეშვეობით. ბანკი ბუნებრივი რესურსების რაციონალური მართვის მიზნით იყენებს მწვანე ტომრებს სათავო ოფისსა და რამდენიმე ოფისში, რომელთა დახმარებითაც შესაძლებელი ხდება ქაღალდის ნარჩენების შეგროვება და შემდგომი გადამუშავება. მეორადი ქაღალდის გადამუშავების პროცესი გარემოს 75%-ით ნაკლებ ზიანს აყენებს და ამცირებს ხეების მოჭრის საჭიროებასაც.
პასუხისმგებლობა თანამშრომლების მიმართ: ბანკის მთავარი დევიზია, ადამიანების დახმარება საკუთარი პოტენციალის რეალიზებაში.
თანამშრომელთა კმაყოფილების შეფასების მიზნით 2019 წლიდან ბანკში დანერგილია eNPS-ის შეფასების სისტემა. ბანკი ასევე იყენებს 360-გრადუსიანი შეფასების სისტემას, რომლის საშუალებითაც, 2023 წლის მონაცემებით, 5303 თანამშრომელმა მიიღო პერსონალური უკუკავშირი და შეფასება.
ბანკში ტარდება „ბარეტის კვლევა“, რომელიც წარმოადგენს თანამშრომლების ღირებულებების კვლევას იმის განსაზღვრისთვის, თუ რა არის მათთვის ფასეული და რისი განვითარება სურთ სამომავლოდ. თანამშრომელთა კვალიფიკაციის ამაღლების მიზნით ბანკში შემოღებულია ელექტრონული სასწავლო პლატფორმა; დანერგილია ლიდერატორის პროგრამა, რომლის საშუალებითაც ბანკი ხელს უწყობს 31 დასახელების პროგრამაში ახალგაზრდების დასაქმებას.
ბანკში ყოველწლიურად ტარდება ინტელექტუალური, სპორტული, გამაჯანსაღებელი, თერაპიული, გასართობი აქტივობები, საუკეთესო თანამშრომლოების გამოვლენის და დაჯილდოების ღონისძიებები, მოხალისეობრივი ჩართულობა, pro bono აქტივობები. ჯანსაღი და უსაფრთხო სამუშაო გარემოს უზრუნველყოფა ერთ-ერთი პრიორიტეტია, რისთვისაც დანერგილია შრომის უსაფრთხოებისა და ჯანმრთელობის მართვის სისტემა.
2021 წლიდან ორსულობისა და მშობიარობის გამო შვებულება, რომელიც ხელმისაწვდომი იყო მხოლოდ თანამშრომელი დედებისთვის, ხელმისაწვდომი გახდა მამებისთვისაც და მათ შეუძლიათ ის დღეები აითვისონ, რომლებსაც დედა არ გამოიყენებს. თანამშრომლებს ეძლევათ ორსულობის, მშობიარობისა და ბავშვის მოვლის გამო შვებულება, 730 კალენდარული დღის ოდენობით.
პასუხისმგებლობა საბაზრო სივრცეში: „საქართველოს ბანკი“ პირველი ბანკია საქართველოში, რომელმაც 2006 წელს აქციები ლონდონის საფონდო ბირჟაზე გაიტანა.
თავის საქმიანობის ფარგლებში ბანკი მკაცრად იცავს პერსონალურ მონაცემებს და ეთიკის უმაღლეს სტანდარტებს. მომხმარებელთა დაცვა და მომხმარებელზე ორიენტირებული მიდგომა საქმიანობის მთავარი პრინციპია. ახალგაზრდა თაობაში ფინასური განათლების ხელშესაწყობად ბანკმა დააფინანსა პირველი საერთაშორისო ეკონომიკის ოლიმპიადა საქართველოში (2000 მონაწილე), ასევე არის „კინგსის ფინანსური განათლების ოლიმპიადის“ პროექტის გენერალური მხარდამჭერი. წლების განმავლობაში ბანკმა დააფინანსა 18 სოციალური საწარმო 800 000-მდე ლარით, სადაც დასაქმდნენ შშმ პირები.
საზოგადოების მხარდაჭერა: „საქართველოს ბანკმა“ 2022-2023 წლებში განახორციელა და დააფინანსა პროექტები, რომლებმაც ქვეყნის მასშტაბით შექმნეს განათლების კონკრეტული შესაძლებლობები 120 000-ზე მეტი ახალგაზრდისთვის, სკოლის მოსწავლისთვის, სტუდენტისთვის, მეწარმისა და მომხმარებლისთვის. ახალგაზრდების ხელშეწყობისთვის განხორციელდა შემდეგი საგანმანათლებლო ინიციატივები: სასტიპენდიო პროგრამები (საქართველოსა და საზღვრებს გარეთ), ფინანსური განათლება, განვითარებაზე ორიენტირებული პროექტები, მომავლის პროფესიების პოპულარიზაციის ინიციატივები, STEM განათლების ხელშეწყობა, განათლების რესურსებზე ხელმისაწვდომობაზე ზრუნვა.
ბანკმა შექმნა საგანმანათლებლო სივრცეები და საგანმანათლებლო რესურსები – იდეათეკა. ასევე ხელმისაწვდომი გახდა არსებული და ახალი საგანმანათლებლო რესურსები – STEM სკოლა და STEM ოლიმპიადა.
„საქართველოს ბანკი“ გასცემს სტიპენდიებს როგორც საქართველოში, ისე საზღვარგარეთ და მხარს უჭერს საერთაშორისო საგანმანათლებლო პროექტებს. ამრიგად, მას პარტნიორული ურთიერთობა აქვს საქართველოს 15 აკრედიტირებულ წამყვან უნივერსიტეტთან და სხვადასხვა უცხოურ ორგანიზაციასთან.

“A business cannot operate in isolation from its environment. Therefore, it is crucial for businesses to take responsibility for the development of the society they serve. Our goal is to help people realize their full potential. Our team actively collaborates with all stakeholders to achieve the best results and bring greater benefits to society.” Archil Gachechiladze, Executive Director and CEO of Bank of Georgia
Environmental responsibility: The Bank of Georgia's environmental policy defines the goals, strategies, and activities the Bank implements to reduce its negative impact on the environment and promote a greener, more sustainable future. The bank's environmental policy is grounded in 12 key principles, including the integration of environmental factors, climate change mitigation, sustainable lending, environmental and social risk management, environmental inspection, operational emissions reduction, waste management, sustainable supply chain practices, stakeholder engagement, information disclosure and reporting, education and outreach, and continuous improvement.
In order to reduce the negative impact on the environment, eco-friendly technologies are introduced in the bank, the car park is constantly updated, and some employees are given the opportunity to work remotely two days a week in order to reduce transportation.
Great importance is attached to waste management, support of green business. Since 2012, the Bank has been recording and publishing information on greenhouse gas emissions and energy consumption related to its operations. From 2022, the Bank of Georgia records the financed emissions related to the portfolio in order to be able to assess the impact on the climate and establish appropriate mitigation measures.
Various activities are conducted at the Bank of Georgia to foster a corporate culture of environmental awareness, including awareness-raising stickers, posters, computer backgrounds, and visual displays on office screens. Additionally, to promote responsible natural resource management, the bank utilizes green bags at its head office and several other locations to collect and process paper waste efficiently. Recycling paper significantly minimizes environmental harm by reducing the need to cut down trees, resulting in a 75% reduction in environmental damage.
Responsibility towards employees: the main motto of the bank is to help people realize their potential.
In order to evaluate employee satisfaction, the eNPS evaluation system has been implemented in the bank since 2019. The bank also uses a 360-degree evaluation system, enabling 5,303 employees to receive personalized feedback and evaluation as of 2023.
The bank administers the "Barrett survey," Survey for employees values, in order to determine exactly what they value most and what they want to develop in the future. Additionally, to enhance employees' skill sets, the bank operates an electronic training platform. Furthermore, a leaderator program has been implemented to foster youth employment across 31 designated programs.
Intellectual, sports, wellness, therapeutic, and entertainment activities, events for recognizing and rewarding best employee cooperation, volunteer participation, and pro bono activities, are organized annually at the bank. Ensuring a healthy and safe working environment is among the top priorities, for which an occupational safety and health management system has been implemented.
Top of Form
Starting from 2021, leave for pregnancy and childbirth, previously available only to the mother, has become accessible to the father as well. This allows the father to utilize the days not taken by the mother. Employees are granted leave for pregnancy, childbirth, and childcare for a total of 730 calendar days.
Responsibility in the market space: the Bank of Georgia made history by becoming the first bank in Georgia to list its shares on the London Stock Exchange back in 2006.
Upholding the highest standards of ethics and personal data protection is integral to the bank's operations. A customer-centric approach and ensuring customer protection are fundamental principles guiding its activities.
In fostering financial literacy among the younger generation, the bank sponsored the first International Economics Olympiad in Georgia, which attracted 2000 participants. Furthermore, the bank serves as the general supporter of the King's Financial Education Olympiad project. Additionally, over the years, the bank has provided funding to 18 social enterprises, amounting to up to 800,000 GEL, where disabled people were employed.
Community support: In 2022-2023, the Bank of Georgia spearheaded and funded projects aimed at providing tangible educational opportunities for over 120,000 youths, including schoolchildren, students, entrepreneurs, and consumers across the country. The following educational initiatives were implemented for the promotion of young people: scholarship programs (in Georgia and abroad), financial education, development-oriented projects, initiatives to promote future professions, promotion of STEM education, care for access to educational resources.
The bank created educational spaces and educational resources - ideateka. Existing and new educational resources - STEM School and STEM Olympiad - were also made available.
The Bank of Georgia issues scholarships both in Georgia and abroad and supports international educational projects. Within the framework of the scholarship, it has partnership relations with 15 accredited leading universities of Georgia and various foreign organizations.