სახელმწიფო ზრუნვაში მყოფ მოზარდებს და ზრუნვის სისტემიდან გასულ ახალგაზრდებს განსაკუთრებით ესაჭიროებათ მზრუნველობა და მხარდაჭერა. სკოლის დამთავრების და სისტემის დატოვების შემდეგ 18 წლის ახალგაზრდებს აქვთ საცხოვრებლის, დასაქმების, პროფესიის შერჩევისა და საკვებზე ზრუნვის პრობლემა.Aამ სამიზნე ჯგუფებთან და ამ პრობლემების გადაჭრაზე საქართველოში ძალიან ცოტა აქტორი მუშაობს.
პრობლემების მოგვარების და ახალგაზრდების საზოგადოებაში ინტეგრაციის მიზნით 2023 წლიდან დაიწყო შპს „ზღაპრის“ და ასოციაცია „ცხოვრების შანსის“ თანამშრომლობა.
კომპანია „ზღაპარმა“ პროგრამის ადგილზე გაცნობისას ნახა, რომ ასოციაცია „ცხოვრების შანსის“ ერთ-ერთ გამოწვევას წარმოადგენდა პროგრამის ბენეფიციარების საკვებით და ჰიგიენური საშუალებებით სტაბილურად უზრუნველყოფა, ასევე კულინარიისა და კონდიტერიის სასწავლო კურსისთვის საჭირო ნედლეულის მოპოვება.
შპს „ზღაპრის“ გენერალური დირექტორის აქტიური მხარდაჭერით გაფორმდა თანამშრომლობის მემორანდუმი, რომლის ფარგლებშიც „ზღაპარი“ ასოციაციას შეუფერხებლად აწვდის თვეში 2000 ლარის ოდენობის საკვებ პროდუქტებს და ჰიგიენურ საშუალებებს. სტაბილური გახდა კულინარიისა და კონდიტერიის სასწავლო კურსებიც, ვინაიდან მათ სტაბილურად აქვთ საჭირო მასალა.
შპს „ზღაპართან“ თანამშრომლობით, 30 ახალგაზრდისთვის შეიქმნა დაცული გარემო. ახალგაზრდები, რომლებიც მთელ დღეს ატარებენ პროგრამაში, ეუფლებიან პროფესიას, ესწრებიან კულინარიისა და კონდიტერიის კურსებს, იძენენ დამოუკიდებელი ცხოვრებისთვის აუცილებელ უნარ-ჩვევებს, უზრუნველყოფილი არიან ცხელი, კალორიული და ჯანსაღი საკვებით.
ამ თანამშრომლობის შედეგად:
• პროგრამაში 20-დან 30-მდე გაიზარდა დაინტერესებულ ბენეფიციართა რაოდენობა;
• კულინარიისა და საკონდიტრო მიმართულებით ჩართულია 14 ახალგაზრდა;
• ასოციაციამ დაამატა პურის ცხობის შემსწავლელი კურსი და პროგრამას ადგილზე ექნება ახალგაზრდების მიერ გამომცხვარი პური;

Adolescents in state care and young people transitioning out of the care system are particularly vulnerable and require specialized care and support. Upon reaching the age of 18 and leaving the system, they encounter challenges related to housing, employment, career decisions, and food security. In Georgia, there are very few organizations dedicated to working with these target groups and addressing their needs.
In order to address these challenges and facilitate the integration of young people into society, in 2023, the collaboration between "Zgapari" and the "Chance of Life" association was established.
As the "Zgapari" company familiarized itself with the program, it identified that one of the challenges faced by the "Chance of Life" association was to provide program beneficiaries with food and hygiene products, as well as to acquire the necessary raw materials for the cooking and confectionery training course.
With the active support of the General Director of "Zgapari”, a memorandum of cooperation was signed. Within this framework, "Zgapari" supplies the association with food and hygiene products amounting to 2000 GEL per month. This ensures stability for the cooking and pastry training courses, as they now have a steady supply of materials.
In cooperation with "Zgapari” company, a safe environment has been established for 30 young people. It is crucial that these individuals, who spend their entire day in the program, receive hot, nutritious, and healthy meals as they learn cooking and pastry skills and develop the necessary abilities for independent living.