She’s Next Empowered by Visa არის გლობალური კამპანია, რომელიც მხარს უჭერს ბიზნესში ქალების ეკონომიკურ გაძლიერებას და მიმართულია მცირე და საშუალო ბიზნესის განვითარებაზე. კერძო სექტორში გენდერული თანასწორობისა და ინკლუზიურობის დახმარებით, VISA ხელს უწყობს თანასწორი საზოგადოების ჩამოყალიბებას.
საქართველოში She’s Next -ის პარტნიორებს შორის არიან ისეთი გამორჩეული ორგანიზაციები და მედიაპლატფორმები, როგორებიცაა: ბიზნესასოციაცია „ქალები მომავლისთვის“, USAID-ის ეკონომიკური უსაფრთხოების პროგრამა, Forbes Woman Georgia, Marketer.ge, „თიბისი“ და „საქართველოს ბანკი“.
She’s Next Empowered by Visa საქართველოში შემოვიდა 2020 წელს, ადგილობრივი ქალი მეწარმეების მხარდასაჭერად და გასაძლიერებლად. მეწარმე ქალებისა და ბიზნესის მფლობელების დამოკიდებულებების, გამოცდილებისა და პრობლემების უკეთ გასაგებად ჩატარდა კვლევა, რომლის შედეგებზე დაყრდნობითაც დაიწყო სტრატეგიის შემუშავება, რომელიც ზუსტად იქნებოდა მორგებული საქართველოში მოღვაწე ქალი მეწარმეების საჭიროებებზე. ინიციატივის ფარგლებში, საქართველოში, ჯამში, 4 დიდი პროექტი განხორციელდა.
Forbes Woman Georgia-სთან პარტნიორობით შეიქმნა პორტალი VISA She’s Next, რომელზეც წარმოდგენილი იყო საქმიანი ქალების ისტორიები. ეს ისტორიები ქალ მეწარმეებს აჩვენებს გზას, რომელიც She’s Next -ის წარმომადგენლებმა თავიანთი ბიზნესის შესაქმნელად გაიარეს.
VISA-მ და ბიზნესფედერაციამ „ქალები მომავლისთვის“ უმასპინძლა 4 ვებინარს წარმატებული ქალების, ტრენერების, ექსპერტებისა და მოტივაციის გასაზრდელად მოწვეული სპიკერების მონაწილეობით.
ჩატარდა ბიზნესგანვითარების სხვადასხვა მიმართულების 8 მასტერკლასი და ტრენინგი გაიარა 100+ მეწარმე ქალმა. შეირჩა 10 საუკეთესო ბიზნესი, რომლებსაც ჩაუტარდათ დამატებითი ტრენინგები. შედეგად, დაჯილდოვდა 3 ფინალისტი და გამოვლინდა 1 გამარჯვებული.
ბიზნესფედერაციასთან „ქალები მომავლისთვის“ პარტნიორობით, ქალი მეწარმეებისთვის გამოცხადდა საჯარო ბიზნესკონკურსი. შერჩეულმა მონაწილეებმა გაიარეს უფასო მენტორულ სესიები. კონკურსის გამარჯვებულებს გადაეცათ ფულადი პრიზები.
ქალების სამეწარმეო საქმიანობაში ჩართულობის გასაზრდელად შემუშავდა ახალი ფორმატი – ბიზნესიდეების კონკურსი. 5-დღიანი საგანმანათლებლო სესიების შემდეგ ტოპ 10 მონაწილე ქალმა წარადგინა თავისი ბიზნესიდეა. გამოვლინდა 3 გამარჯვებული და თითოეული მათგანი დაჯილდოვდა 10,000 ლარითა და უფასო საკონსულტაციო სესიით.
ინიციატივის ფარგლებში შემუშავდა She’s Next პლატფორმა, რომელიც აერთიანებს 2,000+ ქალ მეწარმეს. She’s Next პლატფორმა არის ვებგვერდი, აღჭურვილი პროფესიონალური სოციალური ქსელის ფუნქციონალით, რომელიც უსაფრთხო, მეგობრული და, რაც მთავარია, საჭირო სივრცეა ქალი მეწარმეებისათვის. ციფრული პლატფორმა სხვადასხვა ქვეყნის ქალ მეწარმეებს აკავშირებს ერთმანეთთან და ხელს უწყობს მათ გაერთიანებას, გამოცდილების გაზიარებასა და ბიზნესის საერთაშორისო დონეზე გაფართოებას.

She's Next Empowered by Visa" is a global campaign dedicated to fostering the economic empowerment of women in business, with a focus on supporting small and medium-sized enterprises. By promoting gender equality and inclusivity within the private sector, Visa contributes to the development of a more equitable society. Among the partners of "She's Next" in Georgia are prominent organizations and media platforms such as the Business Association "Women for the Future," USAID Economic Security Program, Forbes Woman Georgia, Marketer.ge, TBC, and Bank of Georgia.
"She's Next Empowered by Visa" was introduced to Georgia in 2020 to provide support and empowerment to local women entrepreneurs. In order to gain a deeper understanding of the attitudes, experiences, and challenges faced by women entrepreneurs and business owners, a study was conducted. Based on the results of this study, a strategy was developed that is specifically tailored to the needs of women entrepreneurs operating in Georgia. Within the framework of this initiative, a total of four major projects were implemented in Georgia.
In partnership with Forbes Woman Georgia, the VISA She's Next portal was established, showcasing the stories of female entrepreneurs. These stories offered insight into the journeys of She's Next representatives as they built their businesses, serving as inspiration for other aspiring female entrepreneurs.
Visa and the Business Federation "Women for the Future" jointly hosted four webinars featuring successful women, trainers, experts, and motivational speakers. These webinars provided valuable guidance and inspiration to women entrepreneurs looking to succeed in their own ventures.
As part of the initiative, 8 master classes were conducted covering various aspects of business development, benefiting over 100 women entrepreneurs. Following these sessions, 10 outstanding businesses were selected for additional training, leading to the identification of 3 finalists and ultimately, 1 winner.
In collaboration with the "Women for the Future" business federation, a public business competition was announced for female entrepreneurs. Selected participants received free mentoring sessions, and the winner was awarded cash prizes.
To further encourage women's participation in entrepreneurial activities, a new format was introduced—a competition of business ideas. After 5 days of educational sessions, the top 10 female participants presented their business ideas, resulting in the announcement of 3 winners, each awarded 10,000 GEL and a free consultation session.
As part of the initiative, the She's Next platform was developed, bringing together over 2,000 female entrepreneurs. This platform functions as a website equipped with professional social networking capabilities, providing a safe, friendly, and essential space for female entrepreneurs. The digital platform facilitates connections among women entrepreneurs from various countries, enabling them to unite, share experiences, and expand their businesses internationally.