დაზღვევის საერთაშორისო კომპანია "ირაო“
„ირაომ“ 3 წლის წინ დაიწყო პროექტი „დაიცავი, გადაამუშავე, გადაარჩინე!“ , რომელიც ჩვენი დროის ერთ-ერთ უმთავრეს გამოწვევას – გარემოს დაცვას ემსახურება. პროექტი კომპანიის გრძელვადიანი CSR სტრატეგიის ნაწილია და მისი მიზანია გარემოსდაცვითი ქცევის შეცვლა და ცნობიერების ამაღლება, მწვანე ოფისის შექმნა, ნარჩენების სწორი მართვა.
პროექტის პირველი ეტაპი დაიწყო 2021 წელს და აქტივობები ხორციელდება ყოველწლიურად. „ირაოს“ მდგრადი განვითარების პროექტი 2023 წელს მოიცავდა შემდეგ ინიციატივებს:
გარემოს დაცვის სუპერგმირები – სახალისო და ინტერაქციული „მწვანე გაკვეთილები“ დაწყებითი კლასის მოსწავლეებისთვის.
გარემოს დასუფთავება – „ირაოს“ თანამშრომლების მიერ სხვადასხვა ტერიტორიის მავნე ნარჩენებისგან დასუფთავება.
ეკო შეჯიბრი – „ირაომ“ ყველაზე მასშტაბური ეკომარათონი გამოაცხადა თანამშრომლებს შორის, რომელშიც „ირაოს“ 300-მდე თანამშრომელი ერთი თვის განმავლობაში იღებდა მონაწილეობას.
პროექტის გარკვეული ინიციატივები არასამთავრობო ორგანიზაციებთან - CENN-სა (კავკასიის გარემოსდაცვითი არასამთავრობო ორგანიზაციის ქსელი) და „სადაგთან“ (საქართველოს დამლაგებელთა გილდია) თანამშრომლობით განხორციელდა.
გარემოსდაცვითმა ინიციატივებმა „ირაოს“ ყველა ოფისსა თუ სერვისცენტრში პლასტმასის გამოყენება მკვეთრად შეამცირა. ნაგვის ურნების ოპტიმიზაციის შედეგად შემცირდა პოლიეთილენის პარკების მოხმარება, წელიწადში 33 120 ერთეულით. 2023 წელს განხორციელებული ერთთვიანი ეკოშეჯიბრის ფარგლებში „ირაოს“ თანამშრომლებმა სულ ჩააბარეს 900 კგ მეორადი ქაღალდი, 100-მდე ბატარეა და 300 კგ მეორადი პლასტმასა; 11 სკოლაში ჩაატარეს ეკომეგობრული გაკვეთილები; დაასუფთავეს 21 ტერიტორია 6 რეგიონში; აქტიურად დაიწყეს საზოგადოებრივი ტრანსპორტის გამოყენება და გამოუსადეგარი ნივთების მეორადი გამოყენებით შექმნეს შესანიშნავი არტობიექტები.
„ირაო“, როგორც ვენის სადაზღვევო ჯგუფის წევრი კომპანია, სრულად იზიარებს ჯგუფის გამოცდილებას და ღირებულებებს. „ირაო“ 2018 წლიდან ახორციელებს პროექტებს, რომლებიც მიზნად ისახავენ გარემოს დაბინძურების შემცირებას, ნარჩენების მინიმიზაციას. 2022 წლიდან „ირაო“ პარტნიორებთან ერთად მონაწილეობს ცალკეული ტერიტორიების მავნე ნარჩენებისგან დასუფთავების ღონისძიებებში, თანამიმდევრულად ატარებს საოფისე სივრცეში პლასტმასისა და პოლიეთილენის ნარჩენების მინიმუმამდე დაყვანისკენ მიმართულ ღონისძიებებს და შთამბეჭდავ შედეგებს აღწევს.

IRAO International Insurance Company
Three years ago, Irao initiated the project " Protect, Recycle, Rescue!", addressing one of the most critical challenges of our era – environmental protection. The project is part of the company's long-term CSR strategy and its goal is to change environmental behavior and raise awareness, create a green office, and properly manage waste.
The initial phase of the project commenced in 2021, with ongoing activities conducted annually. In 2023, IRAO's sustainable development project encompassed the following initiatives:
Environmental superheroes - fun and interactive "green lessons" for elementary school students.
Environmental cleaning - cleaning of different areas from harmful waste by employees of IRAO.
Eco competition - IRAO announced the largest eco-marathon among employees, in which about 300 employees of IRAO participated for a month.
Certain initiatives of the project were implemented in collaboration with non-governmental organizations CENN (Caucasus Environmental Non-Governmental Organization Network) and SADAG (Georgian Cleaners' Guild).
Environmental initiatives have significantly reduced the use of plastic in all IRAO offices and service centers. As a result of optimizing garbage cans, the consumption of polyethylene bags was reduced by 33,120 units per year. During the one-month eco-competition implemented in 2023, IRAO employees collectively: submitted 900 kg of used paper, up to 100 batteries, and 300 kg of used plastic; conducted eco-friendly lessons in 11 schools; cleaned 21 areas in 6 regions; actively embraced public transport; and produced outstanding art pieces through the creative reuse of discarded items.
"Irao," as a member company of the Vienna Insurance Group, fully aligns with the group's experience and values. Since 2018, "IRAO" has been undertaking projects aimed at reducing environmental pollution and minimizing waste. Starting from 2022, "Irao" collaborates with its partners in efforts to clean specific areas from harmful waste, consistently implements measures to minimize plastic and polyethylene waste in office spaces, and has achieved impressive results.