პლატფორმის შექმნა რამდენიმე ფაქტორმა განაპირობა: საქართველოში არსებული საქველმოქმედო ფონდების დიდ ნაწილს არ გააჩნდა მდგრადობის და განვითარებისთვის აუცილებელი სისტემა-მექანიზმები; ქვეყანაში არ არსებობდა ყოველთვიური შემოწირულობების სქემები; სხვადასხვა ნივთის ადრესატამდე მიტანა მოითხოვდა შემწირველების დროსა და ენერგიას.
Donate.ge-ის მიზანია გაამარტივოს და მრავალფეროვანი გახადოს შემოწირულობის ფორმები და გაცემა-მიღების მექანიზმი. ფულად შემოწირულობებს ბანკი მთლიანად, საკომისიოს გარეშე, ურიცხავს 7 საქველმოქმედო ფონდს. მთლიანად დაფინანსებულია სხვადასხვა ნივთის მოსახლეობისგან შეგროვება და შემდეგ ბენეფიციარებისთვის განაწილება, რასაც სოციალური პასუხისმგებლობის ფარგლებში ახორციელებს „საქართველოს ბანკი“. სოციალური ვიდეორგოლებით და სატელევიზიო გადაცემაში მონაწილეობით მოხდა პლატფორმის პოპულარიზება. Donate.ge-ის ფარგლებში საქართველოს მასშტაბით მოსახლეობისგან შეგროვდა 44 000 ნივთი – ტანსაცმელი, ავეჯი, ტექნიკა და სხვა. ნივთები გაუნაწილდა 1400 ადამიანსა და ორგანზიაციას.
„ჩვენი მიზანია შევცვალოთ სხვების ცხოვრება უკეთესობისკენ და გვჯერა, რომ ერთიანი ძალებით მთელი საქართველოსთვის პოზიტიური ცვლილებების განხორციელებას შევძლებთ“. კახა კიკნაველიძე გენერალური დირექტორი

The need to create the platform was identified according to several factors: the majority of the existing charitable foundations in Georgia lacked the necessary systems and mechanisms ensuring sustainability and development, there were no monthly donation plans in the country and delivering various items to the addressee required donor time and efforts. The purpose of the platform is to simplify and diversify the forms of donation and giving away - receipt mechanisms that will ensure the timely delivery of the required form of assistance to the relevant addressee.
The bank transfers monetary donations to seven charity foundations fully and without any commission. The collection of various items from the population and then their distribution to beneficiaries is fully financed and implemented by the Bank of Georgia within its activities of social responsibility. The platform was popularized through social video clips and participation in TV programs. Within the framework of the project, 44,000 items were collected from the population of Georgia, including clothing, furniture and equipment. The items were provided to 1,400 people and organizations.
„Our goal is to improve the life of others and we rmly believe that we will succeed in making positive changes for Georgia through our joint efforts“. Kakha Kiknavelidze General Director