პროექტი “წერე ქართულად” დაიწყო 2015 წელს და დღემდე მიმდინარეობს. ეს არის ქართული ანბანის ციფრულ სამყაროში ინტეგრირების რამდენიმე ინიციატივის ერთობლიობა, რომლის მიზანია ქართული ანბანისა და დამწერლობის პოპულარიზაცია და მათი მოხმარების სტიმულირება ციფრულ სივრცეში. შესაბამისად, “თიბისი ბანკმა” სამი მიმართულებით დაიწყო მუშაობა: 1. ქართულად წერის აუცილებლობის შესახებ საზოგადოების ყურადღების გამახვილება; 2. დიგიტალური შრიფტების განვითარების ხელშეწყობა და 3. “მაიკროსოფტთან” თანამშრომლობით ქართული ანბანის და ენის საერთაშორისო ონლაინსივრცეში სრულფასოვანი ინტეგრაცია.
პროექტის ძირითადი სამიზნეები არიან საქართველოს მოქალაქეები და უცხოეთში მცხოვრები ქართველები. პროექტის ფარგლებში გაციფრულდა ყველაზე დიდი ქართულ-ინგლისური ლექსიკონი; ჩატარდა ფონტების პირველი კონკურსი, რომლის შედეგად გაციფრულდა 13 ახალი ქართული შრიფტი და 50-ზე მეტმა ადამიანმა სრულიად უფასოდ ისწავლა ახალი პროფესია – ფონტის ინჟინერია; ამ მიმართულებით ჩატარდა საჯარო ლექციები.
ამასთანავე, “მაიკროსოფტთან” ერთად შეიქმნა პირველი ქართულენოვანი ხელოვნური ინტელექტის პლატფორმა – www.kartulad.ge, რომლის ფარგლებში ნათარგმნი წინადადებების რაოდენობა მალე 100000-ს გასცდება. შემდეგ მაიკროსოფტის ხელოვნური ინტელექტის პლატფორმა დაიწყებს ქართული ენის „შესწავლას“, რათა მოხდეს ენის სრული ინტეგრაცია თანამედროვე ონლაინსამყაროში. “მაიკროსოფტს” საბას ელექტრონული წიგნებიდან დამატებით გადაეცა 3 მილიონამდე წინადადების ბაზა.
გარდა აღნიშნული შედეგებისა, კამპანიის დამსახურებაა, რომ ქართულ ენაზე კომუნიკაციის 65% უკვე ქართული ანბანით მიმდინარეობს. ჰეშტეგი #წერექართულად უკვე 400,000-ზე მეტჯერ გამოიყენეს.

The Write in the Georgian Alphabet project was launched in 2015 and is still in progress. It is a combination of several initiatives aimed at integrating the Georgian alphabet into the digital world with the aim of promoting the Georgian alphabet for its use in the digital space. Accordingly, TBC Bank began working in three directions: 1. Focusing the public's attention on the necessity for writing in the Georgian alphabet, 2. Supporting the development of digital fonts and 3.
Full-scale integration of the Georgian alphabet and the Georgian language into the international online space in cooperation with Microsoft. The main target groups of the project were citizens of Georgia and Georgians residing abroad. Within the framework of the project, the largest Georgian-English dictionary was digitalized and the rst font competition was held which resulted in the digitalization of 13 new Georgian fonts. More than 50 young people acquired a new profession – font engineering – free-of-charge as a result of the project. In addition, the rst Georgian articial intelligence platform, kartulad.ge, was created in cooperation with Microsoft within the framework of which the number of translated sentences will soon exceed 100,000. Afterwards, Microsoft's articial intelligence platform will start "studying" the Georgian language in order to fully integrate it into the modern online world.
In addition, Microsoft was given a database of over 3 million sentences from Saba Electronic Books. Besides the abovementioned results, 65% of communication in the Georgian language is already performed in the Georgian alphabet. The hashtag #WriteinGeorgianAlphabet (#წერექართულად) was used more than 400,000 times