ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტის პროფესორი
სოფიო ჩაჩავა არის სამართლის დოქტორი (PhD), ნიუ ვიჟენ უნივერსიტეტის სამართლის სკოლის დეკანი და პროფესორი (NVU), თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი, იურიდიული დახმარების საბჭოს თავმჯდომარე და წევრი, საქართველოს მედიატორთა ასოციაციის აღმასრულებელი საბჭოს წევრი, პრაქტიკოსი მედიატორი, „რიზოლვის“ დამფუძნებელი პარტნიორი.
სოფიო ჩაჩავა არის შრომის სამართლის მიმართულების პროფესორი, ექსპერტი. მას ამ სფეროში პრაქტიკოსი იურისტებისათვის ჩატარებული აქვს არაერთი ტრენინგი, არის სხვადასხვა პუბლიკაციის ავტორი და შრომის სამართალში სტატიათა კრებულების რედაქტორი. იგი არის ასევე „საჯარო სამსახურში სამსახურებრივი/შრომითი დავების მართვა და ეფექტიანი გადაწყვეტის“ თაობაზე კვლევის თანაავტორი (UNDP).
2011 წლიდან სოფიო არის კონფლიქტების მოგვარების ფრანკ ევანს ცენტრის (STCL) სერტიფიცირებული მედიატორი და CEDR-ის მიერ აკრედიტებული პრაქტიკოსი მედიატორი.
სოფიო ჩაჩავა გახლავთ ევროპის საბჭოს საერთაშორისო და ადგილობრივი ექსპერტი მედიაციაში, იგი არის სერტიფიცირებული ტრენერი (ТОТ) მედიაციასა და მოლაპარაკების უნარებში. მას შემუშავებული და ჩატარებული აქვს არაერთი ტრენინგკურსი/პროგრამა მედიაციაში, მოლაპარაკებასა და ეფექტიან კომუნიკაციაში სამსახურებრივ გარემოში როგორც საქართველოში, ასევე გერმანიაში, ბელგიაში, უკრაინასა და სომხეთის რესპუბლიკაში (მათ შორის UNDP, GIZ, Council of Europe, RoLP/USAID ექსპერტის რანგში).
სოფიო არის CELA (ცენტრალური ევრაზიის ლიდერობის ალიანსი) ლიდერობის აკადემიის კურსდამთავრებული, წევრი. 2022-2023 წლებში მიწვეული იყო Mela ფასილიტატორად, ხოლო Seala ლიდერობის აკადემიაში – სპიკერად და ფასილიტატორად.

Professor at New Vision University
Sopio Chachava holds a Doctor of Law (PhD) and serves as a Professor at New Vision University (NVU), as well as an Associate Professor at Tbilisi State University. She chairs the Legal Aid Council and is a member of it, while also serving on the Executive Board of the Association of Mediators of Georgia. Furthermore, she actively practices as a mediator and is a founding partner of Resolve.
Sopio Chachava is a professor of labor law and an expert in the field. She has led a number of trainings for practicing lawyers in this area and is the author of a number of publications and the editor of collections of articles in labor law. Additionally, she co-authored the study for UNDP entitled Management and Efficient Resolution of Service/Labor Disputes in the Civil Service.
Since 2011, Sopio has been a certified mediator at the Frank Evans Center for Conflict Resolution (STCL). She is a practicing mediator accredited by CEDR.
Sopio Chachava is the Council of Europe's international and local expert in mediation. She is a certified trainer (TOT) in negotiation and mediation techniques. Sopio has developed and delivered a variety of training courses/programs in mediation, negotiation, and effective workplace communications in Georgia, as well as in Germany, Belgium, Ukraine, and the Republic of Armenia. Her mediation expertise has been sought by various organizations including UNDP, GIZ, the Council of Europe, and RoLP/USAID
Sopio is a graduate of CELA (Central Eurasian Leadership Alliance), a graduate and a member of the Academy of Leadership. Additionally, she received invitations in 2022–2023 to serve as a Mela facilitator, speaker, and facilitator at the Seala Leadership Academy.
In 2011, Sopio developed courses in mediation and effective communications and has been teaching them since then.