კერძო მეწარმეობის საერთაშორისო ცენტრი (CIPE), კერძო სექტორის ჩართულობის მრჩეველი
მარიამ ქუჩულორიას აქვს 20 წლიანი გამოცდილება კერძო და საჯარო სექტორის ჩართულობის, ბიზნესის მხარდამჭერი ორგანიზაციების განვითარების, კოალიციების შექმნის, სტრატეგიული დაგეგმვის, დაინტერესებულ მხარეთა ფასილიტაციის, შრომითი ურთიერთობების და ადვოკატირების მიმართულებით.
ამჟამად მუშაობს ამერიკულ ორგანიზაციაში „კერძო მეწარმეობის საერთაშორისო ცენტრი“ (CIPE).
მარიამი ასევე არის პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულებების ავტორიზების საბჭოს წევრი და აქტიურადაა ჩართული კერძო სექტორის განვითარებისთვის საჭირო საგანმანათლებლო პროგრამების შემუშავების პროცესში.
მარიამი მონაწილეობდა ისეთი მაღალბიუჯეტიანი პროექტების განხორციელებაში, რომლებიც უკავშირდებოდა კერძო სექტორის გაძლიერებას და ბიზნეს გარემოს გაუმჯობესებას და დაფინანსებული იყო ევროკავშირის, ამერიკის შეერთებული შტატების, გერმანიის, შვედეთის, ავსტრიის სახელმწიფოების მიერ.
მარიამი არის საქართველოში ევროპული ბიზნესასოციაციის (EBA) თანადამფუძნებელი. დაარსებიდან მოკლე პერიოდში მან თანამოაზრეებთან ერთად წარმატებით მოახერხა ასოციაციის ცნობადობის ამაღლება, წევრთა რაოდენობის გაზრდა და საქართველოში ბიზნესის მხარდამჭერი ერთ-ერთი საუკეთესო რეპუტაციის მქონე ორგანიზაციად ჩამოყალიბება.
მარიამი არის სამართლის/საერთაშორისო სამართლის მაგისტრი. ის სამართლებრივ და საკონსულტაციო მომსახურებას უწევდა კომპანიებს სხვადასხვა ინდუსტრიიდან, მათ შორის საბანკო, სადაზღვევო, სამშენებლო, ენერგეტიკის, სატრანსპორტო და ლოგისტიკის სექტორი, რომელიც მოიცავდა როგორც კომპანიების შიდა კორპორაციული მმართველობის სამართლებრივ რეგულირებას, ასევე მათ წარმომადგენლობას კონტრაქტორებთან, სახელმწიფო უწყებებთან და სასამართლოსთან.
გასული წლების განმავლობაში მარიამი იყო საქართველოში სხვადასხვა ეკონომიკურ რეფორმასთან დაკავშირებული პროექტების ინიციატორი და მონაწილე. იგი ფასილიტაციას უწევდა ამ რეფორმების ირგვლივ საჯარო-კერძო დიალოგს.

Mariam Kuchuloria has 20 years of experience in private and public sector engagement, business support organization development, building coalitions, strategic planning, stakeholder facilitation, labor relations, advocacy service, the adoption of regulations and policies relevant for businesses and supporting them in the implementation process.
At present, Mariam works at the US based Center for International Private Enterprise (CIPE).
She is a member of the Authorization Council of Professional Educational Institutions and is actively engaged in developing relevant educational programs for private sector development.
She has participated in the implementation of large-scale projects related to the strengthening of the private sector and the improvement of the business environment which were financed by large international development partners such as the European Union and the governments of Germany, Sweden, Austria and the US.
Mariam is the Co-founder of the European Business Association Georgia (EBA). During the short period of time since its establishment, she and the association’s partners have successfully managed to raise its recognition, increase its membership base and establish it as one of the leading and reputable business support organizations in Georgia.
Mariam has a Master’s degree in Law/International Law. She has provided legal and advisory services to companies from various industries, including the banking, insurance, construction, energy, transportation and logistics sectors which included the legal regulation of the companies’ internal corporate governance as well as representing them with contractors, government agencies and courts.
During the past few years, she has participated and initiated a number of projects related to economic reforms in Georgia and has facilitated the necessary public-private dialogue around these reforms.