სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტი
ია გაბუნია 25 წელია სამოქალაქო და ბიზნეს სექტორებში მუშაობს. იგი 2005 წლიდან ხელმძღვანელობს სამოქალაქო საზოგადოების განვითარების პროგრამას სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტში, საქართველოს ერთ-ერთ წამყვან საზოგადოებრივ ორგანიზაციაში, რომელიც ქვეყანაში ხელს უწყობს სამოქალაქო საზოგადოების განვითარებას, დემოკრატიული ინსტიტუტების გაძლიერებასა და კანონის უზენაესობის დამკვიდრებას.
ია გაბუნიას პროფესიული საქმიანობა მოიცავს საზოგადოებრივი ორგანიზაციების ინსტიტუციურ გაძლიერებას და ამის ხელშემწყობი საარსებო გარემოს ადვოკატირებას; სამოქალაქო აქტივიზმისა და საზოგადოების მონაწილეობის ხელშეწყობას; სოციალური ანგარიშვალდებულების მხარდაჭერას; სოციალური მეწარმეობის მდგრადი ეკოსისტემის ადვოკატირებას.
ია 2012 წლიდან წარმატებით თანამშრომლობს ამერიკული სამართლის სკოლის პროგრამასთან (SAL), რომელიც შექმნა აშშ-ის ერთ-ერთმა წამყვანმა სამართლის სკოლამ – ილინოისის ტექნოლოგიური უნივერსიტეტის ჩიკაგოს კენტის სამართლის სკოლამ. ეს პროგრამა საუკეთესო იურიდიულ განათლებას იძლევა კავკასიის, ბალკანეთის, ცენტრალური აზიის, ევროპის, ახლო აღმოსავლეთისა და ჩრდილოეთ აფრიკის 28 ქვეყანაში.
ია გაბუნიას წარჩინებით აქვს დამთავრებული თბილისის თავისუფალი უნივერსიტეტის ბიზნესის ადმინისტრირებისა და ილია ჭავჭავაძის სახელობის თბილისის უცხო ენათა სახელმწიფო ინსტიტუტის ინგლისური ენისა და ლიტერატურის ფაკულტეტები; მას ასევე გავლილი აქვს არაერთი სასწავლო და საკვალიფიკაციო პროგრამა შედეგზე ორიენტირებული მართვის, მონიტორინგისა და შეფასების, ადამიანური რესურსების მართვის სფეროებში.

Her professional experience counts 25 years in management and coordination of programs both with civil society and the private sector. Since 2005, Ms. Gabunia has been leading the Civil Society Enhancement program at the Civil Society Institute (CSI) , one of the leading CSOs in Georgia, known for its high performance and wide scope of activities that are especially focused on the formation and development of civil society and democratic state institutions by promoting democratic values and the rule of law.
Her professional focus revolves around fortifying civil society organizations, championing civic activism, fostering public participation, promoting social accountability, and enhancing the institutional capacity of civil society entities through participatory and outcome-oriented approaches. Ms. Gabunia is also dedicated to cultivating the social entrepreneurship ecosystem in Georgia.
In a successful collaboration since 2012, Ms. Gabunia has partnered with the School of American Law Program (SAL), an initiative established by a leading U.S. law school, Chicago-Kent College of Law, Illinois Tech. This program has been at the forefront of legal educational activities across 28 countries in the Balkans, Caucasus, Central Asia, Europe, the MENA, and Turkey. Committed to offering a platform for students to engage with highly qualified academics, SAL ensures a comprehensive understanding of the latest developments in various fields of law.
Ia Gabunia holds distinguished degrees from the Free University of Tbilisi, ESM Business School (MBA), and the State Institute of Foreign Languages and Culture, Department of English Language & Literature, earning a diploma with honors. Her commitment to advancing civil society and social entrepreneurship reflects her dedication to fostering positive change in Georgia.