პროფესორი სენდი ჰალიდეი
მეცნიერებათა საპატიო ბაკალავრი, ფილოსოფიის მაგისტრი, სერტიფიცირებული ინჟინერი, სერტიფიცირებულ ინჟინერთა სამეფო ინსტიტუტის წევრი, ხელოვნებათა სამეფო საზოგადოების სტიპენდიატი, Gaia Research-ის დირექტორი, ედინბურგი, შოტლანდია
სენდი ჰალიდეი სერტიფიცირებული ინჟინერი, მრავალი საყურადღებო პუბლიკაციის ავტორი და ინტერდისციპლინარული მუშაობის ხანგრძლივი გამოცდილების მქონე კომუნიკატორია. 1986 წლიდან მუშაობს ანთროპოგენური გარემოს საკითხების შესწავლაზე; გარდა ამისა, კერძო, სახელმწიფო და მესამე სექტორის ორგანიზაციებს უწევს მდგრად განვითარებასთან დაკავშირებულ კონსულტაციებს. 1995 წელს სენდი ჰალიდეიმ დააფუძნა ორგანიზაცია Gaia Research (ამჟამად Gaia Group), რომლის მთავარი მიზანია ანთროპოგენურ გარემოსთან დაკავშირებული მდგრადი გადაწყვეტილებების შემუშავება. სენდის პრაქტიკული გამოცდილება მოიცავს ერთდროულად სამეცნიერო-კვლევით საქმიანობას, პროექტირებას, შეფასებას, გავრცელებას, სწავლებას და შესაძლებლობების გაძლიერებას.
სენდის უნარი, დააახლოოს მდგრადი არქიტექტურა და ინჟინერია, აღიარებულია ბრიტანეთის არქიტექტორთა სამეფო ინსტიტუტის საპატიო სტიპენდიების (RIBA, 2020), არქიტექტორთა სამეფო გაერთიანების შოტლანდიაში (RIAS, 2018) და ქალთა საინჟინრო საზოგადოების (Women’s Engineering Society) მიერ. 2018 წელს ქალთა საინჟინრო საზოგადოებამ (WES) სენდი დაასახელა  საუკეთესო 50 ქალ ინჟინერს შორის, რომლებიც მუშაობენ მდგრადობის საკითხებზე დიდ ბრიტანეთში.
სენდის სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობის თემებია ცირკულარული ეკონომიკა, სამშენებლო ფიზიკა, ენერგოსისტემები, განათების სისტემები და დღის განათება, ჰაერის კონდიცირება მზის ენერგიის მეშვეობით, ინოვაციური სავენტილაციო სისტემები,   საცხოვრებელ გარემოში ალერგიის დაბალი დონის უზრუნველყოფა, სკოლების პროექტირება, დახურული სივრცის ჰაერის ხარისხის მნიშვნელობა დემენციით დაავადებული ადამიანებისთვის, დინამიკური იზოლაცია, ცხოველთა არქიტექტურა და სხვა. სენდი „RIAS გარემოსდაცვითი განაცხადის“ (RIAS Environmental Statement) და მსოფლიოში პირველი „მდგრადი დიზაინის RIAS აკრედიტაციის სქემის“ ავტორია (RIAS Accreditation Scheme in Sustainable Design). მისი პრაქტიკული გამოცდილება მოითხოვს, რომ მას კარგად ესმოდეს თანამედროვე საკითხები (იხ. პუბლიკაციები).
სენდის საქმიანობის დიდი ნაწილი უკავშირდება დაწვრილებითი რეკომენდაციების გაცემას, დაწყებული სახელმძღვანელო პრინციპების შემუშავებით და დამთავრებული ბრიფების ჩამოყალიბებით, სპეფიციკაციებით, ტენდერის ჩატარებით, პროექტის მართვით და სარგებლობის შემდგომი შეფასებით. სენდიმ ამ რეკომენდაციებს თავი მოუყარა პროცესის მართვის  სახელმძღვანელოებში: შენობა-ნაგებობების და მათი მომსახურების გარემოსდაცვითი კოდექსი (1994), არქიტექტორის ცნობარის თანმხლები მწვანე სახელმძღვანელო (2000, 2007)  და ბრიტანელ არქიტექტორთა სამეფო ინსტიტუტის (RIBA) სამუშაო გეგმის გარემოსდაცვითი სახელმძღვანელო (2016). სენდი ჰალიდეს პრაქტიკული გამოცდილება ვრცელდება როგორც ინდივიდუალურ საცხოვრებელ სახლებზე, ასევე მრავალბინიან კორპუსებზე, ტურისტულ და სპორტულ ცენტრებზე, სკოლებსა და უნივერსიტეტებზე.
სტრათკლაიდის უნივერსიტეტში მდგრად განვითარებაზე ორიენტირებული საინჟინრო პროექტირების პროფესორის თანამდებობაზე მოღვაწეობისას მან შეიმუშავა მდგრადი პროექტირების 11-ნაწილიანი სასწავლო კურსი სტუდენტებისა და დარგის სპეციალისტებისთვის; ეს კურსი შემდგომში დაედო საფუძვლად „მდგრადი მშენებლობის“ საყოველთაოდ აღიარებულ სახელმძღვანელოს, რომელშიც თავმოყრილია საუკეთესო პრაქტიკის 120 სასწავლო მაგალითი. სენდის ბლოგში რეგულარულად ქვეყნდება ინფორმაცია ბოლო მოვლენების და აქტივობების შესახებ.

Professor Sandy Halliday
Sandy Halliday is a chartered engineer and a highly respected author and communicator with extensive experience of inter-disciplinary working. She has worked as a researcher in the built environment and as a sustainability adviser to private, public and third sector organisations since 1986. She established Gaia Research, (now Gaia Group) in 1995 to develop sustainable solutions for the built environment.  The practice portfolio at any one time embraces research, evaluation, dissemination, training and capacity building.
Sandy’s ability to bridge gaps between sustainable architecture and engineering is recognised by Honorary Fellowships of the Royal Institute of British Architects (RIBA, 2020), the Royal Incorporation of Architects in Scotland (RIAS, 2018) and the Fellowship of the Women’s Engineering Society. In 2018, she was voted one of the Top 50 women engineers working in sustainability in the UK by the Women’s Engineering Society (WES).
Her research portfolio embraces the circular economy, building physics, energy systems, lighting & daylighting, solar air conditioning, innovative ventilation systems, low allergy housing, building cost, indoor air quality for people with dementia, low impact materials, animal architecture, school design, urban ecology, building performance evaluation and the history of sustainable development ideas. She conceived and authored the RIAS Environmental Statement and the world-first RIAS Accreditation Scheme in Sustainable Design. Her experience in practice requires her to be at the forefront of understanding of contemporary issues and informs her writing and teaching.  (see her Publications).
Much of Sandy’s work involves providing real time advice at all stages from setting policy guidelines to brief development, specification, tendering, management and handover to post-occupancy evaluation. She has documented this in process guidance including The Environmental Code of Practice for Buildings and Their Service (1994), The Green Guide to the Architect’s Job Book (2000, 2007) and the Sustainability Guide to the RIBA Plan of Work (2016). She has assisted numerous clients to procure affordable, healthy, resource efficient, new and regenerated buildings to enrich tenant and visitor experience, support communities and enhance biodiversity.
As Professor of Engineering Design for Sustainable Development at the University of Strathclyde, she developed a 12-part programme for students and professionals. This became the highly acclaimed international monograph, Sustainable Construction, 2nd Edition, with 120 best practice case studies covering policy, cost, measurement, environmental design, materials, lighting, energy, the construction process and urban design. She teaches an undergraduate course in Sustainable Construction at the University of Strathclyde. Sandy’s Blog contains updates on recent activities.