გარემოს დაცვისა და განვითარების ცენტრი (SUM), ოსლოს უნივერსიტეტი, ნორვეგია
ქრის ბათერსი 40 წლის განმავლობაში მუშაობდა მწვანე არქიტექტურის, ენერგეტიკისა და მდგრადი დაგეგმარების სფეროში, როგორც პრაქტიკოსი არქიტექტორი, მკვლევარი, ავტორი, ლექტორი და კონსულტანტი.
ქრისი იყო ორგანიზაციის „ნორვეგიელი არქიტექტორების მდგრადი განვითარებისთვის“ დირექტორი და უფროსი კონსულტანტი იდეების ბანკის ფონდში, ოსლოში. იგი ასევე იყო მოწვეული პროფესორი ოსლოს არქიტექტურის სკოლაში და სენტ-ჯონის უნივერსიტეტში (მინესოტა, აშშ). შემდეგ იყო მკვლევარი საერთაშორისო EPSRC-ის მიერ დაფინანსებული პროგრამისა მდგრადი ქალაქების შესახებ უორვიკის უნივერსიტეტში (დიდი ბრიტანეთი).
თითქმის 40 წლის განმავლობაში ქრისი ხელმძღვანელობდა ენერგეტიკისა და მდგრადი განვითარების სამაგისტრო პროგრამას ოსლოს უნივერსიტეტის გარემოს დაცვისა და განვითარების ცენტრში (SUM), აგრეთვე იყო იმავე უნივერსიტეტის მოწვეული მკვლევარი ენერგიის მდგრადი მოხმარების საკითხებზე
ქრის ბათერსს აქვს ბევრ ქვეყანაში (საფრანგეთი, ნორვეგია, დიდ ბრიტანეთი, ტაივანი, ესპანეთი, ჩინეთი და ბუტანა) მუშაობის გამოცდილება; იგი არის ნორვეგიაში GAIA ჯგუფის (1982) და GAIA International-ის (1992) – მდგრადი განვითარებისა და ე.წ. „მწვანე მიდგომების“ (deep green solutions) ნოვატორული ქსელის – თანადამფუძნებელი. ის არის ავტორი რეცენზირებული სტატიებისა და მრავალი წიგნისა მწვანე არქიტექტურისა და მდგრადი ქალაქების შესახებ. მან ასევე შექმნა შეფასების მეთოდი – მდგრადობის შეფასების რუკა, რომელიც დღეს ფართოდ გამოიყენება მთელ მსოფლიოში.

Centre for Development and the Environment (SUM), University of Oslo, Norway
Chris Butters has worked with green architecture, energy and sustainable planning for 40 years as a practicing architect, researcher, author, lecturer and consultant. Formerly the Director of Norwegian Architects for Sustainable Development and a Senior Consultant at the Ideas Bank Foundation, Oslo, he has been a Guest Professor at the Oslo School of Architecture and at St. John’s University, Minnesota, USA. He was also a Researcher for an international EPSRC-funded program about sustainable cities at Warwick University, UK.
For nearly 40 years, Chris also led a postgraduate program on Energy and Sustainable Development at the Centre for Development and the Environment, University of Oslo (SUM), and was a guest researcher there on energy and sustainable consumption.
He is currently an independent consultant working in South Africa. Chris has worked in countries including France, Norway, the UK, Taiwan, Spain, China and Bhutan and is the Co-founder of the GAIA group in Norway (1982) and GAIA International (1992), a pioneering network for sustainable building and “deep green” solutions. He is the author of peer reviewed articles and many books on green architecture, sustainable cities, etc. He is also the creator of the evaluation tool, the Sustainability Value Map.