აუდრონე ალიოშიუტე - პაულაუსკიენე
აუდრონე ალიოშიუტე-პაულაუსკიენე არის მდგრადობისა და კორპორაციული პასუხისმგებლობის სპეციალისტი, 20 წელზე მეტი გამოცდილებით კორპორაციულ და საჯარო სექტორებში. მისი ექსპერტიზის ძირითადი სფეროებია მდგრადი
აუდრონე ალიოშიუტე-პაულაუსკიენე არის მდგრადობისა და კორპორაციული პასუხისმგებლობის სპეციალისტი, 20 წელზე მეტი გამოცდილებით კორპორაციულ და საჯარო სექტორებში. მისი ექსპერტიზის ძირითადი სფეროებია მდგრადი განვითარების/ESG სტრატეგიის შემუშავება, კორპორაციულ პარტნიორობა და დაინტერესებულ მხარეებთან კომუნიკაცია, კორპორაციული მმართველობა, გარემოსდაცვითი პოლიტიკა, არსებითობის ანალიზი, შესაძლებლობების განვითარება, სოციალური ზემოქმედება და მდგრადობის ანგარიშგება GRI და ESRS სტანდარტებით.
ამჟამად აუდრონე არის Vesta Consulting-ის წამყვანი კონსულტანტი, ვილნიუსის უნივერსიტეტის პროფესორი და დამოუკიდებელი ექსპერტი ლიეტუვის ეროვნულ საკონტაქტო დეპარტამენტში OECD სახელმძღვანელო მითითებების განხორციელებისათვის (National Contact Point of OECD Guidelines for Multinational Enterprises).
აუდრონე არის თანადამფუძნებელი და ყოფილი დირექტორი არასამთავრობო ორგანიზაციისა „ადმინისტრაციისა და ტექნოლოგიების გარემოსდაცვითი ცენტრი“ (ECAT-ლიტვა). წლების წინ ამ ორგანიზაციამ წამოიწყო ადგილობრივი მდგრადობის პირველი კამპანია ლიტვის მუნიციპალიტეტებისთვის.
ის ასევე არის ლიეტუვას მდგრადი ბიზნესის ასოციაციის „ლავას“ თანადამფუძნებელი და რამდენიმე წელი იყო ასოციაციის აღმასრულებელი დირექტორი.
აურდონე ასევე მუშაობდა გარემოსდაცვით ექსპერტად ბალტიის გარემოსდაცვით ფორუმში ლიეტუვაში, სადაც წამყვანი როლი ეკავა ქიმიური პროექტის აქტივობების ზედამხედველობაში. ამ პროექტის მიზანი იყო გარემოზე ბიზნესის ზემოქმედების მინიმუმამდე შემცირება.
აუდრონეს აქვს ბაკალავრის ხარისხი გეოგრაფიაში (ვილნიუსის უნივერსიტეტი, ლიეტუვა) და მაგისტრის ხარისხი საჯარო ადმინისტრირებაში (კაუნასის ტექნოლოგიური უნივერსიტეტი, ლიეტუვა). ის იყო „სახელმწიფო პროგრესის საბჭოს“ წევრი 2014-2021 წლებში. მას უყვარს საჯარო გამოსვლები – რამდენიმე წლის განმავლობაში იყო კაუნასის საჯარო გამოსვლების კლუბ „Toastmasters“-ის პრეზიდენტი.

Audronė Alijošiutė – Paulauskienė
Audronė Alijošiutė-Paulauskienė is a senior professional with over 20 years of experience in sustainability and corporate responsibility in both the corporate and public sectors. She specializes in developing sustainability strategies, stakeholder involvement, double materiality assessment, capacity building, social impact, and GRI and CSRD sustainability reporting.
Audronė is currently the senior consultant at Vesta Consulting, a Partnership Professor at Vilnius University, and an Independent Expert at the Lithuanian National Contact Point for the implementation of OECD Guidelines for multinational enterprises under the ministry of Economy and Innovations.
Audronė is the Co-founder and former Director of the NGO Environmental Centre for Administration and Technology (ECAT-Lithuania). She also served as the Co-founder, Chairperson, and Director of Lithuanian Sustainable Business Association LAVA. Audronė worked as an Environmental Expert at the Baltic Environmental Forum in Lithuania. Her responsibilities included overseeing chemical project activities and attracting business attention to environmental impact minimization.
She holds a degree in Geography from Vilnius University, Lithuania, and a Master’s degree in Public Administration from Kaunas University of Technology, Lithuania. From 2014 to 2021, she was a member of the State Progress Council. She has a passion for public speaking and served as a management board member and President of the Toastmasters public speaking club in Kaunas for several years.