აგნეზე ალკსნე-ბენსონე
აგნეზე ალქსნე-ბენსონე არის არასამთავრობო ორგანიზაციის „CSR ლატვია“ (ლატვიის კორპორაციული სოციალური პასუხისმგებლობის პლატფორმა) და საკონსულტაციო კომპანიის „Sustainability Partners“ დამფუძნებელი. იგი 14 წელზე მეტია მუშაობს მდგრადობისა და კორპორაციული სოციალური პასუხისმგებლობის სფეროში. აგნეზე 2022 წელს იყო ბალტიის მდგრადობის კონკურსის (Baltic Sustainability Awards) გავლენის (category IMPACT) კატეგორიის ჟიურის ხელმძღვანელი და „CSR უკრაინის“ CSR პროექტების კონკურსის ჟიურის წევრი 2018 წლიდან. აგნეზემ 10 წლის წინ დააარსა ლატვიის კორპორაციული პასუხისმგებლობის პლატფორმა „CSR ლატვია“, 2018 წელს ასევე დააფუძნა პროგრამა „პასუხისმგებლობიანი ბიზნესელჩები", რომელმაც ხელი შეუწყო მდგრადობის 88 ინიციატივის განხორციელებას. მათგან რამდენიმემ საფუძველი დაუდო ბიზნესის განვითარების ახალ მიმართულებებს და ეროვნული დონის ინიციატივებს პასუხისმგებელი ბიზნესისთვის. ლატვიის დამსაქმებელთა კონფედერაციასთან, KPMG Baltic-თან, CSR ლატვიასთან და სხვა ორგანიზაციებთან თანამშრომლობით აგნეზემ 1000-ზე მეტ საჯარო და კერძო სექტორის წარმომადგენელს გააცნო მდგრადობის თემები, ასევე შეიმუშავა მეთოდოლოგიები კომპანიების მდგრადობის სტრატეგიების, მიზნების შეფასების, ანგარიშგების და მიწოდების ჯაჭვის შეფასებისთვის. აგნეზე ალქსნე-ბენსონემ შეიძინა საერთაშორისო გამოცდილება აშშ-ის ნიუ-ორლეანის ბიზნესალიანსში, ლატვიის საერთაშორისო გამჭვირვალობის საერთაშორისო გუნდში მუშაობით, ასევე BM Certification-ის ფარგლებში – რეგიონში (ბალტიის ქვეყნებში, ფინეთში, უკრაინაში და ცენტრალური და აღმოსავლეთ ევროპის სხვა ქვეყნებში) სერტიფიცირებული ბიზნესის განვითარებით. იგი დარწმუნებულია, რომ ბალანსის შენარჩუნება არის ბიზნესის გამოწვევა, ერთი მხრივ, მოგებასა და მეორე მხრივ, გარემოსა და სოციალურ საკითხებს შორის, რომლის გამკლავებაც ყველას შეუძლია.
საბჭოს წევრის პოზიციები: „დელნას“ გამჭვირვალობის ინიციატივის საბჭოს წევრი (საერთაშორისო გამჭვირვალობა ლატვია); ლატვიის პლატფორმის „თანამშრომლობა განვითარებისთვის“ საბჭოს წევრი 2021 წლიდან.
ჯილდოები: ლატვიის საზოგადოებასთან ურთიერთობის პროფესიონალთა ასოციაცია - „ოქროს ღილაკის“ გამარჯვებული (2016); აშშ-ის მთავრობის სტიპენდია „სათემო გადაწყვეტილებების პროგრამა“ (2017).

Agnese Alksne - Bensone
Agnese Alksne-Bensone, Founder of the CSR Latvia (Corporate social responsibility platform of Latvia) NGO and Sustainability Partners, Ltd., has worked in the field of sustainability and corporate social responsibility for more than 14 years. She was a jury lead in the Baltic Sustainability Awards category IMPACT in 2022 and has been a CSR Ukraine CSR project competition jury member since 2018. She also founded the CSR Latvia organization ten years ago as well as the Responsible Business Ambassadors program in 2018 during which more than 88 sustainability initiatives were initiated, some of which have already become the basis for new business development directions and national initiatives for responsible business action. Agnese Alksne-Bensone has educated more than 1,000 public and private sector representatives on sustainability topics in cooperation with the Employers Confederation of Latvia, KPMG Baltic and CSR Latvia, etc., as well as developed methodologies for companies' sustainability strategies, goal measurement, reporting, and supply chain mapping. She gained international experience by working at the US New Orleans Business Alliance, on the international team of Transparency International Latvia and in BM Certification, developing the certification business in the region (the Baltics, Finland, Ukraine and other CEEC countries). She is convinced that maintaining a balance between profit ambitions and environmental and social impact in the business model is a challenge that everyone can handle.
Council member positions: Society for the Openness of Delna (Transparency International Latvia) and Latvian Platform for Development Cooperation since 2021.