აუდრონე ალიოშიუტე - პაულაუსკიენე
აუდრონე ალიოშიუტე-პაულაუსკიენე არის მდგრადობისა და კორპორაციული პასუხისმგებლობის პროფესიონალი, 20 წელზე მეტი გამოცდილებით კორპორაციულ და საჯარო სექტორებში. მისი ექსპერტიზის ძირითადი სფეროები მოიცავს მდგრადი განვითარების/ESG სტრატეგიის შემუშავებას, კორპორაციულ პარტნიორობას და დაინტერესებულ მხარეებთან კომუნიკაციას, კორპორაციულ მმართველობას, გარემოსდაცვით პოლიტიკას, შესაძლებლობების განვითარებას, სოციალური ზემოქმედების და მდგრადობის ანგარიშგებას.
ამჟამად აუდრონე არის ლიტვის მდგრადი ბიზნესის ასოციაციის „ლავა“-ს დირექტორი, ვილნიუსის უნივერსიტეტის პროფესორი და დამოუკიდებელი ექსპერტი ლიტვის ეროვნულ საკონტაქტო დეპარტამენტში OECD სახელმძღვანელო მითითებების განხორციელებისათვის (National Contact Point of OECD Guidelines for Multinational Enterprises) ის ასევე არის „ლავა“-ს თანადამფუძნებელი.
ლიეტუის პასუხისმგებელი ბიზნეს ასოციაცია „ლავა“ აერთიანებს 45 კომპანიასა და ორგანიზაციას, რომლებიც ხელს უწყობენ მდგრადობის პრინციპების განხორციელებას. „ლავა“ არის პირველი ბიზნეს ასოციაცია ლიეტუაში, რომელიც ფოკუსირებულია კორპორაციულ მდგრადობაზე და მიზნად ისახავს ჩამოაყალიბოს და გააძლიეროს პასუხისმგებელი და მდგრადი ბიზნეს ეკოსისტემა ლიეტუაში.
აუდრონე არის თანადამფუძნებელი და ყოფილი დირექტორი არასამთავრობო ორგანიზაციისსა „ადმინისტრაციისა და ტექნოლოგიების გარემოსდაცვითი ცენტრი“ (ECAT-ლიტვა). წლების წინ ამ ორგანიზაციამ წამოიწყო ადგილობრივი მდგრადობის პირველი კამპანია ლიეტუის მუნიციპალიტეტებისთვის.
აურდონე ასევე მუშაობდა გარემოსდაცვით ექსპერტად ბალტიის გარემოსდაცვით ფორუმში ლიეტუაში, სადაც წამყვანი როლი ეკავა ქიმიური პროექტის აქტივობების ზედამხედველობაში აღნიშნული პროექტის მზიანი იყო გარემოზე ბიზნესის ზემოქმედების მინიმიზაცია.
აუდრონს აქვს ბაკალავრის ხარისხო გეოგრაფიაში (ვილნიუსის უნივერსიტეტი, ლიეტუა) და მაგისტრის ხარისხი საჯარო ადმინისტრირებაში (კაუნასის ტექნოლოგიური უნივერსიტეტი, ლიეტუა). ის იყო „სახელმწიფო პროგრესის საბჭოს“ წევრი 2014 - 2021 წლებში. მას უყვარს საჯარო გამოსვლები -რამდენიმე წლის განმავლობაში იგი იყო კაუნასის საჯარო გამოსვლების კლუბ „Toastmasters“-ის პრეზიდენტი.

Audronė Alijošiutė – Paulauskienė
senior sustainability and corporate responsibility professional with 20+ years of experience in corporate and public sectors. Key areas of expertise include sustainable, ESG strategy development, corporate partnerships and stakeholder communications, governance, environmental policy, capacity building, social impact and sustainability reporting.
Currently, Audronė is the Director of LAVA, Partnership Professor at Vilnius University and an Independent Expert at Lithuanian National Contact Point for implementation OECD Guidelines for multinational enterprises.
Lithuanian Responsible Business Association LAVA unites 45 companies and organizations that strive to implement and follow the principles of sustainability. LAVA is exceptionally the first business association in Lithuania focusing on corporate sustainability and aims to form and strengthen the responsible and sustainable business ecosystem in Lithuania.
Audronė is the co-founder and former director of NGO Environmental Centre for Administration and Technology (ECAT-Lithuania) that has launched the first local sustainability campaign for municipalities in Lithuania. She is the co-founder and former Chairperson of LAVA as well. She also worked as an Environmental Expert at Baltic Environmental Forum in Lithuania, where she held a leading role in overseeing chemical project activities attracting business attention to environmental impact minimization.
Audronė has a degree in Geography (Vilnius University, Lithuania) and Master’s degree in Public Administration (Kaunas University of Technology, Lithuania). She was a member of the State Progress Council 2014 – 2021. She enjoys public speaking and was an active management board member, the President of public speaking club Toastmasters in Kaunas for several years.