ადამიანის უფლებების ადვოკატირების და დემოკრატიის ფონდი, უფროსი მკვლევარი და დამფუძნებელი
ნინო ელბაქიძე არის ადამიანის უფლებათა იურისტი, რომელმაც იურიდიული განათლება მიიღო თბილისის ივანე ჯავახიშვილის სახელმწიფო უნივერსიტეტში. 2018-2019 წლებში მონაწილეობდა ამერიკის მთავრობის მხარდაჭერით განხორციელებულ ჰუბერტ ჰამფრის სახელობის ლიდერობის სასწავლო პროგრამაში, რომლის ფარგლებშიც 2018 წელს გაიარა ლიდერობის 4-თვიანი პროგრამა მონტანის უნივერსიტეტში. მან 2018-2019 წლებში ისწავლა ამერიკის უნივერსიტეტის ვაშინგტონის სამართლის სკოლაში, ადამიანის უფლებებისა და სამართლის ფაკულტეტზე. 2021-2022 წლებში ღია საზოგადოების ფონდებისგან მოიპოვა შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა უფლებების სასწავლო პროგრამის სტიპენდია, 2022 წელს კი სირაკუზის უნივერსიტეტის სამართლის სკოლაში მიენიჭა ამერიკის სამართლის და ადამიანის უფლებების მაგისტრის ხარისხი.
ნინომ პროფესიული საქმიანობა დაიწყო 2002 წელს არასამთავრობო ორგანიზაციაში „უფლებები საქართველო“ (ყოფილი კონსტიტუციის 42-ე მუხლი). მას აქვს ადამიანის უფლებებზე მუშაობის 20-წლიანი გამოცდილება. 2007-2016 წლებში ნინო მუშაობდა მენეჯერად, ხოლო 2014-2016 წლებში იყო უფლებები საქართველოს აღმასრულებელი დირექტორი. 2014-2017 წლებში ნინო ელბაქიძე მუშაობდა თბილისის ადამიანის უფლებათა სახლში, იყო გამგეობის თავმჯდომარე (HRHT). პარალელურად, 2014-20016 წლებში, ნინო იყო პროექტის „გენდერული თანასწორობის ხელშეწყობა სამუშაო ადგილებზე“ დირექტორი, რომელსაც მხარს უჭერდა ამერიკის საერთაშორისო განვითარების სააგენტო (USAID). ნინო იყო ფონდ ღია საზოგადოების ექსპერტი პროექტში „ასოცირების დღის წესრიგის შესრულების მონიტორინგი არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ“ და მუშაობდა შრომის სამართლის მიმართულებით. ნინოს, როგორც შრომის უფლებებზე მომუშავე ექსპერტს, აქვს თანამშრომლობის გამოცდილება შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციასთან (ILO), სოლიდარობის ცენტრთან (Solidarity Center), USAID სამართლის უზენაესობის პროგრამასთან, ამერიკის ადვოკატთა ასოციაციის ადამიანის უფლებათა ცენტრთან. ნინო არის ადამიანის უფლებების სფეროში 15-მდე ნაშრომის ავტორი, რომელთა ძირითადი ნაწილი დაკავშირებულია შრომის უფლებებთან. ნინო ამავდროულად დაინტერესებულია თანასწორობის საკითხებით, შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა უფლებებით, ადამიანის უფლებების საკითხებით კონფლიქტებში, კერძოდ კი, საქართველოში კონფლიქტის პირას ტერიტორიებზე ადამიანის უფლებათა მდგომარეობით.

“Human Rights Advocacy and Democracy Fund” - Senior Researcher and Founder
In 2018-2019, she participated in the Hubert Humphrey Leadership Training Program, supported by the American government, during which she completed a 4-month leadership program at the University of Montana in 2018.
During 2018-2019, she pursued studies at the American University Washington College of Law, focusing on Human Rights and Law.
In 2021-2022, she received a Disability Rights Training Program Fellowship from the Open Society Foundations. In 2022, she earned an MA in American Law and Human Rights from Syracuse University School of Law.
Nino commenced her professional career in 2002 at the non-governmental organization “Rights Georgia” (formerly “Article 42 of the Constitution”), amassing 20 years of experience in human rights work. Concurrently, from 2007 to 2016, she held various managerial positions.
From 2014 to 2016, Nino served as the Executive Director of “Rights Georgia”, and from 2014 to 2017, she worked at “Tbilisi Human Rights House”, assuming the position of Chairperson of the Board.
Nino directed the project "Promoting Gender Equality at Workplaces," supported by the American Agency for International Development (USAID) from 2014 to 2016. She also served as an expert for the Open Society Foundation on the project "Monitoring the Implementation of the Association Agenda by Non-Governmental Organizations," focusing on labor law.
In her capacity as an expert in labor rights, Nino has collaborated with organizations such as the International Labor Organization (ILO), Solidarity Center, USAID Rule of Law Program, and American Bar Association Human Rights Center.
Nino has authored up to fifteen works in the field of human rights, primarily addressing labor rights. Additionally, she is deeply interested in issues concerning equality, rights of persons with disabilities, and human rights in conflict, particularly the situation in Georgia's border areas.