საქართველოს სავაჭრო სამრეწველო პალატა, ბიზნესის და რეგიონული განვითარების დეპარტამენტის დირექტორი
გიორგი ვეკუა 2018 წლიდან არის საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის ბიზნესისა და რეგიონული განვითარების დეპარტამენტის დირექტორი. 2014-2018 წლებში იყო სავაჭრო პალატის საერთაშორისო ურთიერთობებისა და პროექტების მართვის დეპარტამენტის დირექტორი.
დაცული აქვს დოქტორის აკადემიური ხარისხი საერთაშორისო სამართალსა და სოციალურ მეცნიერებებში. მინიჭებული აქვს მაგისტრის ხარისხი ამსტერდამის უნივერსიტეტში საერთაშორისო ინვესტიციების მიმართულებით (2014), მაგისტრის ხარისხი ამსტერდამის უნივერსიტეტში ევროკავშირის ბიზნეს სამართლის მიმართულებით (2008), სამართლის მაგისტრის ხარისხი ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში (2007).
აქვს მმართველ პოზიციებზე მუშაობის 15 წელზე მეტი გამოცდილება, ასევე, სამუშაო გამოცდილება საერთაშორისო ორგანიზაციებთან, დონორებთან, საქართველოს ყველა რეგიონში მეწარმე სუბიექტებთან. წარმატებით აქვს განხორციელებული არაერთი პროექტი, მათ შორის:
- გაეროს ქალთა ორგანიზაციის მიერ დაფინანსებული პროექტი „კარგი მმართველობა გენდერული თანასწორობისთვის საქართველოში“
- ამერიკის შეერთებული შტატების საელჩო - „ქალთა ეკონომიკური გაძლიერება ელექტრონული კომერციის მეშვეობით“
- გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების (GIZ) მიერ დაფინანსებული პროექტი „სავაჭრო პალატა მცირე და საშუალო ბიზნესის გაციფრულებისთვის“
- ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტი „DCFTA საინფორმაციო ცენტრი“
- USAID-ის პროექტი „სახელმწიფო შესყიდვები: მცირე და საშუალო ბიზნესის შესაძლებლობების განვითარება და ტრენინგები “
- საქართველოს სავაჭრო პალატისა და მიუნხენისა და ზემო ბავარიის პალატის ერთობლივი პროექტი
- EAST Invest 2 - EUROCHAMBRES & EU4CC
გიორგი ვეკუა ასევე იყო რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის მრჩეველი, კომპანია LLC Horizon Consulting-ის დამფუძნებელი და გენერალური დირექტორი, საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის წევრი. პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულებების ავტორიზაციის საბჭოს წევრი.
გიორგი არის 7 სამეცნიერო ნაშრომის და დიჯიტალიზაციის სახელმძღვანელოს ავტორი, „საარბიტრაჟო ლექსიკონი ქართულ ენაზე“ სარედაქციო კოლეგიის წევრი.

Georgian Chamber of Commerce and Industry, Director of Business and Regional Development Department
Giorgi Vekua has been the Director of the Business and Regional Development Department at the Georgian Chamber of Commerce and Industry since 2018. In 2014-2018, he served in the position of the Director of the International Relations and Project Management Department of the Chamber of Commerce.
Giorgi holds a PhD in International Law and Social Sciences. He was awarded a Master’s degree in the field of international investments from the University of Amsterdam in 2014, a Master’s degree in EU business law from the same institution in 2008 and a Master’s degree in law from Ivane Javakhishvili Tbilisi State University in 2007.
He has held executive positions for more than 15 years during his professional career, having worked with foreign organizations, donors and companies in all regions of Georgia. He has successfully completed numerous projects, including:
• “Good Governance for Gender Equality in Georgia”- project funded by UN Women
• Women's Economic Empowerment Through E-Commerce - Embassy of the United States of America
• The project "Chamber of Commerce for the Digitization of Small and Medium-Sized Businesses" funded by the German Society for International Cooperation (GIZ)
• DCFTA International Center project financed by the European Union
• USAID Government Procurement: SME Capacity Development and Training project
• Joint Chamber of Commerce and the Chamber of Munich and Upper Bavaria project
• EAST Invest 2 - EUROCHAMBRES & EU4CC
In the past, Giorgi Vekua has also held the following positions: Advisor to the Minister of Regional Development and Infrastructure, Founder and General Director of LLC Horizon Consulting, and Member of the Georgian Bar Association. Since 2020, he has been a member of the Vocational Educational Institutions Authorization Council.
He is the author of 7 scientific papers and digitalization manuals, and he serves as a member of the editorial board of the "Arbitration Dictionary in Georgian."