Meliora 2022-ის გამარჯვებულები გამოვლინდნენ
ევროკავშირისა (EU) და კონრად ადენაუერის ფონდის (KAS) მხარდაჭერით, საქართველოს სტრატეგიული კვლევებისა და განვითარების ცენტრის (CSRDG) ორგანიზებით, ‘საქართველოს პასუხისმგებელი ბიზნესის კონკურსის Meliora 2022’-ის რიგით მეოთხე დაჯილდოების ცერემონია 2023 წლის 30 მაისს, სასტუმრო ბილტმორ თბილისში გაიმართა.
კონკურსის მიზანია საქართველოში კორპორაციული სოციალური პასუხისმგებლობის განვითარება დასაზოგადოებაში მისი პოპულარიზაცია. კონკურსის ფარგლებში დაჯილდოვდნენ ბიზნეს კომპანიები მათმიერ განხორციელებული საუკეთესო პროექტებისა და ინიციატივებისათვის კორპორაციული სოციალური პასუხისმგებლობის მდგრადი განვითარების სფეროში.
წლევანდელ ღონისძიებაზე, დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლებმა და სფეროს საერთაშორისო ექსპერტებმა კონკურსის სხვადასხვა კატეგორიაში გამარჯვებული კომპანიები დააჯილდოვეს.
საზეიმო ღონისძიებას 250 ადამიანი დაესწრო, მათ შორის დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები, საქართველოს მთავრობის წევრები, სფეროს ადგილობრივი და საერთაშორისო ექსპერტები დასაქართველოს სამოქალაქო საზოგადოებისა და ბიზნესკომპანიების წარმომადგენლები.
‘საქართველოს პასუხისმგებელი ბიზნესის კონკურსის Meliora 2022’-ს გამარჯვებულები შემდეგ კატეგორიებში დაჯილდოვდნენ:
- კატეგორია ‘მწვანე ინიციატივა’
გამარჯვებული მსხვილი კომპანია: თეგეტა ჰოლდინგი, პროექტი „თეგეტა გარემოსთვის“
გამარჯვებული მცირე და საშუალო კომპანია: „ბიოდიზელ ჯორჯია“, პროექტი „ბიოსაწვავი ნარჩენებისაგან - სუფთა გარემო და ენერგოდამოუკიდებლობა“
- კატეგორია ‘პასუხისმგებელი დამსაქმებელი’
გამარჯვებული მსხვილი კომპანია: მეიჯერელ საქართველო, პროექტი „Feel Good”
- კატეგორია „საზოგადოების მხარდაჭერა“
გამარჯვებული მსხვილი კომპანია: ეიპიემ ტერმინალს ფოთი, პროექტი „ეიპიემ ტერმინალსი ფოთისთვის“
გამარჯვებული მცირე და საშუალო კომპანია: ედენა, პროექტი „ედენას გოგოების მხარდაჭერა მოტივაციადაკარგულ ქალებს“
- კატეგორია „სექტორთა პარტნიორობა - გაზიარებული პასუხისმგებლობა“
გამარჯვებული მცირე და საშუალო ზომის კომპანია: Qwerty, პროექტი „Supergmiri.ge-ს მხარდაჭერა“
- კატეგორია „გამჭვირვალობა და ანგარიშგება კორპორაციული პასუხისმგებლობისა და მდგრადობის საკითხებზე“
გამარჯვებული მსხვილი კომპანია: თიბისი ბანკი, პროექტი „2021 წლის მდგრადი განვითარების ანგარიში“
- კატეგორია „წლის CSR მენეჯერი“
გამარჯვებული: ანა კუხალეიშვილი, კომპანია “ბიმ კუბი“
- წლის პასუხისმგებელი მცირე და საშუალო კომპანია
გამარჯვებული მცირე და საშუალო ზომის კომპანია: ემბისი
საქართველოს სტრატეგიული კვლევებისა და განვითარების ცენტრის (CSRDG) დირექტორის ეკა ურუშაძისგანცხადებით: ‘’კორპორაციული პასუხისმგებლობა ბიზნეს კომპანიებისათვის მომავალ განვითარებაზე ორიენტირებული სტრატეგიაა. მომხმარებლები, თანამშრომლები და საზოგადოება უფრო მეტად ითხოვენ კომპანიებისგან აქტიურ მონაწილეობას გარემოსდაცვითი, სოციალური და კულტურული საკითხების გადაჭრაში. შესაბამისად, Meliora-ს მსგავსი კონკურსები ეხმარებათ ბიზნესკომპანიებს უფრო მეტად განავითარონ თავიანთი სოციალური და გარემოსდაცვითი პროექტები და გააცნონ ისინი საზოგადოებას.”
‘Meliora 2022’ კონკურსის ჟიური შედგებოდა წამყვანი უცხოელი (დიდი ბრიტანეთი, შოტლანდია, ირლანდია,ისრაელი, ავსტრია, ნორვეგია, შვედეთი, ლიეტუა, ლატვია და უნგრეთი) და ქართველი ექსპერტებისაგან, საერთაშორისო და ადგილობრივი საზოგადოებრივი ორგანიზაციებიდან და აკადემიური წრეებიდან.
კონკურსი იმართება წამყვანი საერთაშორისო ორგანიზაციების, ბიზნეს ასოციაციების, სამთავრობო უწყებებისა და მედია ორგანიზაციების მხარდაჭერით.

Winners of Meliora 2022 have been announced
The forth award ceremony of ‘Georgia’s Responsible Business Awards - Meliora 2022’ supported by the European Union (EU) and Konrad Adenauer Foundation (KAS), and implemented by the Center for Strategic Research and Development of Georgia (CSRDG) was held on 30 May 2023.
An annual competition aimed at developing corporate responsibility in Georgia and promoting it throughout society, awards business companies for their best initiatives and projects contributing to the development of corporate social responsibility. As part of this event, the members of diplomatic corps and international experts presented awards to winners in various categories.
Eka Urushadze, Director of the Center for Strategic Research and Development of Georgia (CSRDG), stated: “it is important to make sustainable development and corporate sustainability an integral part of business operations. Business companies should consider corporate responsibility as a strategy for future development. It is becoming increasingly common for consumers, employees, and society to demand that companies take a more active role in addressing environmental, social, and cultural issues. In this regard, the competitions, such as Meliora, help businesses develop social and environmental projects and bring them to the attention of the public.”
250 people attended the awarding ceremony, including diplomats, Georgian government officials, local and international experts, and civil society and business representatives.
The winners were revealed and awarded in different categories of ‘Meliora 2022’:
- Category ‘Green Initiative’
Winner large company: Tegeta Holding, project ‘Tegeta for Environment”
Winner SME: “Biodiesel Georgia”, project ‘Biofuel from Waste – Clean Environment and Energy Independence’
- Category ‘Responsible Employer’
Winner large company: Majorel Georgia, project ‘Feel Good’
- Category ‘Supporting Communities’
Winner large company: APM Terminals Poti, project ‘APM Terminals for Poti’
Winner SME: Edena, project ‘Support for Demotivated Women’
- Category ‘Corss-Sector Partnership – Shared Responsibility
Winner SME: Qwerty, project ‘Supergmiri.ge support’
- Category ‘Transparency and Report on CSR and Corporate Sustainability’
Winner large company: TBC Bank, project ‘Sustainability Report 2021’
- Category ‘CSR Manager of the year’
Winner: Ana Kukhaleishvili, company ‘BIM Cube’
- Responsible SME of the year
Winner: MBC
This year's jury for Meliora 2022 consisted of international (United Kingdom, Scotland, Ireland, Israel, Austria, Norway, Sweden, Lithuania, Latvia and Hungary) as well as Georgian experts from public organizations and academic circles on a local and international level. The competition is supported by leading international organizations, business associations, governmental agencies, and media outlets.