ეიპიემ ტერმინალს ფოთი - APM Terminals Poti
"ჩვენი კორპორაციული მდგრადობის სტრატეგიის მეშვეობით გლობალურ ბაზარზე ვპოზიციონირებთ, როგორც ლიდერი კომპანია. ჩვენ ვზრუნავთ ჩვენს ხალხზე, საზოგადოებაზე, სადაც ვსაქმიანობთ და გარემოზე, სადაც ვცხოვრობთ. მეტი სიკეთის კეთება გვაქცევს სანდო და პასუხისმგებლობიან პარტნიორად, რაც უზრუნველყოფს ჩვენი ბიზნესის გრძელვადიან სიცოცხლისუნარიანობას". ხულიან ფერნანდესი, დირექტორი.
„ეიპიემ ტერმინალსი“ გარემოს დაცვის ერთგულია და მუდმივად ზრუნავს, რომ ნავსადგურის ოპერაციების მართვა იყოს ეკოლოგიურად უსაფრთხო და გამართული, ხოლო ბუნებრივი რესურსების მოხმარება – ოპტიმალური. გლობალურად, კომპანიის მთავარი სტრატეგია გადაზიდვების ინდუსტრიის დეკარბონიზაციაა. კომპანია აძლიერებს ძალისხმევას, რომ 2040 წლისთვის ნულოვან ემისიებს მიაღწიოს.
გარემოს დაცვის მიზნით კომპანია მიმართავს შემდეგ მეთოდებს: ნავსადგურის გავლენის ზონაში გარემოს კვლევას და შეფასებას, ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის მონიტორინგს, ჩამდინარე წყლებისა და ზღვის წყლის მონიტორინგს, ატმოსფეროში სათბურის გაზების ემისიის შემცირებას და დეკარბონიზაციის ზომებს.
„ეიპიემ ტერმინალსი“ ახდენს ინვესტირებას უფრო უსაფრთხო, ხარისხიან, ფართომასშტაბიან ოპერაციებში. საქართველოს უმსხვილეს ნავსადგურში არსებული ინფრასტრუქტურის და აღჭურვილობის განახლება ზრდის მის გამტარუნარიანობას, აუმჯობესებს უსაფრთხოებას და ეფექტიანობას და ამცირებს გარემოზე ზემოქმედებას.
სამუშაოს და პირადი ცხოვრების ბალანსის დაცვის მიზნით კომპანიამ დააწესა თანამშრომელთა დახმარების პროგრამა (EAP). პროგრამა ხელმისაწვდომია თანამშრომლებისა და მათი ოჯახებისთვის და სთავაზობს მათ როგორც ემოციურ, ისე იურიდიულ და ფინანსურ მხარდაჭერაზე მიმართულ რჩევებს, კონსულტაციებსა და ინსტრუმენტებს.
კომპანია უზრუნველყოფს თანამშრომლებს ჯანმრთელობის დაზღვევითა და კვების ვაუჩერებით, მათ შვილებს სთავაზობს ინგლისური ენის კურსებს; კომპანიაში დაწესებულია დეკრეტული შვებულების 126 ანაზღაურებული დღე, დამატებითი შვებულების დღეები ქორწინების, შვილის დაბადების ან ოჯახის წევრის გარდაცვალების შემთხვევაში. თანამშრომლებს აქვთ სწავლის და განვითარების შესაძლებლობა, როგორც ადგილობრივი ტრენინგების, ისე MyLearning და Cornerstone ონლაინ სასწავლო პლატფორმების საშუალებით.
კომპანიაში ყოველწლიურად 25 სხვადასხვა ტიპის ტრენინგი ტარდება, მათ შორის, გადაუდებელი სამედიცინო დახმარების, ხანძარსაწინააღმდეგო, ელექტროუსაფრთხოების, ConQuip ლიცენზირების, Excel და სხვა საოფისე პროგრამების სასწავლო კურსები. მეზღვაურებისთვის ხელმისაწვდომია რეგულარული ხელახალი სერტიფიცირება. თანამშრომელთა ინიციატივით, კომპანიაში შეიქმნა გადაუდებელი რეაგირების ფონდი, რომელიც გაუწევს ფინანსურ დახმარებას იმ თანამშრომლებს, ვისი ოჯახის წევრებსაც ესაჭიროებათ სასწრაფო მკურნალობა.
კეთილსინდისიერი ქცევა ბაზარზე
კომპანიას ჰყავს გაყიდვების და მომხმარებელთა მომსახურების სპეციალური გუნდები, რომლებიც პასუხისმგებლები არიან გაყიდვების სრული ციკლის და გაყიდვების შემდგომი მომსახურების მართვაზე. უსაფრთხოების გუნდები ზრუნავენ, რომ ყველა თანამშრომელს გავლილი ჰქონდეს უსაფრთხოების დაცვის ტრენინგი, ხოლო მომსვლელები არ დაიშვებიან ნავსადგურში უსაფრთხოების წესების წინასწარი გაცნობის გარეშე.
პროცესების გაციფრულებასა და სტანდარტიზების მეშვეობით კომპანია მუშაობს მომწოდებელთა ESG მაჩვენებლების კომპლექსური გამჭვირვალობის უზრუნველყოფაზე; განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა დეკარბონიზაციას, უსაფრთხოებას, დაცულობას, ადამიანის და შრომის უფლებების დაცვას.
კომპანია ატარებს მომხმარებელთა კმაყოფილების ყოველკვარტალურ კვლევას, რის შემდეგაც პირისპირ ხვდება მათ წამოჭრილი პრობლემური საკითხების განხილვის და მოგვარების მიზნით. მომხმარებლებთან კომუნიკაცია მრავალი არხით ხდება, მათ შორის – პირისპირ, ელექტრონული ფოსტით და ტელეფონით. მომხმარებელთა საჭიროებების დადგენა და ამ საჭიროებების დასაკმაყოფილებლად შესაბამისი პროდუქტის თუ მომსახურების შექმნა პოტენციურ მომხმარებელთან მჭიდრო კონსულტაციების მეშვეობით, მათი მოთხოვნების გათვალისწინებით ხდება.
საზოგადოების მხარდაჭერა
„ეიპიემ ტერმინალს ფოთის“ კორპორაციული მდგრადობის სტრატეგია ეფუძნება გაეროს მდგრადი განვითარების ოთხ მიზანს: ნულოვან შიმშილს, ხარისხიან განათლებას, გენდერულ თანასწორობას და კლიმატისთვის მოქმედებას. როგორც მსხვილი ორგანიზაცია, „ეიპიემ ტერმინალსი“ ისტორიულად კორპორაციული სოციალური პასუხისმგებლობის მაღალი დონით გამოირჩევა. ფოთის ნავსადგურს მრავალი წელია შეაქვს წვლილი ადგილობრივი საჭიროებების მოგვარებასა და მოსახლეობის მხარდაჭერაში.
„ეიპიემ ტერმინალსს“ ჰქონდა რამდენიმე ინიციატივა, მათ შორის ნიჭიერების მოზიდვისა და განვითარების პროგრამა „ნავსადგურში“. ჩატარდა დასაქმების პირველი ფორუმი, რომელმაც 20 ორგანიზაციას მოუყარა თავი. სამუშაო სივრცეში აიკრძალა ერთჯერადი პლასტმასის ჭიქების გამოყენება. პირველად ფოთში ტერმინალმა წამოიწყო მცირე მეწარმეების მხარდაჭერის პროგრამა.
კომპანია აფინანსებს ბავშვთა დღის ცენტრს და თავშესაფარს, ასევე ეპარქიის სასადილოს სოციალურად დაუცველი ოჯახებისთვის. კომპანია აქტიურ ურთიერთობას ინარჩუნებს ადგილობრივ მუნიციპალიტეტთან, მედია საშუალებებთან და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებთან.

„Our corporate sustainability strategy positions us as a leader in the global market. We care about our people, the community in which we operate, and the environment where we live. Doing more good makes us a reliable and responsible partner, thereby guaranteeing the long-term viability of our business“. Managing Director, Julian Fernandez
Environmental Responsibility
APM Terminals is committed to protecting the environment and continuously promotes the environmentally sound management of its port operations while encouraging the optimal use of natural resources.
Globally, the company’s core strategy is the decarbonization of the shipping industry. The company is intensifying its efforts to achieve net-zero emissions by 2040.
APM Terminals uses the following methods to reduce its environmental impact: the research and assessment of environmental conditions in the harbor's area of influence, monitoring of atmospheric quality, wastewater and seawater monitoring, measures to limit and decarbonize greenhouse gas emissions in the atmosphere.
APM Terminals Poti invests in safer, better, and bigger operations. The modernization of existing infrastructure and equipment at Georgia’s largest port is increasing capacity, improving safety and efficiency, and reducing environmental impact.
Responsibility Towards Employees
The global team has established the Employee Assistance Programme (EAP) to promote work-life balance. The EAP is accessible to both employees and their family members, providing counseling, guidance, and tools for emotional support, legal support, financial support, and online support.
The company provides health insurance for employees, English lessons for employees' children, food vouchers for employees, 126 days of paid maternity leave, extra leave days for marriage, childbirth, and the death of a family member. An Emergency Response Fund, initiated by employees, provides financial support to those whose family members need emergency medical treatment.
Employees have access to extensive training through platforms like Mylearning and Cornerstone, and locally provided sessions. About 25 different types of trainings are provided annually, including Medical First Aid, Fire Prevention, Electrical Safety Training, the ConQuip license program, Excel, and other MS programs. Regular recertification for sailors is available.
The company has dedicated sales and customer service teams responsible for managing the full sales and after-sales process. Safety teams ensure that all personnel are fully trained in safety compliance, and visitors must complete safety instruction before being granted entry to the port. The company works to establish end-to-end visibility on supplier ESG performance, with a prioritized focus on decarbonization, safety and security, labor and human rights.
The company conducts a quarterly customer satisfaction survey, followed by face-to-face meetings to address and resolve any issues raised. Customer communication is managed through multiple channels, including face-to-face interactions, email, and telephone. Identifying customer needs and creating services to fulfill those needs are handled through close consultative interaction with potential customers.
APM Terminals Poti's corporate sustainability strategy is based on four United Nations Sustainable Development Goals: Zero Hunger, Quality Education, Gender Equality, and Climate Action. As a large organization, APM Terminals Poti historically stands out for its high level of corporate social responsibility. The Port of Poti has been contributing to local needs and supporting the community for many years, addressing both short-term and long-term needs.
The terminal has implemented several initiatives, including the talent attraction and development program "In Port" and the first job and career forum, which brought together about 20 companies and organizations. Single-use plastic has been banned in the workplace. For the first time in Poti, the terminal initiated a program to support small entrepreneurs. The company finances a local children’s day center and shelter, as well as an eparchy canteen for vulnerable families. The company maintains active communication with the local municipality, media and civil society organization representatives.