„ბაზისბანკი“ არის მაღალი სოციალური პასუხისმგებლობის მქონე კომპანია. სოციალური პასუხისმგებლობის მიმართულებით მისი ერთ-ერთი პრიორიტეტია საზოგადოების მოწყვლად ჯგუფებზე ზრუნვა და მათი საჭიროებების დასაკმაყოფილებლად სხვადასხვა პროექტის განხორციელება.
„ბაზისბანკსა“ და საქართველოს სტრატეგიული კვლევებისა და განვითარების ცენტრს (CSRDG) შორის გაფორმდა ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი, რომელიც საქართველოში მოქმედი სოციალური საწარმოების გაძლიერებასა და „ბაზისბანკის“ მხრიდან სოციალური მეწარმეობის კონცეფციის განვითარების ხელშეწყობას ითვალისწინებს, როგორც ფინანსური, ასევე ტექნიკური მხარდაჭერის მექანიზმებით.
მოქმედი სოციალური საწარმოების გაძლიერების მიზნით გამოცხადდა საგრანტო კონკურსი, რომელიც მიზნად ისახავდა შშმ და განსაკუთრებული საჭიროებების მქონე პირების დასაქმებისა და განათლებაზე ხელმისაწვდომობის ზრდას.
საგრანტო კონკურსში გამარჯვებული გახდა ააიპ „შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა დასაქმების კავშირი“, რომელიც აქტიურადაა ჩართული მეწარმეობის განვითარებისა და შშმ პირთა ეკონომიკური გაძლიერების საქმეში.
ბაზისბანკის წვლილი, გარდა ფინანსურისა, იყო ტექნიკურიც. ბანკის მარკეტინგის თანამშრომლებმა საწარმოს თანამშრომლებს ჩაუტარეს ტრენინგები გაყიდვებსა და სოციალური მედიის მართვაში, რაც ყველაზე მეტად სჭირდებოდათ ბრენდის პოპულარიზაციისა და პროდუქციის რეალიზაციის გასაზრდელად.
პროექტის ფარგლებში საწარმომ მიაღწია დასახულ მიზნებს: 2-წლიანი პაუზის შემდეგ განახლდა წარმოება, შეიძინეს საჭირო დანადგარი და ხარისხიანი მასალა, პროდუქციის ხარისხის გასაზრდელად და დროის რესურსის დასაზოგად.
პროექტის განხორციელების შედეგები:
- განახლდა საწარმოს ტექნიკური ბაზა;
- კლიპების გავრცელებისა და მედიაში განხორციელებული აქტივობების შედეგად, გაიზარდა ცნობადობა და მოიზიდეს დამატებითი მომხმარებელი;
- დამზადდა 70 წყვილი ფეხსაცმელი, საიდანაც რეალიზაციაში გაეშვა 27 წყვილი (21 წყვილი – ქალის და 6 წყვილი – მამაკაცის);
- საწარმომ გაყიდვიდან მიიღო 3000 ლარის შემოსავალი და დარჩენილი პროდუქციის (43 წყვილის) რეალიზაციის შემდეგ დამატებით დაახლოებით 4900 ლარის შემოსავლის მიღებას გეგმავს.

Basisbank has always demonstrated a high level of social responsibility. One of the company’s priorities in this regard is caring for vulnerable groups in society and addressing their needs through various projects.
A memorandum of cooperation was signed between Basisbank and the Center for Strategic Research and Development of Georgia (CSRDG). This partnership aims to strengthen social enterprises operating in Georgia and promote the development of the social entrepreneurship concept. Basisbank supports these goals through both financial and technical assistance mechanisms.
To strengthen existing social enterprises, Basisbank announced a grant competition aimed at increasing access to employment and education for persons with disabilities and special needs. The winner of the grant competition was the "Union of Employment of Persons with Disabilities," an organization actively involved in the entrepreneurship development and economic empowerment of disabled persons.
In addition to providing financial resources, Basisbank contributed technical support. The bank's marketing staff trained the company's employees in sales and social media management, which were crucial for brand promotion and increasing product sales.
Within the framework of the project, the enterprise achieved the set goals: after a 2-year break, production was resumed, the necessary equipment and quality materials were purchased to increase the quality of products and save time resources.
Results of project implementation:
- The enterprise's technical base was updated.
- Increased awareness and attracted additional users through distribution of clips and media activities.
- Produced 70 pairs of shoes, selling 27 pairs (21 pairs for women and 6 pairs for men).
Earned 3,000 GEL in sales revenue and plans to earn an additional 4,900 GEL after selling the remaining 43 pairs.