„ტერაბანკის“ სტრატეგიული სეგმენტი მცირე და საშუალო ბიზნესია, ამ სეგმენტის მხარდაჭერა კი – ბანკის კორპორაციული სოციალური პასუხისმგებლობის ერთ-ერთი წამყვანი მიმართულება.
პანდემიისა და პოსტპანდემიის პერიოდებში მომხდარი სწრაფი ტექნოლოგიური ტრანსფორმაციის პირობებში, სულ უფრო აქტუალური ხდება მომხმარებლისთვის ინოვაციური, გამარტივებული ციფრული მომსახურების შეთავაზება. ახალი ტექნოლოგიების დანერგვა და საქმიანობის გაციფრულება უდიდეს პერსპექტივებს აძლევს მცირე და საშუალო ბიზნესის განვითარებას, თუმცა, რესურსების ნაკლებობის გამო მნიშვნელოვან გამოწვევასაც წარმოადგენს.
რესურსების პრობლემა არაერთხელ გამოიკვეთა „ტერაბანკის“ მცირე და საშუალო ბიზნესკლიენტების საჭიროებების კვლევისას და ასე გაჩნდა „ტერაბანკის“ ციფრული განვითარების გუნდის იდეა – შექმნილიყო ონლაინპლატფორმა SaaSargeblo.ge, ელექტრონული გზამკვლევი, რომელიც მცირე და საშუალო ბიზნესს SaaS კომპანიებთან – ტექნოლოგიურ სტარტაპებთან – დააკავშირებდა და საქმიანობის გაციფრულებასა და ბიზნესპროცესების ოპტიმიზაციაში დაეხმარებოდა.
SaaSargeblo.ge-ს პრეზენტაციის დღიდანვე SaaS კომპანიებსა და მცირე და საშუალო ბიზნესს შორის მჭიდრო თანამშრომლობა ჩამოყალიბდა. ციფრული პლატფორმა, რომელზეც ბიზნესს SaaS კომპანიების მუდმივად განახლებადი კატალოგი ხვდებათ, სულ 5 თვეა ფუნქციონირებს, თუმცა ის უკვე 20-მდე SaaS კომპანიას აერთიანებს. მისი დახმარებით, მცირე და საშუალო ბიზნესის 10 000-ზე მეტმა წარმომადგენელმა მიიღო ინფორმაცია საქმიანობის გაციფრულებისთვის საჭირო ნაბიჯების შესახებ, ორ B2B შეხვედრას 150 ბიზნესის წარმომადგენელი ესწრებოდა, უკვე დაიდო 10-მდე გარიგება SaaS კომპანიებსა და ბიზნესს შორის და ეს მონაცემები კიდევ უფრო გაიზრდება.
Saasargeblo.ge პროექტის შედეგად, მცირე და საშუალო ბიზნესმა აღმოაჩინა მათთვის ხელმისაწვდომი ციფრული პროდუქტები, რომლებიც არსებითად ცვლის და ამარტივებს მათ საქმიანობას, პერსპექტივაში კი ზრდის შემოსავალსა და მომხმარებლების რაოდენობას; სტარტაპებს გაუჩნდათ საკუთარი პროდუქტების შეთავაზებისა და პოპულარიზაციის ახალი შესაძლებლობა. საბოლოო ჯამში, პროექტის მეშვეობით, ქვეყანაში SaaS ეკოსისტემის განვითარებისთვის მნიშვნელოვანი პირველი ნაბიჯები გადაიდგა.
პლატფორმის საქმიანობა 2024 წელსაც ინტენსიურად გაგრძელდება, გაფართოვდება და საქართველოს რეგიონებზეც გავრცელდება.

Terabank's strategic segment is small and medium-sized businesses, and supporting this segment is one of the leading directions of the bank's corporate social responsibility.
In the midst of rapid technological transformation during the pandemic and post-pandemic eras, offering innovative, user-friendly digital services to customers is increasingly crucial. While the introduction of new technologies and digitalization holds promising prospects for the growth of small and medium-sized businesses, the lack of resources also poses a significant challenge.
The mentioned problem was highlighted more than once during the research of the needs of Terabank's small and medium business clients. That's how Terabank's digital development team came up with the idea of creating an online platform SaaSargeblo.ge, an electronic guide that would connect small and medium-sized businesses with SaaS companies - technological startups, and help them digitize their activities and optimize business processes.
From the day SaaSargeblo.ge was introduced, there has been close cooperation between SaaS companies and small and medium-sized businesses. The digital platform, on which businesses can find a constantly updated catalog of SaaS companies, has been operating for only 5 months, although it already includes about 20 SaaS companies. With its help, more than 10,000 representatives of small and medium-sized businesses received information about the steps needed to digitize their activities, two B2B meetings were attended by 150 business representatives, about 10 deals between SaaS companies and businesses have already been concluded, and these numbers are growing.
As a result of the Saasargeblo.ge project, small and medium-sized businesses found digital products available to them, which essentially change and simplify their activities, and in the long run, increase their income and the number of customers; Startups have a new opportunity to offer their products and promote them. Ultimately, through the project, important first steps were taken for the development of the SaaS ecosystem in the country.
The activities of the platform will continue intensively in 2024, expand and spread to the regions of Georgia.