საქართველოში პლასტმასის ნარჩენების მწვავე პრობლემის მოსაგვარებლად „პოლივიმი“ კომპლექსურ ინიციატივას ახორციელებს. 2020 წელს დაწყებული პროექტი ფოკუსირებული იყო პოლიეთილენ ტერეფტალატის (PET) გადამუშავებაზე, ხოლო 2023 წელს ნარჩენების უფრო ფართო სპექტრის დაფარვის მიზნით გაფართოვდა და პოლიპროპილენისა (PP) და პოლიეთილენის (PE) გადამუშავებაც მოიცვა.
პროექტის მთავარი მიზანია გარემოს დაბინძურების შემცირება პლასტმასის გადამუშავების მოცულობის გაზრდისა და გარემოსდაცვითი ცნობიერების ამაღლების მეშვეობით. ეს ძალისხმევა მიმართულია აგრეთვე პლასტიკური ნარჩენების დაგროვების და ნედლეულის დეფიციტის სერიოზული პრობლემის მოგვარებაზე, რაც გამოწვეულია არასათანადო ინფორმირებით და გადამუშავების პრაქტიკის არარსებობით.
პროექტის განსახორციელებლად „პოლივიმმა“ ინტეგრირებული მიდგომა გამოიყენა:
- გადამუშავების გაფართოება – კომპანიამ გაზარდა გადამუშავების მოცულობა თიბისი ბანკთან და Enterprise Georgia-სთან პარტნიორობით; თითქმის დასრულებულია შეთანხმება ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკთან (EBRD).
- მწვანე რევოლუცია – პროგრამამ 70-მდე კომპანიას შესთავაზა ნარჩენების უფასო შეგროვება, ბიზნესებში გადამუშავების კულტურის პოპულარიზაციის მიზნით.
- ბოთლების შესყიდვის პროგრამა 1-1: ნარჩენების დახარისხების წახალისების მიზნით „პოლივიმი“ იბარებს პლასტმასის ბოთლებს – 1 კილოგრამს 1 ლარად.
- საგანმანათლებლო ინიციატივები: ადრეული ასაკიდან გადამუშავებისა და მდგრადობის შესახებ ცნობიერების ამაღლების მიზნით „პოლივიმმა“ საჯარო სკოლებში იმუშავა.
ინიციატივებს მნიშვნელოვანი შედეგები მოჰყვა. „პოლივიმი“ ყოველთვიურად დაახლოებით 60 ტონა პლასტმასის ნარჩენს აგროვებს, რის შედეგადაც ეს პლასტმასა აღარ ხვდება ნაგავსაყრელებზე. თიბისი ბანკის, EBRD-ისა და Enterprise Georgia-ს ფინანსურმა მხარდაჭერამ ხელი შეუწყო ნარჩენების გადამუშავების გაფართოებას. გადამუშავებული PET-ის 98% მიდის ექსპორტზე, ხოლო PP და PE მასალების 80%-ს გამოიყენებენ ადგილობრივი მწარმოებლები, რაც ხელს უწყობს ცირკულარულ ეკონომიკას და ადგილობრივ ეკონომიკურ ზრდას.
„პოლივიმის“ მიდგომა სტრატეგიულიცაა და საზოგადოებაზე ორიენტირებულიც. გადამუშავების მიმართ საზოგადოების დამოკიდებულების შეცვლით კომპანიამ მიაღწია პროგრესს პლასტმასით დაბინძურებისა და ნედლეულის დეფიციტის პრობლემის მოგვარებაში. ბიზნესისა და საგანმანათლებლო დაწესებულებების ჩართულობამ გადამწყვეტი როლი შეასრულა გარემოზე ზრუნვის კულტურისა და მდგრადი პრაქტიკის პოპულარიზაციაში.

Polyvim has embarked on a comprehensive initiative to address the critical issue of plastic waste in Georgia. The project began in 2020 with focus on recycling Polyethylene Terephthalate (PET) and expanded in 2023 to cover the recycling for Polypropylene (PP) and Polyethylene (PE) thus covering a broader range of waste.
The project aims to reduce plastic pollution by increasing the recycling of plastic materials and promoting environmental consciousness, thus also addressing the problem of plastic waste accumulation and the scarcity of raw materials due to inadequate recycling awareness and practices.
For the project, Polyvim adopted a multifaceted approach:
- The company expanded its recycling operations in partnerships with TBC Bank and Enterprise Georgia and nearing an arrangement with EBRD.
- Through the Green Revolution Initiative, Polyvim engaged around 70 companies, offering free waste collection services to promote recycling culture among businesses.
- To incentivize public participation, Polyvim purchases plastic bottles at 1 GEL per kg, encouraging waste separation and supporting local startups.
- Collaborating with partners like Ecocenter, Polyvim implemented programs in schools to raise awareness about recycling and sustainability from an early age.
The impact of these initiatives was significant. About 60 tons of plastic waste are collected monthly, preventing it from ending up in landfills. The company sources 100% of its recyclables locally, with 98% of recycled PET exported and 80% of PP and PE materials used by local manufacturers, promoting a circular economy and supporting local economic growth. The involvement of local businesses and educational institutions has been crucial, fostering a culture of environmental stewardship and sustainable practices.