თეგეტა ჰოლდინგი გარემოზე ზრუნვის მიზნით, საერთაშორისო სტანდარტის ენერგოეფექტური ინფრასტრუქტურული პროექტებით, ეკოლოგიურად სუფთა და მწვანე საავტომობილო ინდუსტრიის განვითარებას უწყობს ხელს. ამისათვის 2023 წელს გაიხსნა „თეგეტასა“ და „ვოლვო ქარ საქართველოს“ სერვისცენტრები – ულტრათანამედროვე, მულტიფუნქციური საავტომობილო კომპლექსი, რომელიც დღეს გარემოში არსებულ არაერთ გამოწვევას და პრობლემას პასუხობს, კერძოდ:
- კომპლექსის ტერიტორიაზე მოეწყო 762 ერთეული მზის პანელი (627 – „თეგეტასა“ და „ვოლვოს“ ცენტრების სახურავზე, ხოლო 135 – პარკინგზე), ტერიტორიაზე დამონტაჟდა გარე სანათები მზის პანელით, ობიექტზე განთავსდა 5 ცალი ელექტროდამტენი. პროექტი განხორციელდა USAID-თან პარტნიორობით.
- „თეგეტას“ შენობებში გამოყენებულია ენერგოეფექტური და რესურსეფექტური სამშენებლო მასალები და მიდგომები.
- ობიექტზე დაინერგა ნარჩენების სეპარირებული შეგროვება. პროცესის დაგეგმვა შესაბამისი კვალიფიკაციისა და ნებართვის მქონე კომპანიებთან პარტნიორობით განხორციელდა. ეს კომპანიებია: „გრინ პლანეტი“ („თეგეტას“ შვილობილი კომპანია); „საქართველოს მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების ასოციაცია“, „შპს ბლექ სი ვეისტ მენეჯმენტი“ და სხვ.
თანამედროვე ენერგოეფექტური ტექნოლოგიების დანერგვის შედეგად კომპლექსში მოხმარებული ელექტროენერგიის 75% მზის პანელების გამომუშავებულია, ულტრათანამედროვე წყლის გაფილტვრის სისტემის მეშვეობით წლიურად მოსახმარი წყლის რესურსის 60%-ის დაზოგვა ხდება. არაერთი ტექნიკური თუ პროცესული სიახლის დანერგვის შედეგად 50%-ით შემცირდა სერვისის დრო.
გარდა ენერგოეფექტური მშენებლობებისა, „თეგეტა“ გარემოს დაცვის მიზნით ახორციელებს არაერთ პროექტს შემდეგი მიმართულებებით:
- მდგრადი სატრანსპორტო გადაწყვეტა ნულოვანი ემისიების მისაღწევად
- ნარჩენების მართვა
- გარემოსდაცვითი ცნობიერების ამაღლება.
„თეგეტა ჰოლდინგი“ მომავალშიც გეგმავს მიჰყვეს წლების წინ არჩეულ გზას და წინასწარ განსაზღვრული, ჯანსაღი და მწვანე მიდგომებით აპირებს შექმნას უკეთესი და მდგრადი გარემო ცხოვრებისთვის და ხელი შეუწყოს კაპიტალის ბაზრისა და მწვანე ეკონომიკის განვითარებას ქვეყანაში.

With the idea of caring for the environment, Tegeta Holding contributes to the development of an environmentally friendly and green automobile industry with international standard, energy-efficient infrastructure projects. For this purpose, the Tegeta and Volvo Car Georgia service centers were opened in 2023. An ultra-modern, multi-functional automobile complex that responds to a number of challenges and problems in today's environment:
• 762 units of solar panels were arranged on the territory of the complex (627 on the roof of Tegeta and Volvo centers, and 135 on the parking lot), outdoor lights with solar panels were installed on the territory, and 5 electric chargers were placed on the site. The project was implemented in partnership with USAID.
• Energy and resource efficient construction materials and approaches are used in Tegeta buildings.
• Separate collection of waste was introduced at the facility. The planning of the process was carried out in partnership with companies with relevant qualifications and permits, including: the organization "Green Planet" (subsidiary of Tegeta); Association of Extended Liability of Georgian Producers", "Black Sea Waste Management LLC" and others.
As a result of the implementation of modern energy-efficient technologies, 75% of the electricity consumed by the complex is generated by solar panels, through the ultra-modern water filtration system, 60% of the water resources used annually are saved. As a result of the implementation of a number of technical and process innovations, the service time has been reduced by 50%.
In addition to energy-efficient constructions, Tegeta, for the purpose of environmental protection, implements a number of projects in the following directions:
1. A sustainable transport solution to achieve zero emissions
2. Waste management
3. Raising environmental awareness.
Looking ahead, Tegeta Holding remains committed to its established path, pursuing predetermined, sustainable approaches. It aims to contribute to the creation of a healthier and greener environment while also fostering the growth of the capital market and promoting the development of the green economy in the country.