„საქართველოს ბანკი“ არის სოციალური პასუხისმგებლობის კომპანია, რომელიც საკუთარ მოვალეობად მიიჩნევს იზრუნოს მომხმარებლის, საკუთარი დასაქმებულისა თუ საზოგადოების კეთილდღეობასა და ჯანსაღი გარემოს შექმნაზე. „საქართველოს ბანკის“ საქმიანობა კორპორაციული სოციალური პასუხისმგებლობის (CSR) ოთხივე ძირითად სფეროს მოიცავს: გარემოს დაცვა – ბანკს დანერგილი აქვს გარემოსდაცვითი და სოციალური მართვის სისტემა (ESMS). გარემოსდაცვითი და სოციალური რისკების მართვა ბანკის საკრედიტო რისკების მართვის პროცედურის განუყოფელი ნაწილია.
ბანკი ახორციელებს ენერგო და რესურსდამზოგავ პროექტებს და არის კავკასიის ბუნების ფონდის (CNF) უმსხვილესი კერძო დონორი. თანამშრომელთა კეთილდღეობაზე ზრუნვა – ბანკში სტრატეგიული მნიშვნელობა აქვს თანამშრომელთა სწავლებასა და განვითარებას. შიდა ჩართულობის სამსახური მუდმივად ზრუნავს ბანკის 6000-მდე თანამშრომლის განვითარებაზე, მათი მოტივაციის გაზრდასა და სხვადასხვა საინტერესო აქტივობაში ჩართვაზე. ბანკის თანამშრომლების პროფესიული და პიროვნული განვითარებისთვის შექმნილია ელექტრონული სასწავლო პლატფორმა – learning.bog.ge, რომელიც მათ სთავაზობს ტრენინგებს, კურსებს, სხვადასხვა მასალას თუ სადისკუსიო სივრცეს პროფესიული და პიროვნული განვითარებისთვის. ბანკის თანამშრომლები სარგებლობენ ჯანმრთელობის დაზღვევით, სასწავლო შვებულებით, ანაზღაურებული 6-თვიანი დეკრეტული შვებულებით, შეღავათიანი საბანკო მომსახურებით და ა.შ. პასუხისმგებლობა საბაზრო სივრცეში მომხმარებლების, კლიენტების, პარტნიორების და მომწოდებლების მიმართ – ნებისმიერი სერვისის განხორციელებისას ბანკი იცავს ეთიკის სტანდარტებს (სერტიფიცირებულ ფინანსურ ანალიტიკოსთა (CFA) ინსტიტუტის პროფესიული ქცევის სტანდარტების შესაბამისად). ბანკი განსაკუთრებით ზრუნავს შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე მომხმარებლებზე და მათ მუდმივად სთავაზობს ინოვაციურ სერვისებს. მაგალითად, შემოიღო უსინათლო ადამიანებისთვის ადაპტირებული ბანკომატი, რომელიც პირველია არა მხოლოდ საქართველოში, არამედ მთელ რეგიონშიც.
საზოგადოებისა და ადგილობრივი თემის მხარდაჭერა – ბანკი ფონდ „სიცოცხლის ხის“ მეშვეობით არაერთი საქველმოქმედო და სოციალური პროექტის ინიციატორი და მხარდამჭერია. ფონდის სოციალური აქტივობის ძირითადი საზრუნავია შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირების ცხოვრების ხარისხის გაუმჯობესება, რის მიღწევასაც მათი განათლებით, საზოგადოებაში ინტეგრაციის ხელშეწყობითა და მათთვის გარემოს ადაპტირების გზით ცდილობს. ფონდის დახმარებით განხორციელდა 60-ზე მეტი პროექტი შშმ ბავშვების მხარდასაჭერად, რომელთა საერთო დაფინანსებამ 3 მილიონ ლარს გადააჭარბა. ფონდი აქტიურად უწყობს ხელს სოციალური მეწარმეობის განვითარებას. მისი დახმარებით 2017-2018 წლებში შეიქმნა 10 სოციალური საწარმო და დასაქმდა 15 შშმ პირი. ფონდი პროექტებს გეგმავს და ახორციელებს სამიზნე აუდიტორიასთან შეთანხმებით და მათი რჩევების გათვალისწინებით. დაფინანსებული პროექტების კონტროლი ხდება ადგილზე ვიზიტებით, მონიტორინგით, შედეგებისა და ბიუჯეტის მიზნობრივი ხარჯვის შემოწმებით, რაც შედეგების მდგრადობის შენარჩუნების მიზნით გრძელდება პროექტის დასრულების შემდეგაც, სულ ცოტა, 2 წლის განმავლობაში.
„საქართველოს ბანკი, როგორც სოციალური პასუხისმგებლობის მქონე კომპანია, მოწოდებულია იზრუნოს საკუთარი მომხმარებელის, დასაქმებულის და საზოგადოების კეთილდღეობაზე და ჯანსაღი გარემოს შექმნაზე“. კახა კიკნაველიძე გენერალური დირექტორი

The Bank of Georgia works in all four main areas of CSR: ENVIRONMENTAL PROTECTION: The Bank of Georgia has implemented an environmental and social management system (ESMS); environmental and social risks management is an integral part of the bank's credit risk management procedure. The bank carries out energy and resource saving projects both in its offices and outside of them. It is also the largest private donor of the CNF - Caucasus Nature Fund. EMPLOYEE WELFARE: At the Bank of Georgia, strategic importance is ascribed to the capacitybuilding and development of its employees. The Internal Engagement Unit constantly works on the development of up to 6,000 employees of the bank, raising their motivation and engaging them in various interesting activities.
The e-Learning Platform - learning.bog.ge is designed for both the professional and personal development of the bank's staff; it provides trainings, courses, different materials and discussion space for professional and personal development. Employees of the bank enjoy health insurance, study leave, a reimbursed six-month maternity leave, preferential banking services and more. RESPONSIBILITY FOR CUSTOMERS, CLIENTS, PARTNERS AND SUPPLIERS ON THE MARKET: The Bank of Georgia follows ethical standards in the process of the implementation of all services in line with, for example, the Standards of Professional Conduct of Certified Financial Analysts' (CFA) Institute. The bank takes special care about disabled customers and offers them an innovative service, including an ATM adapted for sight-impaired people which is not only the first of its kind in Georgia but in the entire region.
SUPPORT FOR SOCIETYAND LOCAL COMMUNITIES: The Bank of Georgia, through its Tree of Life Foundation, is the initiator and supporter of many charitable and social projects. The main mission of the foundation's social activity is to improve the quality of life of persons with disabilities; for this purpose, it is necessary to educate them, promote their integration into society and adapt the environment accordingly. More than 60 projects have been implemented with the Tree of Life Foundation's support to assist children with disabilities, with total funding exceeding GEL 3 million. In solving social issues, the foundation actively supports the approach of engaging social entrepreneurship. With the foundation's help, ten social enterprises were created in 2017-2018 and 15 persons with disabilities were employed. It is noteworthy that the Tree of Life Foundation plans and implements projects in agreement with its target audience and takes their advice. Funded projects are carefully monitored: site visits and monitoring are undertaken and the results and budget expenditures are audited. In order to maintain sustainable results, the communication continues at least two years after the completion of a project.
„The Bank of Georgia, as a socially responsible company, seeks to improve the well-being of and create a healthy environment for its customers, its employees and society overall“. Kakha Kiknavelidze General Director