ეი პი ემ ტერმინალს ფოთი
2018 წლის ივნისში ფოთის ნავსადგურში ნაყარი ტვირთის ოპერირების ახალი, ეკომეგობრული ტექნოლოგია დაინერგა. ტრადიციული მეთოდით დამუშავებისას ნაყარი ტვირთი (მაგალითად, სპილენძის კონცენტრატი) ჯერ პირდაპირ ნავმისადგომზე იყრება და შემდეგ იტვირთება გემში. ასეთი პროცესი წარმოქმნის არაორგანულ მტვერსა და ნარჩენებს, რომლებიც წყალსა და ატმოსფეროში იფრქვევა, რის შედეგადაც დიდად ზიანდება ეკოსისტემა და ზარალდება მომხმარებელიც, რადგან მისი ტვირთის ნაწილი იკარგება. ახალი ტექნოლოგია საშუალებას აძლევს კომპანიას ორჯერ შეამციროს უარყოფითი ზემოქმედება გარემოზე და მინიმუმამდე დაიყვანოს ტვირთის დანაკარგი: ინოვაციური „მბრუნავი სპრედერის” გამოყენებით შესაძლებელი ხდება ნაყარი ტვირთის კონტეინერებით გადატანა და პირდაპირ გემში ჩატვირთვა.
მბრუნავი სპრედერების გამოყენებით ტვირთის დანაკარგი 2%-დან 1%-მდე შემცირდა, რაც ნიშნავს, რომ წელიწადში დაახლოებით 2600 ტ. სპილენძის მტვერი აღარ გაიბნევა გარემოში. ამასთან, იმატა ტვირთის დამუშავების პროცესის ეფექტურობამ – 3 ამწის მეშვეობით გადამუშავებული 5000 ტ. ტვირთის ნაცვლად, კომპანია იმავე დროში 10,000 ტ. ტვირთს 1 ამწით ამუშავებს. ნავსადგური გეგმავს იგივე ტექნოლოგია სხვა ნაყარი ტვირთებისთვისაც გამოიყენოს, რადგან ამას მრავალმხრივი სარგებელი მოაქვს – იზოგება გარემო, იზოგება მომხმარებლის რესურსი, იზრდება ტვირთბრუნვა და პორტის მწარმოებლუნარიანობა.
„ჩვენი მიზანია ფოთის პორტის ბიზნესსაქმიანობა იყოს უსაფრთხო და პასუხისმგებლიანი როგორც კომპანიის შიგნით, ისე მის ფარგლებს გარეთ. სწორედ ამ მიზანს ემსახურება ჩვენი ახალი, ინოვაციური პროექტი, რომელიც დადებითად იმოქმედებს როგორც გარემოზე, ასევე ნავსადგურის მწარმოებლუნარიანობის გაზრდაზე“. კლაუს ჰოლმ ლოურსენი გენერალური დირექტორი

Poti Sea Port Corporation
The traditional method encompasses the loading of bulk cargo (for example, copper concentrate) directly at the docks and then onto the ship; the process creates inorganic dust and waste which then gets into the water and the atmosphere. As a result, a huge amount of damage is done to the ecosystem while at the same time the customer experiences damage as a part of his cargo is lost. The new technology provides the possibility for a company to twice decrease the negative impact on the environment as well as twice decrease the volume of cargo loss. With the use of the innovative rotating spreader, it is possible to relocate bulk cargo within the containers and then load it directly onto the ship. The rotating spreaders decrease cargo waste from 2% to 1% which means that about 2,600 tons of copper dust will not make its way into the environment.
At the same time, the cargo processing process has become more effective: instead of 5,000 tons of cargo with three cranes, the company processes 10,000 tons of cargo with one crane in the same amount of time. The port plans to use the same technology for other types of bulk cargo as it results in multiple outcomes such as the demonstrated positive factor vis-à-vis the environment, costumer resources, cargo turnover and port capacity.
„Poti Sea Port is committed to maintaining safe and responsible business activity both inside and outside of the company. We are precisely pursuing this aim with our new and innovative project that will have a positive impact on the environment and increase the capacity of the sea port“. Klaus Holm Laursen General Director