2012 წელს კომპანია „ნატახტარმა“ აამოქმედა ჩამდინარე წყლების გამწმენდი ნაგებობა, რომელიც უზრუნველყოფს გაწმენდის მაღალ ხარისხს და გარემოზე ზემოქმედებას მნიშვნელოვნად ამცირებს. 2014 წელს „ნატახტარმა” მიიღო ენერგიის მართვის სისტემის სერტიფიკატი ISO 50001. ენერგოპოლიტიკის დოკუმენტში გაწერილია ენერგოეფექტურობის უზრუნველყოფაზე მიმართული ვალდებულებები, დირექტივები და პროცედურები.
2018-2019 წლებში, გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობის ფარგლებში, კომპანიაში ჩატარდა მთელი რიგი ღონისძიებები: დამონტაჟდა სენსორული და LED განათებები; შეიფუთა საქვაბე და საქვაბედან გამომავალი ყველა მილი; ტრადიციული ბოთლსარეცხი შეიცვალა უახლესი ენერგოეფექტური დანადგარით. გამწმენდი ნაგებობიდან გამომავალი წყალი გამოიყენება გამწვანების მოსარწყავად; დუღილის შედეგად წარმოქმნილი CO2 გროვდება და გამოიყენება სასმელების დაგაზიანებისათვის; ასევე, ხელახლა გამოიყენება მინის ქილები და ა.შ.
კომპანიაში სისტემატურად ტარდება გარემოსდაცვითი ტრენინგები; მუდმივად ხორციელდება გარემოზე ზემოქმედების როგორც შიდა, ისე გარე შეფასებები.
თანამშრომელთა კეთილდღეობაზე ზრუნვა:
თანამშრომელთა კეთილდღეობის დონე მოწმდება ყოველწლიური ანონიმური გამოკითხვით, რომლის შედეგებზე დაყრდნობით ხდება ერთწლიანი სამოქმედო გეგმის შემუშავება.
თუ თანამშრომელს სურს მოსაზრების გამოთქმა ან კანონდარღვევის შესახებ კომპანიის ინფორმირება, მას შეუძლია დაუკავშირდეს უშუალო ხელმძღვანელს, ეთიკის ოფიცერს ან გამოიყენოს დამოუკიდებელი ანონიმური საკომუნიკაციო არხი, რომელიც უწყვეტადაა ხელმისაწვდომი.
თანამშრომლებისთვის უზრუნველყოფილია უფასო კვება, ჯანმრთელობის დაზღვევის სრული პაკეტი, კორპორაციული დაზღვევის შესაძლებლობა მათი ოჯახის წევრებისთვის; 100%-ით ანაზღაურებული დეკრეტული შვებულება. კომპანიაში დაცულია გენდერული თანასწორობა – ბევრ ხელმძღვანელ თანამდებობაზე მუშაობენ ქალები.
კომპანიის ერთ-ერთი პრიორიტეტია თანამშრომელთა განვითარება, რაშიც მოიაზრება ტრენინგების, საკვალიფიკაციო პროგრამების და სწავლის სხვა შესაძლებლობების უზრუნველყოფა.
პასუხისმგებლობა საბაზრო სივრცეში:
კომპანია უზრუნველყოფს მის ხელთ არსებული პერსონალური მონაცემების კონფიდენციალობას.
გაყიდვებსა და მარკეტინგზე პასუხისმგებელ თანამშრომლებს მოეთხოვებათ დაიცვან სამართლიანი კონკურენციის პრინციპები, ხელი შეუწყონ პროდუქტების პასუხისმგებლობით მოხმარებას, გაითვალისწინონ ადგილობრივი ბაზრის მგრძნობელობა კულტურულ და ეთიკურ ღირებულებებთან დაკავშირებით, არ შეუწყონ ხელი ალკოჰოლის ზემოქმედების ქვეშ ავტომობილის მართვას და არ დაუშვან არასრულწლოვნისათვის სასმელის მიყიდვა.
2011 წელს კომპანიამ „ნატახტარი“ დანერგა ხარისხისა და სურსათის უსაფრთხოების მართვის სისტემა (ISO 9001:2008; ISO 22000:2005). ასევე, კომპანიამ სურსათის უსაფრთხოების მართვის კუთხით მიიღო საერთაშორისო HACCP სერთიფიკატი.
საზოგადოების/ცალკეული თემების მხარდაჭერა”
2011 წლიდან კომპანიამ დააფუძნა „ფონდი ნატახტარი“, რომლის მიზანია მზრუნველობამოკლებული მოზარდების გაძლიერება და მომზადება დამოუკიდებელი ცხოვრებისთვის. 2011 წლიდან ფონდი 500-ზე მეტ ბენეფიციარს დაეხმარა, მათგან 300-ზე მეტი დასაქმდა, ხოლო 270-ზე მეტმა მიიღო პროფესიული განათლება. თითოეული ბენეფიციარისთვის მუშავდება განვითარების ინდივიდუალური გეგმა და თანხა მისი კონკრეტული საჭიროებებიდან გამომდინარე გამოიყოფა.
ფონდის მიზნებიდან გამომდინარე, მოზარდზე მზრუნველობა გრძელდება მის სრულ დამოუკიდებლობამდე; შესაბამისად, როდესაც 18+ ბენეფიციარს არ აქვს თავშესაფარი და/ან სამსახური, ფონდი მას უნიშნავს სტიპენდიას საცხოვრებლის ქირის, კომუნალური და სამგზავრო ხარჯების დასაფარად. პროექტი ხორციელდება ასოციაცია `ჩვენი სახლი – საქართველოსთან~ ერთად.
2017 წლიდან საზოგადოებრივი ორგანიზაცია „კოალიცია ბავშვებისა და ახალგაზრდებისთვის“ ერთად ფონდი ჩართულია ზრუნვის სისტემიდან გასული ახალგაზრდების და შშმ ბენეფიციარების საჭიროებების ადვოკატირების კამპანიაში.

Environmental Responsibility:
In 2012, Natakhtari started to operate a water cleaning facility to ensure the high-quality cleaning of water and the reduction of impact on the environment. In 2014, Natakhtari obtained the ISO 50001 power management system certificate. This document on energy policy outlines obligations, guidelines and procedures aimed at ensuring energy efficiency.
During 2018-2019, under the framework of environmental protection commitments, the company installed sensor and LED lighting, insulated boilers and all pipes coming out from boilers; replaced conventional bottle washing equipment with the newest energy-efficiency machinery. Discharge water released from the cleaning facility is used for watering plants, CO2 produced as a result of boiling is accumulated, cleaned and used for water carbonation; glass jars are recycled and so on.
The company regularly organizes environmental trainings and internal and external environmental impact assessments are continuously carried out.
Caring about Employee Welfare:
Employee welfare is assessed through anonymous questionnaire surveys performed annually. The survey results provide the basis for working out an action plan for the following year.
If an employee is willing to express his point of view or inform the company on any legal violation, he can address an immediate manager, ethics officer or use the anonymous communication channel which is always available.
Employees are provided with free catering, full insurance packages, corporate insurance packages for their family members and a 100% funded maternity leave. The company exercises a gender equality policy – many leading positions are held by female employees.
One of the company’s priorities is the further development of its employees through the provision of training, qualification upgrading programs and other teaching opportunities.
Responsibility at the Market Place:
The company ensures the confidentiality of personnel-related data in its possession.
Employees responsible for sales and marketing are required to ensure fair competition principles, assist in the responsible utilization of products, take into account the sensitivity of the local market with respect to cultural and ethical values, prevent driving under the influence of alcohol and prevent the selling of alcohol to persons under age.
In 2011, the Natakhtari company introduced the quality management and food safety management systems (ISO 9001:2008; ISO 22000:2005); furthermore, the company obtained HACCP certificate in food safety management.
Supporting Society / Specific Communities
In 2011, the company established the Natakhtari Foundation aiming at empowering adolescents in need of care and preparing them for independent living. Since 2012, the Foundation has provided support to over 500 beneficiaries, 300 of them were employed and over 270 received professional training. An individual development plan is worked out for each beneficiary and the money is allocated on the basis of specific needs.
Taking into account the goals of the Foundation, the support of adolescents continues until they become of age; consequently, when an 18+ beneficiary has no shelter and/or job, the Foundation provides an allowance to cover rent, utility services and transport costs. The project is being implemented together with association – Our House – with Georgia.
Since 2017, the Foundation, together with a public society organization Coalition for Children and Youth, has been involved in a campaign advocating the needs of beneficiaries such as adolescents outside of the healthcare system and people with special needs.