„თიბისი“ ცდილობს გარემოზე პირდაპირი ზემოქმედების შემცირებას, რაც გულისხმობს ბუნებრივი რესურსების რაციონალურ ხარჯვას, ნარჩენების მართვას, შესყიდვებისას ენერგოეფექტური/მწვანე კრიტერიუმების გათვალისწინებას.
2019 წელს, გაციფრულების შედეგად, წინა წლებთან შედარებით, 50%-ით შემცირდა ბანკში ქაღალდის მოხმარება. სათავო ოფისებში შეგროვებული ქაღალდის ნარჩენები გადაეცემა კომპანიას, რომელიც დაუცველი ჯგუფებისთვის უსასყიდლოდ ბეჭდავს წიგნებს. ოფისებში დაიწყო ნარჩენების სეპარირება. ინტერნეტის „მწვანე გვერდზე“ რეგულარულად ქვეყნდება სიახლეები მწვანე აქტივობების შესახებ; თანამშრომლებისთვის ტარდება გარემოსდაცვითი სემინარები.
ბანკი ავითარებს ე.წ. მდგრად პორტფელს, რომელიც გულისხმობს ენერგოეფექტური და განახლებადი ენერგიის პროექტების დაფინანსებას. „თიბისი“ იყო პირველი კომპანია, რომელიც 2017 წელს ბორჯომის ხეობაში ხანძრის შედეგად გადამწვარი ტყის აღდგენის ინიციატივით გამოვიდა; მისი ძალისხმევით ნახანძრალი ტერიტორიის 10 ჰექტარი წლის ბოლომდე სრულად აღდგება.
2018 წელს თიბისიმ ავტოპარკი ეკომეგობრული მანქანებით განაახლა.
თანამშრომელთა კეთილდღეობაზე ზრუნვა
თითოეულ თიბისელზე ზრუნვა და მისი კმაყოფილება კომპანიის უმნიშვნელოვანესი ამოცანაა.
პოზიციების რანგირებისა და ანაზღაურების სამართლიანი და გამჭვირვალე სისტემის შექმნის მიზნით 2018 წელს, საკონსულტაციო კომპანია Mercer-თან ერთად, დაინერგა პოზიციების კლასიფიკაციის პროექტი.
კომპანიაში მოქმედებს ყველა თანამშრომლისთვის თანაბარი ჯანმრთელობის დაზღვევის სქემა; ხელმისაწვდომია სიცოცხლისა და კრიტიკული დაავადებების დაზღვევაც.
დაარსებულია ფონდი „თიბისელები თიბისელებისთვის“, სადაც თანამშრომლები ყოველთვიურად ნებაყოფლობით რიცხავენ ხელფასის 1% ან 2%-ს. ფონდი მატერიალურად ეხმარება თანამშრომლებს და მათ ოჯახებს რთული სამედიცინო პრობლემისას ან ოჯახის წევრის ქვეყნის გარეთ გარდაცვალების შემთხვევაში.
თანამშრომლების განვითარების მიზნით მუდმივად იგეგმება ტრენინგები, ლექციები და მასტერკლასები. კარიერული განვითარების დამატებითი პერსპექტივების შექმნას ემსახურება თიბისი აკადემია — საგანმანათლებლო პლატფორმა, სადაც თიბისელები უფასოდ სწავლობენ სხვადასხვა საბანკო და ბიზნესსაგნებს.
ბანკში მოქმედებს ინფორმაციული უსაფრთხოების პოლიტიკა, რომლის ნაწილია პერსონალური მონაცემების დაცვაც. ბანკმა განახორციელა ფინანსური განათლების რამდენიმე ვიდეოპროექტი, რომელშიც მომხმარებლისთვის განმარტებულია საბანკო პროდუქტების გამოყენებისა და პირადი ფინანსების დაგეგმვის პროცესები.
მომწოდებლის შერჩევისთვის დამტკიცებულია პროცედურა, რომელიც უზრუნველყოფს კომპანიებისგან განაცხადების მიღების გამჭვირვალე და კონკურენტულ პირობებს. მნიშვნელოვანია, რომ ბანკი არ აყენებს ისეთ სატენდერო მოთხოვნებს, რომელთა საჭიროება არ არის დასაბუთებული და ემსახურება კონკურენციის ხელოვნურ შეზღუდვას. ბანკი მუდმივად მზადაა პროექტებში ჩართოს შედარებით მწირი გამოცდილების მქონე კომპანიები, რომელთაც აქვთ განვითარების რეალური რესურსი.
დანერგილია პრობლემებისა და პრეტენზიების მართვის პროცესი, რომლის ეფექტურობის შესაფასებლად ტარდება კლიენტების გამოკითხვები, როგორც ქოლცენტრის, ისე კვლევითი სააგენტოების დახმარებით.
„თიბისი ბანკისთვის“ მნიშვნელოვანია, ერთი მხრივ, კულტურული მემკვირდეობის შენარჩუნებაზე ზრუნვა და, მეორე მხრივ, ქვეყანაში ახალი ინოვაციური პლატფორმების დანერგვის ხელშეწყობა. სწორედ ამ პრინციპით უდგება ბანკი სხვადასხვა პროექტს, რომელთაც ახორციელებს საზოგადოების ცხოვრებაში პოზიტიური ცვლილებების შესატანად.
განხორციელებულ პროექტებს შორის აღსანიშნავია:
#წერექართულად – რომელიც, მოიცავს ქართული ანბანით წერის პროპაგანდას, ფონტების კონკურსის ორგანიზებასა და ქართულ-ინგლისური ლექსიკონის გაციფრულებას; ამასთანავე, მაიკროსოფტთან ერთად შეიქმნა პირველი ქართულენოვანი ხელოვნური ინტელექტის პლატფორმა – kartulad.ge, რომლის მიზანია მაიკროსოფტის პროგრამებში ქართული ენის ინტეგრირება.
პროგრამა „თიბისი ბიზნესისთვის“ ემსახურება საქართველოში არსებული მცირე და საშუალო ბიზნესის მხარდაჭერას;
პროექტი „სტარტაპერი“/startuperi.ge ქვეყანაში სტარტაპ გარემოს გაუმჯობესებას და სტარტაპების პოპულარიზაციას უწყობს ხელს;
სტიპენდიატების პროექტი სოციალურად დაუცველ ოჯახებში მცხოვრებ 200 ნიჭიერ ბავშვს სწავლისა და განვითარებისთვის აუცილებელი პირობების გაუმჯობესებაში ეხმარება.

TBC takes efforts to reduce the direct impact on the environment which means the rational use of natural resources, managing waste and energy efficiency/green criteria in procurement.
In 2019, as compared to the previous years, the use of paper was cut by 50% as a result of digitization. Paper waste collected in head offices is delivered to the company which prints books free of charge for disadvantaged groups. Waste separation was introduced in offices. The Green Page intranet regularly publishes news about green activities and environmental workshops are conducted for employees.
The bank is developing a so-called sustainable portfolio which implies the financing of energy efficient and renewable energy projects. In 2017, TBC was the first company to put forward an initiative to reforest the burned woods in the Borjomi Gorge. With its efforts, 10 hectares of scorched territory will be fully reforested by the end of the year.
In 2018, TBC renewed its vehicle fleet with eco-friendly cars.
The care of each TBC employee and their satisfaction is the most important objective of the company.
To create a fair and transparent system of position and salary ranging, TBC, in joint effort with the consulting firm, Mercer, implemented a position classification project in 2018.
The company provides an equal health insurance package for all employees. Life insurance for patients of critical diseases is also available.
The Tbilisi for Tbilisi Citizens Foundation has been established where employees voluntary transfer 1% or 2% of their salaries monthly. The Foundation assists employees and their families in the cases of grave health conditions or a death of family members abroad.
Trainings, lectures and masterclasses are planned to help employees develop and grow. The TBC Academy, an educational platform where Tbilisi citizens can learn various banking and business subjects for free, serves the aim of creating additional prospects for career development.
The Bank implements an information security policy which includes the protection of personal data. The Bank produced several video projects on financial education, explaining to customers how to use banking products and how to plan personal budgets.
The Bank has an approved procedure for selecting a supplier which ensures the transparency of applications from companies and competitive conditions. It is important that the Bank does not formulate such tender requirements whose need cannot be substantiated and which may artificially restrict competition. The Bank is always ready to involve such companies in projects which have a relatively shorter experience but a genuine potential for development.
The problem and complaint handling process has been put in place and the efficiency of this process is assessed through customer surveys conducted by call centers as well as research agencies.
It is important for TBC to care for the preservation of cultural heritage, on the one hand, and to support the introduction of new innovative platforms in the country, on the other hand. This is the principle that the Bank applies to various projects that it implements in order to make positive changes in public life.
Among the implemented projects are:  #writeinGeorgian which includes advocating for using the Georgian alphabet when writing, organizing a competition of fonts and digitizing a Georgian-English dictionary. Furthermore, the first Georgian-language artificial intelligence platform, kartulad.ge, was created jointly with Microsoft which aims to integrate the Georgian language into Microsoft programs.
The TBC for Business program serves the aim of supporting small and medium businesses in Georgia. The Startuper / startup.ge project promotes startups and improves the startup environment. A scholarship program assists 200 gifted children from socially disadvantaged families in improving the conditions that are necessary for their education and development.